Na nejvyšší rozhlednu z kulatého dřeva i do jejího okolí

U Bohdanče poblíž Zruče nad Sázavou, asi hodinu cesty od Prahy, vystoupejte na unikátní dřevěnou rozhlednu Bohdanka a pokochejte se krásným výhledem do okolní krajiny. Pod rozhlednou zažijte trochu adrenalinu v lanovém centru anebo se vydejte po značených naučných stezkách či cyklotrasách poznávat okolí.  

Reklama

Dřevěná rozhledna se nachází mezi poli a sady u obce Bohdaneč. Tato originální stavba je unikátní technickou zajímavostí. Celá konstrukce (kromě schodiště) je provedena z tzv. kulatého dřeva za pomoci ocelových spojů. Podle dostupných informací je rozhledna s touto použitou technologií nejvyšší nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Její celková výška činí 52,2 m a horní vyhlídková plošina se nachází ve výšce 42 m. Na rozhlednu vede 216 schodů, což je v Čechách nejvyšší počet po Petřínské rozhledně. Rozhledna sice nebyla postavena na nejvyšším vrcholu oblasti, přesto je z ní obdivuhodný rozhled. Pokocháte se výhledem na okolní obce, zvlněnou krajinu, pole, louky, sady i pasoucí se ovce a za dobré viditelnosti dokonce až na krkonošské hřebeny. Slouží také jako výchozí bod pro vaše výlety.

Rozhledna Bohdanka, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

V blízkosti Pilského rybníka pod rozhlednou stojí Hotel Agnes. Do restaurace tam můžete zajít na vynikající českou kuchyni nebo třeba na medovinu ze zdejší palírny. Dávku adrenalinu si můžete dopřát v místním lanovém centru, kde se vyřádí nejen děti, ale i dobrodružní dospěláci.  V okolí se nachází i řada rybníků vhodných k rybaření, několik cyklotras a dvě naučné stezky. První z nich, pojmenovaná „Putování po vodních plochách“, vás povede krásnou krajinou okraje Středočeské vrchoviny, kde se seznámíte s místními zajímavostmi z oblasti biologie, historie i současnosti. Postupně můžete vidět tyto rybníky: Pilský, Karbanův a rybník v Dubí rozkládající se na Bohdanečsku, Tasický rybník, Nový rybník, jeden z největších rybníků na okrese Kutná Hora, rybník Katlov a odtud se můžete vrátit přes les a kolem Řeplického rybníku zpět k výchozímu bodu – rozhledně Bohdance. 

Rozhledna Bohdanka, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu


Přibližně o polovinu kratší je stezka „Historie českého sklářství“. Tato stezka nás povede z počátku po stejné trase jako stezka „Putování po vodních plochách“. U obce Tasice se ale odkloní a umožní vám shlédnout historickou pec na výrobu skla, ve které se natáčel i známý seriál „Synové a dcery Jakuba skláře“. Z obce Bělá pokračuje stezka do osady Dvorecko na Bohdanečsku. Tato osada je známá z událostí ve 2. světové válce, o kterých píše ve své knize „Lidé stateční a ti druzí“ spisovatel František Ťopek. Na počest partyzánské skupině „Zarevo“, která v této osadě také pobývala, byl v minulosti odhalen i památník. Odtud vás stezka zavede kolem rybníka Karbanův a lomu na vápenec zpět do Bohdanče k rozhledně. Obě stezky nabízí několik informačních panelů, kde se dozvíte řadu zajímavostí a poskytnou vám ideální prostor ke krátkému odpočinku. 

Více výletů najdete na www.strednicechy.cz

Rozhledna Bohdanka, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama