Za pivem i za historií aneb Objevte zámecké pivovary

Česká republika se pyšní bohatou historií, o čemž v nemalé míře svědčí hrady a zámky rozeseté ve všech krajích. Ty samozřejmě neunikají pozornosti českým ani zahraničním turistům. Mezi Čechy lze nalézt spoustu cestovatelů, kteří pravidelně vyrážejí za objevováním tuzemských historických skvostů.

Reklama

Co dělat, když se dostanete do mrtvého bodu? Podle čeho si naplánovat další výlet? Současná doba spoustě z nás překazila plány, a tak ve chvílích, kdy to zrovna lze, hledáme možnosti, jak z výletů vytěžit co nejvíce. Pro milovníky historie máme tip – spojte své vášně a vyražte za zámky spojenými s pivem. V České republice totiž není o zámecké pivovary nouze.

Známé značky i místní rarity

V poslední době se jako houby po dešti začaly po celé republice objevovat minipivovary. Ty rychle získávají na oblíbenosti, protože často nabízejí neobvyklé kombinace a chutě, kterými chtějí najít své místo na výsluní.

U zámeckých pivovarů však díky dlouholeté tradici naleznete často klasické, léty osvědčené receptury, které si nejeden Čech s radostí vychutná. S nadsázkou lze říci, že patří k našemu národnímu bohatství a je třeba si je hýčkat. Kam za nimi tedy vyrazit? Projděte Pepco leták, vyberte si termo nádobu, která udrží vaše pivo v ideální teplotě i na cestách, a vyražte.

Za domovinou Svijanského mázu

Směřují-li vaše zájmy spíše na sever Čech, pak stojí za návštěvu zámek Svijany, jehož pivo je poměrně známé napříč celou republikou. Návštěvu si můžete naplánovat cestou do Českého ráje, na jehož okraji Svijany leží. Vznik pivovaru i stavba zámku spadají do druhé poloviny 16. století.

Absolvovat můžete jak prohlídku renesančního zámku, tak i samotného pivovaru, který samozřejmě funguje i dnes. Pivo se zde vaří dvourmutově a kvasí v otevřených kádích na spilkách. A degustátoři mají z čeho vybírat – od desítek a jedenáctek přes dvanáctky a tmavé i světlé třináctky až po nefiltry, ochucená piva a časově omezené speciály.

S láskou k pivu

V Královéhradeckém kraji se nachází Dětenice s barokním zámkem a přilehlým pivovarem, jehož původní budova byla přestavěna na středověkou krčmu. Zámek je spojen s pověstí o knížeti Oldřichovi, který zde údajně v 11. století při projížďce zachránil dva chlapce.

V sezóně je možné navštívit historické akce a také ochutnat místní pivo lásky které navazuje na pověst o loupežníkovi Arturovi a jeho speciálním receptu na tento magický nápoj. O pivu se zde můžete poučit během prohlídky pivovaru i návštěvou muzea piva.

Zlatavý Prokop ze žateckého chmele

Pokud vyrazíte na západ, navštívit můžete zámek Chýně, který byl ve 12. století původně vystavěn jako gotický hrad a později přestavěn na renesanční a barokní zámek.

Nyní se pyšní stylem anglické gotiky a spolu s přilehlým pivovarem, který byl po 74 letech znovu otevřen, nabízí návštěvníkům zajímavý zážitek. Ochutnat zde můžete přírodní nepasterizované pivo Prokop, které se vaří ze žateckého chmele a moravských sladů.

Pivní koupel s Pikardem v ruce

V případě, že nemíříte do Čech, i na východě na vás čeká zámecký pivovar. V srdci Moravy jej nehledejte, zamiřte více na sever, do Moravskoslezského kraje. Najdete jej v Ostravě v Zábřehu. Samotný Zámeček sice prohlídky nenabízí, za to poskytuje příjemné stylové ubytování s pivními a vinnými koupelemi.

Ochutnat zde můžete pivo Pikard, jehož výroba byla po dlouhé době obnovena 28. září 2007. S odkazem na toto znovuotevření se zde pravidelně na svatého Václava konají pivní slavnosti, během kterých je možno ochutnat spoustu místních piv. Samotný Pikard je nefiltrované, nepasterizované pivo s mírným obsahem kvasnic. Kromě klasických jedenáctek je možné vyzkoušet také různé speciály.

Nezapomeňte docenit krásu měst

Města, ve kterých se zámky nacházejí, se i mimo sezónu pyšní zajímavými budovami a turistickými atrakcemi. Abyste se nemuseli vzdávat zážitku z piva, můžete si jej nechat načepovat s sebou. Vydat se pak můžete na celoročně otevřené rozhledny nebo do rozlehlých parků.

Pro milovníky koupelí jsou ideální wellness pobyty, kterým historická města dodávají na nevšednosti.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama