Renesanční tvrz v Nemili

První písemná zmínka o vsi Nemile nedaleko Zábřeha pochází z roku 1374. Po několika majitelích ji v roce 1617 koupil Kryštof starší Huberck z Belnsdorfu a založil samostatné nemilské panství. Kolem roku 1620 nechal přestavět původní středověkou tvrz s poplužním dvorem do renesanční podoby. (poplužní dvůr – vrchnostenské selské stavení s hospodářskými objekty a přilehlými pozemky) Tvrz byla tehdy patrová s uzavřeným prostorem o čtyřech křídlech.

Reklama

Za císaře Josefa II. došlo k úřednímu zrušení nemilské vrchnosti a její pozemky byly rozdělené na jednotlivé parcely. Na těch poté vyrostla osada Filipov. Do poloviny 19. století držel tvrz v Nemili rod Lichtenštejnů, posledních majitelů se šlechtickým původem.

Dnes je tvrz volně stojící obdélnou přízemní budovou se dvěma trojúhelnými štíty a sedlovou střechou. Na východním štítu najdeme pískovcový erb Kryštofa staršího Hubercka z Belnsdorfu, uvnitř se zachoval rytířský sál, dva panské pokoje a černá kuchyně s přípravnou. Budova má i sklep s vlastní studnou.

Stavení je v soukromých rukou, za účelem jeho opravy vzniklo Občanské sdružení Tvrz Nemile u Zábřeha. Díky záchranným pracím se podařilo objevit řadu předmětů, dokumentujících dávné osídlení místa. Našly se střepy z nádob i kachlových kamen, knoflíky, mince, spony, zbytky vitráží i šperky. Vzácným nálezem je hlavice středověkého palcátu ve tvaru diamantu.

V současné době je možné prohlédnout si po předchozí telefonické domluvě opravenou východní polovinu tvrze. Ta je zpřístupněná také při řadě pravidelných akcí, jako jsou Dny evropského kulturního dědictví a sváteční i večerní prohlídky. Novomanželé zde mohou mít svůj svatební obřad.

Zdroj:

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama