Na kole z Nových Hradů do Dolního Dvořiště

Samotná trasa má cca 50 km a její itinerář je následovný: Nové Hrady – Horní Stropnice (11) – Dobrá Voda (14) – Hojná Voda (15) – Žofín (23,5) – Cetviny (38,5) – U Sv.Kamene (46) – Rychnov nad Malší (47,5) – Dolní Dvořiště (50)

Reklama

Jak si cestu rozvrhneme, zaleží jenom na nás, naší zdatnosti, ale také chuti poznávat jednotlivá místa, lemující trasu.

Než se na vydáne na náš výlet z Nových Hradů, prohlédneme si architektonické památky samotného města, chráněné v městské památkové zóně a navšívíme Starý hrad. Zpřístupněno je 5 místností paláce s obrazovou galerií – souborem akvarelů z pol. 19. stol. Určitě bychom si neměli nechat ujít nedalekou národní přírodní památku Terčino údolí s tvrzí Cuknštejn.

Z Nových Hradů vyjedeme po cyklotrase č.34 po stále spořejším asfaltu kolem Městského mlýna k bývalému poplužnímu dvoru Veveří (3), kde je dnes vedle památníku padlých a bývalé školy autokemp. Značení nás vede lesem pozvolným stoupáním k rozcestí cyklotras U křížku (6) a Vraní hnízdo (7), kde se dáme po silničce vpravo dolů mezi lidi. Projedeme Dlouhou Stropnicí do Horní Stropnice (11). Teď se držíme silnice a stoupáme s ní do Dobré Vody (14). Od kostela je nádherný výhled do jihočeské kotliny. Ztěžka vyšlapeme do Hojné Vody (15), malých rožmberských lázní, zaniklých sousední konkurencí. Zde je možnost občerstvení, ubytování a uschování kola v místním penzionu. Zde můžeme absolvovat fakultativní výlet – absolvování 8 km dlouhého značeného pěšího okruhu na Vysokou nebo jen 3 km dlouhého, zeleně a červeně značeného okruhu s výstupem na Kraví horu.

Z Hojné Vody cyklotrasa volí málo frekventovanou silnici s příjemným sjezdem do osady Černé Údolí (20,5) a ještě klidnější silničku přes úbočí Točníku na Žofín (23,5).

Nádherná, ale namáhavá lesní pasáž nás vyvede k Huťskému rybníku a přes vršek k Uhlišťskému rybníku, oba byly zřízeny jako nádrže na plavení dřev. Pak už lesní cestou sjedeme na rozcestí Leopoldov (30), kde stávala osada lesních dělníků. Lesní a polní cesty nás vyvedou k silničce, po níž dojedeme do bývalé obce Cetviny (38,5), jejíž kostel byl před nedávnem opraven. Držíme se stále cyklotrasy 34, která nás střídavě lesem a horskými loukami dovede do osady U Svatého Kamene (46) s raně barokním poutním kostelem P. Marie Sněžné, který byl obnoven v roce 1907 a znovu v roce 1991. V levé boční kapli jsou dva žulové balvany, které se podle pověsti rozestupují. Až mezi nimi projede povoz s koňmi, bude konec světa. Nad sousední „zázračnou“ studánkou najdeme barokní kapličku. Pohodlně odtud sjedeme z mírného vršku do Rychnova nad Malší (47,5) s cenným dvoulodním farním pozdně gotickým kostelem sv. Ondřeje. Odtud nás již cyklotrasa 34 pohodlně zavede k železniční stanici v Dolním Dvořišti (50).

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama