REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka
V okolí

Kde aktuálně rostou houby?

Zajímáte se o houbaření? Kde aktuálně rostou houby? Kam na houby? Jak určovat houby?

Kde aktuálně rostou houby, rady ostatních houbařů. Informace o houbách a další doslova „houbařské žně“. Přispějte i vlastními zkušenostmi a napište nám kde rostou houby, kde naopak houby nerostou, nebo jaký kapitální kousek se Vám podařilo najít.

Kde aktuálně rostou houby? Brdy. Foto: ©Michael Kolář
Kde aktuálně rostou houby? Brdy. Foto: ©Michael Kolář

TOP 10 míst kam na houby

 1. Orlov u Příbrami (Středočeský kraj)
 2. Velhartice (Plzeňský kraj)
 3. Kornatice (Plzeňský kraj)
 4. Mšeno (Středočeský kraj)
 5. Přelouč (Pardubický kraj)
 6. Mostek (Královohradecký kraj)
 7. Protivanov (Olomoucký kraj)
 8. Horní Podluží (Ústecký kraj)
 9. Kostelec nad Černými lesy (Středočeský kraj)
 10. Kozlovice (Moravskoslezský kraj)

Kam na houby aktuálně – kde to roste?

Kde aktuálně rostou houby je nutné posuzovat nejen podle vhodného počasí, ale i podle zkušeností houbařů z celé ČR. Dobrým pomocníkem může být mapa Českého hydrometerologického ústavu, která reflektuje na vývoj počasí v minulých dnech a další parametry.

REKLAMA

Pravděpodobnost růstu hub k 16. 11. 2023 zdroj: ČHMÚ
Pravděpodobnost růstu hub k 16. 11. 2023 zdroj: ČHMÚ

Aktuální mapu ČHMÚ najdete zde.

V dnešní době získáte nejaktuálnější informace o tom kde skutečně rostou houby přímo z lesa a to ze zkušeností houbařů, kteří se rádi pochlubí na sociálních sítích. Některé facebook skupiny se zaměřují přímo na tuto tématiku. Navštivte například tyto Facebook skupiny: Kde rostou? nebo Kde rostou houby.

REKLAMA

Kam na houby? Kde najít čerstvé lišky? Liška obecná, Šumava. Foto: © Michael Kolář
Kam na houby? Kde najít čerstvé lišky? Liška obecná, Šumava. Foto: © Michael Kolář

Pamatujte, že při houbaření je důležité dodržovat předpisy týkající se sběru hub a především mít dostatečnou znalost hub, abyste se vyhnuli nejedlým a jedovatým druhům. Platí pravidlo, že nesbíráme houby, které neznáme.

Poznáte je všechny?

Asi se shodneme na tom, že většina aplikací je „na houby“, ale jen jedna jediná je skutečně na houby, a to doslova a do písmene. Jmenuje se Na houby a jde o aplikaci, která vám pomůže určit vaše houbařské úlovky. Těší nás, že aplikaci vyvinuli čeští vývojáři z malého studia Vocom a s čistým svědomím vám ji můžeme doporučit, protože ji také používáme. A jak to funguje? Jednoduše, stačí na houbu namířit telefonem a aplikace během chvilky ukáže výsledek. Pozor! Funguje to i v tom najhlubším lese bez telefonního signálu. Aplikace funguje totiž offline. Nyní vám už nic nebrání, abyste se vydali na pořádný houbařský výlet a je už jen na počasí, zda budete hledat či sbírat. Pamatujte však, že ani tato aplikace není neomylná. Pro učování hub je nejlepší obrátit se na odborníky, mykology, které najdete například na facebooku ve skupině Mykologická poradna – Mycological counseling. Nespoléhejte na rady neodborníků na jiných houbařských skupinách na facebooku, nebo jiných sociálních sítích!

Pro učování hub je vždy nejlepší obrátit se na odborníky, mykology, které najdete například na facebooku ve skupině Mykologická poradna – Mycological counseling.

Nespoléhejte se na rady neodborníků na jiných houbařských skupinách na facebooku, nebo jiných sociálních sítích!

Aplikce, nebo atlasy hub s určováním pomohou, pokud si však nejste jisti, obraťte se na odborníky.

Houby a kde rostou. Nové Podlesí. Foto: © Michael Kolář
Houby a kde rostou. Nové Podlesí. Foto: © Michael Kolář

Co když houby nerostou?

Pokud zrovna houby nerostou, nebo si nejste jisti kde zrovna rostou. Nebo i v případě, že rostou ale chcete se vyhnout davům houbařů, kteří najíždějí na „profláknuté lokality“, vyrazte do lesa i tak. Možná nic nenajdete, možná ano, ale pobyt v lese je balzámem na duši a i jen brouzdání lesem může být pěkný zážitek. Vyplatí se sledovat dlouhodobou předpověď počasí, podle které se dá předpokládat kdy zase houby porostou. Vyberte si kam na výlet do lesa v našich tipech na výlet.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA