Václavské náměstí

Bylo založeno Karlem IV. jako Koňský trh, nynější název se používá až od roku 1848. Nejedná se o náměstí v pravém slova smyslu, spíše jde o široký bulvár, který vede od stanice metra Muzeum ke stanici metra Můstek. V místech, kde dnes Národní muzeum stojí, stávala tzv. Koňská brána, která byla součástí opevnění Nového Města Pražského. Název Můstek je odvozen od mostu přes hradební příkop (v těchto místech vedly hradby Starého města Pražského).

Reklama

Dominantou Václavského náměstí je pomník sv. Václava od Josefa Václava Myslbeka. Ústřední jezdeckou sochu sv. Václava doplňují postavy čtyř českých patronů: sv. Prokopa, sv. Ludmily, sv. Vojtěcha a sv. Anežky. Tento pomník, který pochází z přelomu 19. a 20. století, nahradil jezdeckou sochu sv. Václava od Jana Jiřího Bendla z roku 1678, která však stála níže. Zajímavostí je, že dlažby se toto náměstí dočkalo až ve 2. polovině 19. století, do té doby bylo toto prostranství nevydlážděné.

Do roku 1980 jezdily na Václavském náměstí v příčném směru tramvaje, po jejich zrušení se náměstí velmi změnilo a středová část se stala pěší zónou. Tramvaje nyní náměstí protínají pouze ve střední části, na trase Jindřišská – Vodičkova ulice.

Václavské náměstí, lidově Václavák je tradičně shromaždištěm Pražanů při důležitých událostech a demonstracích, v lednu 1969 se zde na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy upálil student Jan Palach. Po roce 1989 byl před Národní muzeum umístěn jeho pomník. Rovněž v listopadu 1989 se Václavské náměstí stalo místem hlavních demonstrací.

Dnes je Václavské náměstí kulturním centrem města, nacházejí se zde obchody, divadla, hotely, kanceláře nejrůznějších společností i tolik diskutované stánky s rychlým občerstvením. Bohužel je toto náměstí také „proslulé“ svými nočními podniky a s nimi spojenou prostitucí a prodejem drog.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama