Celý den ve skalním království

Příhrazy – Březina a zpět (8,5 km)

M: Příhrazy – Kurovodice – Březina 4 km

Ž: Březina – Olšina – rozcestí s červenou 1,5 km

Č: rozcestí se žlutou – Studený průchod – Krásná vyhlídka – Staré hrady – Příhrazy 3 km

Reklama

Březina – Zdejší kostel sv. Vavřince z přelomu 13. a 14. století, výrazně přestavěný v 16. století, patří pro svoji zajímavou kombinaci stavebních materiálů, dřeva a kamene, mezi nejmalebnější církevní stavby v Pojizeří. Mohutná věž kostela je v horní části roubená, pobitá prkny. Hlavní oltář a kazatelna jsou rokokové. Malebným stavením je i sousední fara s mansardovou střechou. [/]


Studený průchod – V úzké skalní soutěsce na okraji Příhrazských skal nedaleko Drábských světniček ani v největších vedrech nevystupuje teplota nad 10 stupňů. Tomu se přizpůsobila i místní flóra, kterou tvoří mechy a lišejníky.

[/]
Krásná vyhlídka – Malebně položená výletní restaurace nabízí nejen občerstvení, ale i možnost širokého rozhledu po kraji.

[/]
Staré hrady – Zbytky středověké pevnosti.


[/]

Příhrazy – Valečov (13,5 km)

Ž: Příhrazy – Kobylí hlava – rozcestí s modrou 1 km

M: rozcestí se žlutou – Krásná vyhlídka – Hrada – Zásadka (možnost občerstvení) 5 km

Č: Zásadka – Valečov – Skalka 2,5 km

M: Skalka – Smrkovec – Obětní kámen – Hynšta – rozcestí s červenou

Č: rozcestí s modrou – Příhrazy 0,5 km

Příhrazské skály jsou přírodní rezervací. Stejně jako okolní skalní města je tvoří pískovcové skály s úzkými roklemi a strmými svahy.[/]
Nachází se zde 178 skalních věží. Nejznámější skalou je Kobylí hlava, vyhledávaná především horolezci.[/]
Jejich nájezdům přestala odolávat pro svou obtížnost až od třicátých let 20. století. Tzv. solitérní, tj. samostatně stojící věže jsou tu ojedinělé. K nejznámějším po Kobylí hlavě patří Kočka, Bohatýr a Minaret. Pozornost si zaslouží i drobnější masiv Sokolka.

[/]
Krásná vyhlídka – útulně zařízená restaurace s možností občerstvení, místo rozhledu po kraji.


Valečov – Zřícenina skalního hradu je nejkrásnější v květnu, kdy je utopena v záplavě kvetoucích třešní. Hrad komplikovaně vybudovaný na čtyřdílném pískovcovém bloku má část místností, jež byly původně doplněny dřevěnými nástavbami, vytesanou do skály. Více informací o hradu najdete v oddíle nabízejícím výlet do okolí Mnichova Hradiště.

[/]
Hynšta – pozůstatky skalního hrádku z přelomu 13. a 14. století. Do tohoto skalního útvaru byla vytesána modlitebna.


[/]

Okruh Příhrazy – Komárovský rybník – Příhrazy 13,5 km

(13,5 km je základní trasa bez *)

Č: Příhrazy – Stará Hrada – Krásná vyhlídka – Drábské světničky 3 km

* Drábské světničky – Hrada – Skalka – Valečov 4 km

M: Drábské světničky – Hrada – Zásadka 3 km

Č: Zásadka – Valečov 0,5 km

Z: Valečov – Nová Ves – Komárovský rybník 3,5 km

* Komárovský rybník – Velká Sněhurka – rozcestí s Č (kopec) 3 km

Ž: Komárovský rybník – Vepřsko – rozcestí Černá louže – Kobylí hlava – rozcestí U Věže – Příhrazy 3,5 km

Č: rozcestí se Z – Sokolka – Zakopané – Hynšta – rozcestí U Věže – Příhrazy

* možnost volby fakultativní trasy


Drábské světničky – Kulatý čedičový vrch Mužský je nejvyšším bodem skalního města, které se dělí na několik částí. Hrada a Klamorna jsou svým původem pravěká hradiště. Skalní hrad Drábské světničky vznikl ve středověku na okraji plošiny zvané Hrada, na skalních blocích navzájem oddělených průrvami. Dodnes se zachovaly zbytky mnoha vytesaných světniček, v minulosti spojených dřevěnými mostky a doplněných dřevěnými stavbami,ochozy a věžemi.[/]
Název Drábské světničky souvisí s domněnkou, že se zde ukrývali drábové (loupežníci). K tomuto místu se váže i pověst O Drábovi. Bližší popis lokality najdete v tipech na výlet do Mnichova Hradiště a okolí.

[/]
Komárovský rybník – Zabírá 54 ha vodní plochy. V době minulé, zvláště pak v 17. století, se na Mnichovohradišťsku rozvíjelo rybníkářství a rybolov. Chov různých druhů ryb propagoval hlavně Arnošt Josef z Valdštejna. V dnešní době obklopují rybník kempy a další rekreační zařízení, která slouží jako základny pro výlety do oblastí Mužského, Valečova, Drábských světniček a Příhrazských skal. Okolí rybníka lemují čisté jehličnaté lesy s pískovcovými skalami. Komárovský rybník má písčité dno, proto je koupání v něm příjemné. Je dobře přístupný a jeho okrajové části jsou vhodné i pro děti a neplavce.

[/]
Sokolka – skalní masiv Příhrazských skal v okolí Komárovského rybníka

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama