REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 10.6. a svátek má Gita

Vysočany

REKLAMA

První historická zmínka o Vysočanech pochází z roku 1239 z listiny kladrubského kláštera, podle níž právě tento klášter Vysočany spolu s dalšími obcemi získal. Ještě počátkem 19. století byly Vysočany idylickou vesnicí, s polnostmi, vinicemi a usedlostmi Jetelkou, Krocínkou, Flajšnerkou, atd. V polovině 19. století zde byl založen pivovar a v té době měly Vysočany pouze 58 domů. Ve 2. polovině 19. století se však staly průmyslovým střediskem, byla zde založena Kolbenova továrna (pozdější ČKD), pekárna Odkolek a mnohé další. Jedním z mezníků byl rok 1896, kdy byl zahájen provoz Křižíkovy elektrické tramvaje a Vysočany se tak přiblížily k Praze, což se odrazilo v jejich dalším rozvoji.
V roce 1902 císař František Josef I. povýšil osadu na prosbu jejího obecního zastupitelstva na město. V té době zde žilo přes čtyři tisíce obyvatel a bohatě se rozvíjela spolková činnost. U příležitosti 10. výročí byla postavena nová radnice, která je dodnes jednou z dominant Vysočan. Při vzniku tzv. Velké Prahy v roce 1922 byly Vysočany mezi 37 připojenými obcemi
. Začlenění v rámci Prahy IX. platí dodnes. Podobu Vysočan poznamenala 2. světová válka, když byly dne 25. března 1945 poničeny spojeneckým náletem na Prahu, a následně pak komunistický režim. Obytná zástavba byla z velké části zničena a čtvrť zůstala v povědomí pouze jako průmyslová periferie Prahy. Od té doby se však mnoho změnilo. Dnes se z Vysočan opět stává příjemné místo k bydlení. Vyrostly zde nové domy, v roce 1998 byl veřejnosti otevřen přírodní Park Podviní, nabízí se zde několik cyklotras, naučná stezka Prahou 9, atd.

 

 

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA