Žižkov

Vrch Žižkov, po němž bylo město (dnes pražská čtvrť) nazváno, se až do roku 1420 nazýval Vítkov, pravděpodobně po pražském měšťanovi Vítkovi z Hory, který měl na jižním srázu vinice. Okraj návrší mezi Vítkovem a Olšany se nazýval Šibeniční hora a jak již název napovídá, stála zde pražská šibenice. Po Žižkově vítězství nad vojsky Zikmunda Lucemburského se vrchu začalo říkat Žižkov. Ten byl ještě několikrát v historii svědkem válečných událostí, odtud na Prahu stříleli Švédové, Francouzi i Prusové.

Reklama

Město Žižkov není příliš staré. Původně bylo součástí Královské vinohradské obce. Až do 19. století se zde nacházelo pouze několik dvorců a vinic a mezi nimi pole (jméno jedné vinice dodnes připomíná název Ohrada). V 60. letech 19. století se začalo území zastavovat domy a v roce 1875 byla Královská vinohradská obec rozdělena na dvě části – Žižkov a Královské Vinohrady. V roce 1881 byl Žižkov povýšen na město a v roce 1914 jej pohltila Velká Praha.

Žižkov je proslulý svými činžáky a pavlačovými domy z přelomu 19. a 20. století. V 70. letech se začalo uvažovat o tzv. asanaci (modernizaci) Žižkova, mnohé starší domy měly být nahrazeny paneláky. Realizace začala v okolí Olšanského náměstí, ale naštěstí byla přerušena sametovou revolucí, a tak byla většina historického Žižkova tak byla zachráněna.

Žižkovu se občas přezdívá pražský Montmartre, nalezneme zde bezpočet tradičních hospůdek a barů. Je spojen s díly různých pražských umělců, například Jaroslava Haška.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama