Sedm pražských věží

Letos poprvé bude po celou zimu otevřeno sedm významných pražských věží!

Noční prohlídky věží

Reklama

Pravidelné noční prohlídky s odborným výkladem našeho kvalifikovaného průvodce. Pojďte s námi projít královskou cestou, navštívíme věže na Karlově mostě, Prašnou bránu či věž chrámu sv. Mikuláše. Nejkrásnější pohledy na noční Prahu a Pražský hrad jsou právě z těchto věží.

Zimní sleva
Nenechte si ujít speciální zimní nabídku. Ke každé zakoupené vstupence Vám nabízíme 25% slevu z lístku na další věž.
Je zbytečné jezdit mimo hlavní město a kochat se historií. Využijte možností Prahy a užijte si, romantiku, sport a historii na pražských věžích. Dostane se Vám vřelého přijetí stráží v dobovém oblečení, stověžatou Prahu uvidíte jako na dlani a navíc si vychutnáte nové expozice o husitství na Prašné bráně a o Karlu IV. na Staroměstské mostecké věži.

Klub pražských věží
Vážení milovníci historie,
do pražských věží se vrátil život, a proto je dobré mít přehled! Chcete mít vždy aktuální informace o nových expozicích, zajímavých akcích či přednáškách? Zaregistrujte se na našich stránkách a staňte se členem Klubu pražských věží. Klub oficiálně otevíráme k 1.1.2010 a od tohoto data je možné po předložení klubové karty využít slevu.
Členové klubu dostávají pozvánky a informace přímo do své mailové schránky a navíc mají 20% slevu z plného vstupného a na všechny akce vstup zdarma!
Registrace ZDE.

Dárkový certifikát

Darujte svým blízkým kousek historie. Certifikát na vstup do pražských věží bude originálním dárkem jak pro vaši rodinu, tak pro vaše kolegy, zaměstnance či obchodní partnery.

Segway tour

Myslíte, že je možné propojit historii s moderní dobou? My vám dokážeme, že ano. Pojďte se s námi projet na segway po historickém centru Prahy. Navštívíme několik našich věží, z kterých budete mít Prahu jako na dlani.

Pozorujte východ slunce z Petřína

Plánovaná pravidelná prohlídka na jaro a léto 2010!!! Nenechte si ujít možnost sledovat východ slunce z vyhlídky Petřínské rozhledny. Jste ranní ptáče? Pojďte spolu s námi posnídat na Petřín a pozorovat probouzející se Prahu.

Novinky

Původní kanalizační stoka pod Staroměstskou radnicí otevřena pro veřejnost!

V hloubce 7 m pod Staroměstským náměstím se nachází unikátní technická památka – ústřední kanalizační uzel, do něhož ústí tři menší sběrače odpadních vod z Michalské, z Melantrichovy a z Železné a Celetné ulice. Do prostoru tohoto kanalizačního uzlu se vstupuje železnými dveřmi pod staroměstským orlojem, hned vedle hlavního vstupu do radnice.

Zde také můžete nově zakoupit vstupenky na věž radnice a na prohlídku sálů, pro které dosud turisté museli až do třetího patra.

Prašná brána hostí novou expozici!

Staňte se přímým účastníkem husitských bouří. V nové expozici Prašné brány se seznámíte s osobnostmi jako Jan Žižka nebo Zikmund Lucemburský a stanete se svědky upálení Jana Husa. Poznejte dobu husitství, která utvářela dějiny Evropy.

Staroměstská mostecká věž patří Karlu IV!

Expozice ve 2. patře vám přiblíží nejslavnější dobu českých dějin, kdy se z Prahy stalo největší město Evropy. Setkáte se s nejvýznamnějšími osobnostmi a poznáte skutky Karla IV., který je právem nazýván Otcem vlasti a jehož myšlenky a nápady slouží Praze dodnes. Vstupte do doby Karla IV., zlatého věku našich dějin.

Zahřejte se historií!

Chcete zažít romantický výhled na zasněženou Prahu či panorama pražského Hradu ve víru sněhových vloček?

Sedm věží

Na věžích jsme hned po převzetí realizovali množství novinek, které přispěly ke zvýšení návštěvnosti a pozitivním ohlasům ze strany turistů. Personál v historických kostýmech, trubači na věžích a také pravidelné šermířské turnaje, to vše dotváří historickou atmosféru a zvyšuje atraktivitu těchto objektů.

Ve spolupráci s historiky nadále připravujeme nové atraktivní expozice z dějin českého národa, ale také rekonstrukci podzemí ve Staroměstské mostecké věži a rekonstrukci bývalé pozorovatelny STB ve věži u chrámu sv. Mikuláše.

Malostranská mostecká věž

Věž na západním konci mostu je v podstatě soustavou dvou věží odlišného vzhledu, původu i velikosti. Menší z věží byla postavena již v románském slohu, byla součástí prvního pražského kamenného Juditina mostu z 1. poloviny 12. století, je však starší.

Expozice

„Na mostě o mostě“ – historie a zajímavosti Karlova mostu, povodně, Bradáč, originál Bruncvíkova meče, expozice byla připravena ve spolupráci s Muzeem hl.m.Prahy. Troubení historických trubačů denně každou celou hodinu.

Petřínská rozhledna

Na první pohled je zřejmé, že Petřínská rozhledna musí být nějakým způsobem spojena s pařížskou Eiffelovkou. Ve skutečnosti jde o přímou inspiraci Klubu českých turistů, kteří roku 1889 navštívili světovou výstavu v Paříži a rozhodli se podobnou věž vybudovat i v Praze.

Když roku 1939 navštívil okupovanou Prahu říšský vůdce Adolf Hitler, vyslovil přání, aby byla Petřínská rozhledna stržena. Proč? Podle Hitlera prý kazila výhled z oken Pražského hradu. Čechům se však podařilo demolici odkládat a rozhlednu tak nakonec zachránit.

Expozice

V suterénu věže je stálá výstava „Jára Cimrman, génius, který se neproslavil“ (fotografie a různé exponáty např. dětský proutěný kočárek, v němž byl odchován Jára Cimrman, dřevěný houpací koník, bicykl pro hasičské sbory, stará drezína Louda na ruční pohon, od 2.6. 2005 nová část expozice „Nové objevy s rukopisem Járy Cimrmana nalezené v archivech Národního technického muzea a Pivovaru Plzeňský Prazdroj“) – autoři Jaroslav Weigel, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák

Zrcadlové bludiště na Petříně

Bludiště na Petříně je v těsném sousedství rozhledny. Bylo původně zbudováno podle projektu architekta Wiehla jako pavilon Klubu českých turistů na pražské Jubilejní výstavě roku 1891. Vzniklo tedy ve stejném roce jako rozhledna. Bludiště stálo původně v blízkosti nároží Průmyslového paláce na pražském výstavišti, o dva roky později bylo ale přemístěno na Petřín. Je volnou kopií gotické brány zvané Špička, která byla součástí opevnění Vyšehradu a byla postavena ve 2. polovině 14. století za vlády Karla IV.

Prašná brána

Prašná brána je v historickém kontextu jednou z nejvýznamnějších památek středověké Prahy. Začínaly u ní královské korunovační průvody. Právě zde začíná královské cesta a končila zde i významná cesta z Kutné Hory, kde se těžilo stříbro do královské pokladny. Původně ale na tomto místě stávala brána Horská, později pro svůj žalostný stav zvaná Odraná, z 1. poloviny 13. století.

Expozice

„Králův dvůr“ – život ve středověké Praze (1. patro), historie města – tržiště, slavnosti, móda, řemesla, tresty, vězení, dobývání města, středověká rodina (2. patro), historie Prašné brány – reprodukce dobových grafických listů zapůjčených Archivem hl. m. Prahy (3. patro) – výstava je sestavena ze zvětšených reprodukcí iluminací z bible Václava IV. a její součástí jsou i profesionální nahrávky průvodního textu, doplněné zvuky a hudbou (nahrávky zhotovil Český rozhlas).

Do expozic v 1. a 2. patře lze na pokladně zapůjčit mobilní sluchátka s odborným výkladem v češtině, angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině a ruštině. Zapůjčení sluchátek je v ceně vstupenky.

Staroměstská mostecká brána

Vrcholně gotická věž z dílny význačného stavitele Petra Parléře je jednou z nejkrásnějších ukázek gotické architektury v Evropě. Základy pískovcové věže byly položeny společně se základy Karlova mostu, její stavba byla dokončena až roku 1380. Je koncipována jako obranná věž, zároveň však s vysokou estetickou hodnotou a unikátní sochařskou výzdobou jako součást královské cesty.

Expozice

Od 29. dubna 2004 je v 1. podlaží promítán 18 minutový film Karlův most – paprsek staletími – o astronomických a astrologických souvislostech vzniku Karlova mostu – v jazykových mutacích: česky, anglicky, německy, francouzsky, italsky, španělsky a rusky.

Staroměstská radnice

Nejcennějším prostorem radnice je tzv. radní síň z 2. poloviny 15. století, kde se odehrávala veškerá důležitá jednání. Původní je trámový strop s bohatou renesanční výmalbou kazet z 2. poloviny 16. století s pozlacenými řetězy. Pozdně gotická vyřezávaná konzola s andělem, který nese nápis Juste Iudicate Filii Hominis (Synové člověka, suďte spravedlivě), je doplněna vrcholně gotickou plastikou trpícího Krista z roku 1410. Autentické jsou rovněž městské znaky nad portály a 46 cechovních a 12 městských znaků na dřevěném obložení stěn. Interiér doplňují barokní kachlová kamna.

Expozice
Historické sály – Brožíkův, Jiříkův

Gotická kaple s pohledem na figury apoštolů (dlouhodobě vystaven model Mariánského sloupu )

Gotická věž s vyhlídkou – ochoz ve výšce 41 m
Orloj – 12 apoštolů, kalendárium, provoz každou celou hodinu 9 – 21
Románsko-gotické podzemí radnice – náznaková historická expozice

Věž chrámu sv. Mikuláše na Malé straně

Nepochybnou dominantou Malé Strany je barokní kopule kostelu sv. Mikuláše s přiléhající, stejně vysokou věží. Původně na tomto místě stával raně gotický kostel z počátku 13. století, zasvěcený rovněž sv. Mikuláši z Myry. V sousedství bývalo již v románském období tržiště. Barokní kostel sv. Mikuláše vznikal v letech 1703 – 35 pod dohledem významného architekta Kryštofa Dienzenhofera a později jeho syna Kyliána Ignáce. Barokní kostel sv. Mikuláše na Malé Straně je jedním ze stylově nejčistějších a nejkrásnějších příkladů vrcholné barokní architektury severně od Alp. Kostel byl součástí areálu jezuitské koleje.

Expozice

Od 11. 4. 2008 expozice „Pražské zvony“ představuje nejvýznamnější pražské věže a jejich zvony, obecnou historii a vývoj zvonů, jejich výrobu a výzdobu a legendy se zvony spojené.

Více informací o pražských věžích naleznete ZDE.

Kontakt:
www.prazskeveze.cz
+ 420 724 706 941
towers@abl.eu.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama