Místodržitelský letohrádek

První lovecký hrádek si nechal v ohrazené Královské oboře postavit Přemysl Otakar II. po roce 1266. O něm však nemáme mnoho údajů. Spolehlivější zprávy jsou z konce 15. století, kdy byl za krále Vladislava Jagellonského přebudován ve stylu pozdní gotiky. Z té doby se dochoval ve věži lev se znakem „W“. Za Rudolfa II. proběla renesanční přestavba letohrádku a došlo k jeho obestavění otevřenou lodžií. Půdorysně se pak již objekt do dnešních dnů nezměnil. Při obléhání Prahy se v roce 1648 stal dočasným sídlem švédského generála A. Wittenberga, a proto nebyl nepřátelským vojskem vůbec poškozen.
Po zpřístupnění obory došlo v roce 1805 k poslední přestavbě letohrádku, tentokrát ve stylu romantické anglické novogotiky. V 19. století byl letohrádek letním sídlem místodržícího v Čechách (ten zastupoval v nepřítomnosti krále). V té době se ustálil název Místodržitelský letohrádek, který se používá dodnes.

Reklama

Z původní sochařské ani malířské výzdoby letohrádku se mnoho nedochovalo. Pouze v rohu terasy najdeme neobvyklé sluneční hodiny v podobě koule z červeného mramoru, na níž je vyryta síť s čísly, astronomickými značkami, latinskými nápisy a dvěma letopočty. Z nich se dozvídáme, že sluneční hodiny byly zhotoveny v roce 1698 a renovovány roku1772. Ukazatelem času byl stín železného půlkruhu, otáčivý kolem osy globu.

Dnes je v objektu letohrádku, který je krásnou architektonickou dominantou v přírodním prostředí Stromovky, oddělení časopisů Knihovny Národního muzea.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama