V Blahutovicích, části Jeseníku nad Odrou, se otevřela nová rozhledna

Jeseník nad Odrou (Novojičínsko) 26. srpna (ČTK) – Obec Jeseník nad Odrou na Novojičínsku dala na vrchu v místní části Blahutovice vybudovat novou rozhlednu. Je vysoká 27,5 metru, vyhlídková plošina je v 15 metrech a turisté z ní mohou vidět například na Beskydy či Jeseníky. Obec rozhlednu slavnostně otevřela dnes, lidé na ni už ale mohou vystoupat od července.

Reklama

„Stavba trvala necelý rok. Stála něco málo přes deset milionů. V dnešní době je to pomalu zázrak, že jsme se nedostali do víceprací, do vícenákladů,“ řekl ČTK jesenický starosta Tomáš Machýček.

Rozhledna je volně přístupná celoročně každý den. „V noci je úžasně nasvětlená, takže myslím si, že pro návštěvníky to není jenom denní zážitek, ale i noční. Výhledy, pokud nám počasí přeje, tak jsou úžasné – na Beskydy, na Jeseníky, na Moravskou bránu, Hostýnské vrchy a celé úžasné okolí. Já si velice cením rozmanité přírody v nejbližším okolí, jsou tu malebné vesničky a spousta remízů, lesů, polních cest,“ řekl Machýček.

Rozhledna vznikla podle návrhu architekta Tomáše Kudělky, který vzešel z architektonické soutěže. Stavebními materiály byly ocel, dřevo a břidlice.

Starosta řekl, že o výstavbě vyhlídkového místa začali uvažovat asi před osmi lety. „Trošku jsme pátrali v historii, jestli tady náhodou taková výšková stavba nebyla. A kousek od nás bývalý větrný mlýn. Tak to byla taková prvotní motivace,“ řekl starosta.

Rozhledna vznikla v projektu česko-polské spolupráce a obec na její výstavbu získala dotaci. Projekt je součástí Silesianky, stezky rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia, v níž je zapojeno už více než 30 objektů v Česku i Polsku.

Nedávno se u Jeseníku nad Odrou otevřela jiná atrakce, kterou chce obec do regionu přilákat turisty: 4,8 kilometru dlouhá cyklostezka, která je potištěna obrazovými hesly v moravskoslezském nářečí. „Turisty už jsme přilákali. Za dva měsíce, které uplynuly od slavnostního otevření cyklostezky, tak musím říct, že turistický ruch se tady ztisícinásobil. Cyklostezka i tato stavba si našly spousty návštěvníků,“ řekl Machýček.

Kromě malebné přírody starosta upozornil i na další zajímavost, která se nachází přímo v Blahutovicích. Jde o Františkovu poutní cestu dlouhou 5,7 kilometru, kterou ve spolupráci s německými partnery vytvořil místní spolek Bayerův odkaz. V Evropě jsou podobných stezek desítky, v Česku je zatím jediná svého druhu.

Vlastimil Vyplel dr

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama