REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 11.7. a svátek má Olga
V okolí

Vydejte se po stopách Santiniho. Čeká vás UNESCO, příroda i tajemné stavby

11. 7. 2026
Autor: Dominika Mištíková

Santiniho stezka zve na výlet po Žďársku. Spojuje přírodu, památky i chvíle ztišení

Vysočina má novou trasu pro všechny, kdo chtějí výlet spojit s historií, architekturou a klidnou krajinou. Santiniho stezka provede návštěvníky po místech spojených s Janem Blažejem Santinim Aichlem, architektem, který na Žďársku zanechal mimořádnou stopu.

Trasa měří více než čtyřicet kilometrů a vede od jedné pozoruhodné památky k druhé. Nejde ale jen o klasický turistický pochod. Santiniho stezka chce návštěvníky přivést k pomalejšímu cestování, při kterém si člověk všímá krajiny, detailů staveb i duchovní atmosféry míst.

Čtyři památky s komentovanými prohlídkami

Během letních prázdnin, od 1. července do 31. srpna, se výletníci mohou vydat na komentované prohlídky čtyř hlavních památek. Patří mezi ně poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zapsaný na seznamu UNESCO, bazilika minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše v areálu žďárského zámku, kostel sv. Václava ve Zvoli a kostel sv. Petra a Pavla v Bobrové.

REKLAMA

Vstupenky si návštěvníci koupí přímo ve všech zapojených objektech. V kostelech ve Zvoli a Bobrové stojí základní vstupné 80 korun, snížené 60 korun. Na Zelené hoře a v bazilice se cena řídí běžným ceníkem. Kdo chce navštívit všechny čtyři památky, může využít společnou vstupenku za 350 korun, snížená varianta stojí 250 korun.

Kdy mají památky otevřeno

Projekt myslí i na zahraniční návštěvníky. Průvodcovské texty jsou připravené v češtině, angličtině a němčině. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře bude o prázdninách otevřený denně od 9 do 17 hodin, bazilika od 10 do 17 hodin. Kostely ve Zvoli a Bobrové mohou lidé navštívit mezi 10. a 16. hodinou.

REKLAMA

Součástí putování může být také žďárský Dolní hřbitov, který se o prázdninách otevírá denně od 10 do 16 hodin za dobrovolné vstupné. Další zastávky nabízejí Obyčtov s kostelem Navštívení Panny Marie nebo Ostrov nad Oslavou, kde stojí bývalá zájezdní hospoda navržená Santinim.

Na cestě čekají i méně známé Santiniho stopy

Stezka vede po turistickém a cyklistickém značení. Cestou se dá zastavit také u drobnějších staveb, které běžný návštěvník snadno mine. Mezi nejzajímavější patří netradiční červená boží muka ve tvaru krystalu na konci Bobrové u silnice směrem ke Zvoli.

Právě rozmanitost děl dělá ze Santiniho stezky výlet, který zaujme nejen milovníky architektury. Zelená hora pracuje se symbolikou hvězdy a dokonalou geometrií, kostel ve Zvoli připomíná mohutnou stavbu s půdorysem řeckého kříže a kostel v Obyčtově svým tvarem evokuje želvu. Tyto nápady ukazují, proč Santini patří k nejoriginálnějším osobnostem české barokní architektury.

Proč vyrazit právě na Santiniho stezku

Santiniho stezka na Vysočině je ideální pro výletníky, kteří nechtějí jen rychle projet další turistický cíl. Nabízí kombinaci pěší túry, poznávání památek, klidné krajiny a míst, která mají výraznou atmosféru. Díky možnosti rozdělit trasu na části se hodí jak pro zdatnější turisty, tak pro návštěvníky, kteří si vyberou jen několik zastávek.

Podle informací destinační společnosti Koruna Vysočiny jde zatím o pilotní sezonu. Pokud si projekt najde své návštěvníky, organizátoři chtějí v dalších letech rozšířit období, kdy budou památky přístupné, a zapojit do putování další architektonické skvosty v regionu.

Kdo byl Jan Blažej Santini Aichel

Jan Blažej Santini Aichel žil v letech 1677 až 1723 a proslavil se osobitým stylem označovaným jako barokní gotika. Na Žďársku začal pracovat pro opata Václava Vejmluvu, který si u něj objednal řadu stavebních úprav i nových projektů. Přestože se Santini dožil jen 46 let, zanechal po sobě téměř stovku realizovaných projektů.

Největší pozornost dnes přitahuje poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který vznikl v letech 1719 až 1722. Od roku 1994 patří mezi památky UNESCO. Právě tady se naplno ukazuje Santiniho práce se světlem, čísly, geometrií a duchovní symbolikou.

Praktické informace

  • Kde: Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Zvole, Bobrová, Obyčtov, Ostrov nad Oslavou a okolí
  • Kdy: hlavní letní provoz od 1. července do 31. srpna
  • Délka trasy: více než 40 kilometrů
  • Vstupné: společná vstupenka na čtyři památky 350 korun, snížená 250 korun
  • Více informací: www.santinivysocina.cz

Zdroj: tisková zpráva, Koruna Vysočiny, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře,

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA