Retro muzeum Praha ukazuje, jak se slavily Vánoce v Československu 70. a 80. let

Ozdoby plné nostalgie, retro vánoční stromeček i typické dárky

Reklama

Jak se slavily Vánoce v časech, kdy jim vládl Děda Mráz? Na to odpoví nové expozice v Retro muzeu Praha. Ve 4. patře OD Kotva mohou lidé zavzpomínat, jak prožívali děti i dospělí vánoční svátky před padesáti či čtyřiceti lety, na časy, kdy se stály fronty na mandarinky, kubánské pomeranče se nedaly oloupat, muže potěšil pod stromečkem Pitralon a na stole vedle kapra a bramborového salátu stála láhev červeného Svatováclavského. Retro muzeum Praha ukazuje vánoční výzdobu, která byla pro 70. a 80. léta v Československu typická, připomene nejoblíbenější hračky, ikonické stojánky na stromeček, sváteční tabuli a další zajímavosti Vánoc v normalizaci.

Foto: ©Retro muzeum Praha

Naprostým fenoménem, po kterém toužili chlapci, ale i jejich tatínkové, nejen o Vánocích, byla autodráha. Retro muzeum Praha mu vytvořilo speciální expozici. Lidé zde najdou velkou autodráhu Ites složenou ze 100 dílů, doplněnou desítkami dobových autíček československé výroby i s obaly. K vidění jsou Porsche 917 nebo 911, Škoda Favorit, Mirage, McLaren nebo dobové náklaďáky. Cena autodráhy tehdy šplhala k výši poloviny tehdejšího platu. A tak nebylo výjimkou, že jakmile se v partě objevila jedna autodráha, postavila se ve sklepě, kde se všichni scházeli se svými autíčky, aby na vlastní kůži jízdu zkusili, což mohou i čtyři návštěvníci muzea najednou.

Foto: ©Retro muzeum Praha

Byť byl všeho nedostatek, vánoční kolekce musela být v 70. a 80. letech k dostání. Tuto ryze Československou specialitu je možné vidět i v Retro muzeu, kolekce vyráběly firmy jako Orion Praha, Maryša Rohatec či Zora Olomouc a začaly již v létě, aby uspokojily poptávku. Fondánové salonky, lanýžové figurky nebo želé arabesky byly k dostání v baleních o váze 250–1000 gramů, a ty nejluxusnější, několikapatrové, k zakoupení v Tuzexu.

Stejně jako dnes i v období 70. a 80. let dominoval o Vánocích obývacímu pokoji vánoční smrk či jedle. Doménou naší země byla výroba foukaných skleněných ozdob, které se vyvážely do celého světa díky firmě Jablonex. V expozici Retro muzea Praha můžete zhlédnout hned několik typů zdobení vánočního stromu, které symbolizují rozdílné tradice a zvyky v různých regionech. Zatímco pro severní Čechy byly typické již zmíněné skleněné ozdoby, pro Moravu to byly zase slaměné dekorace, sušené ovoce a oříšky.

Foto: ©Retro muzeum Praha

Muzeum připomene i ikony své doby, které si přály děti najít pod stromečkem. Mezi nejžádanější dárky patřily lyže, kolo značky Eska, stavebnice Merkur nebo panenky. Ne každý ale všechny tyto dárky pod stromkem našel. Zato většinou nechybělo teplé oblečení, rukavice nebo čepice a svetr pletené na Dopletě. To si lidé mohou prohlédnout v nové expozici, která představuje zimní odívání.

Foto: ©Retro muzeum Praha

Máte chuť si připomenout každodenní život i střípky Vánoc 70. a 80. let? Možná vás překvapí, co se změnilo a kolik naopak zůstalo stejné. V interaktivní expozici se můžete vrátit v čase zpět před rok 1989 i díky spolupráci s projektem Svoboda není samozřejmost a speciálnímu telefonu, ve kterém na vlastní uši uslyšíte, jak to tenkrát bylo v Československu třeba s volnočasovými aktivitami či svobodou vyznání. Retro muzeum Praha v OD Kotva je otevřeno denně od 9 do 20 hodin v průběhu vánočních svátků i Nového roku, s výjimkou 24. 12., kdy je otevírací doba od 9 do 14 hodin.

Foto: ©Retro muzeum Praha
Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama