V pražském planetáriu proběhne obří rekonstrukce, od dubna bude omezený provoz

V dubnu letošního roku se uzavře pro návštěvníky část známého pražského planetária. Plánovaná rekonstrukce a modernizace kupole, na níž byla udělena dotace ve výši 250 milionů korun, by měla probíhat zhruba od konce dubna letošního roku do jara příštího roku. Návštěvníci budou mít v tomto období omezený přístup pouze do některých částí planetária.

Reklama

Dotaci v této výši získalo Planetárium Praha od Magistrátu hlavního města Prahy. Peníze poslouží na modernizaci promítacího systému. Technologie tohoto systému funguje v Praze už od roku 2009 a pro nynější účely je zastaralá. Zároveň kvalita obrazu na promítací kupoli je snížena kvůli staré projekční ploše kupole.

Foto: ©Planetárium Praha

LED Dome technologie

Starý systém bude nahrazen novou LED Dome technologií, která má mít životnost 25 let. Na kupoli budou umístěny desítky milionů diod, které umožní vytvoření špičkového obrazu a kontrastu. „Tento systém umožní promítat s kontrastem a kvalitou, které jsou u klasických projekčních systémů nedosažitelné. Součástí investice je samozřejmě i nová vzduchotechnika, umožňující rekuperaci odpadního tepla, vybavení sálu, který bude mít rozšířený počet míst,“ řekl Jakub Rozehnal, ředitel pražského Planetária.

Modernizace kupole planetária ještě více pozdvihne jeho unikátnost, jelikož nyní bude disponovat nejmodernějším promítacím zařízením – novou technologií LED Dome. Ta patří mezi jedny z nejmodernějších technologií na světě a díky tomu se pražské planetárium stane největší planetárium s touto technologií na světě. Podobnou technologií nyní disponují pouze planetária v Dubaji a Ósace. Mají ale menší kupoli než pražské planetárium, tudíž užívat status toho největšího na světě z touto LED Dome technologií, bude patřit pražskému.

Ačkoliv bude kupole hlavním bodem rekonstrukce, která by měla podle odhadů probíhat od dubna 2023 do jara 2024, nebude to jediná část planetária, která bude modernizována. Rekonstrukce by měla zasáhnout také celý sál či vzduchotechniku a rozvody.

Částečné uzavření Planetária

Rekonstrukce by však neměla uzavřít planetárium pro návštěvníky úplně. Návštěvníkům by měla zůstat možnost alespoň částečného využití prostor. Plánuje se, že výstava a obchod se suvenýry zůstanou otevřeny, dále by také neměly být omezeny některé aktivity, například workshopy a simulatorium.

A co takové simulatorium nabízí? Jde o místo zábavy a oddechu v podzemí planetária, ve kterém se snadno ztratíte v prostoru i čase. Prostor simulatoria návštěvníkům nabízí 4 simulátory: Atlantis, L-39, Eagle a Rover, relaxační zónu s projekcí, můžete se projít efektním světelným tunelem či shlédnout galerii podsvícených obrazů mlhovin.

Planetárium v pražské Stromovce je největším planetáriem v České republice a nezanedbatelné místo si drží také mezi největšími planetárii na světě. Planetárium je součástí platformy Planetum, kam patří také například Hvězdárna Ďáblice nebo Štefánikova hvězdárna na Petříně. Tím nejzajímavějším, co nabízí hvězdárny, jsou bezpochyby veřejná pozorování denní i noční oblohy velkými dalekohledy, která probíhají za jasného počasí po celý rok.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama