REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka
V okolí

Mostecké jezero

Mostecké jezero vzniká jako projekt rekultivace na místě bývalého hnědouhelného lomu Ležáky u Mostu v rámci revitalizačních opatření po ukončení těžby. Tato obří lomová jáma (budoucí jezero) zasahuje částečně do míst, kde se ještě v půli 20. století rozkládalo staré královské město Most. Protože ale pod ním ležela mohutná sloj kvalitního hnědého uhlí, bylo usnesením československé vlády v roce 1964 rozhodnuto o bezprecedentní likvidaci staré části města a vytěžení ložiska. Zároveň se začalo se stavbou nového Mostu o několik kilometrů dál. Z původní staré části se zachoval pouze cenný pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, musel však být přesunut o cca 840 metrů z budoucího těžebního prostoru.

Napouštění jezera bylo zahájeno v říjnu 2008, dokončeno by mělo být v roce 2011. Jezero se bude nacházet mezi městem Most, areálem chemických závodů v Záluží u Mostu a obcí Braňany, přímo pod kopcem Hněvín (399 m.n.m.) na místě starého města Most, které bylo zbořeno v 70. letech 20. století a na jehož místě vznikl hnědouhelný lom Ležáky. Jezero bude mít při projektované nadmořské výšce hladiny 199 m.n.m. rozlohu 311 ha (3,11 km?), bude 2,5 km dlouhé a 1,5 km široké. Bude dosahovat maximální hloubky 59 m a při průměrné hloubce 22 m bude jeho objem činit 68,9 milionů m? (0,0689 km?). Po naplnění bude vodní plocha větší než známé Máchovo jezero.

Zdrojem vody jsou dálkové přivaděče z asi 20-25 km vzdálené přehrady Nechranice ležící na řece Ohře, dále důlní voda z asi 5 km vzdáleného hlubinného dolu Kohinoor a vlastní povodí jezera. Napouštění bude dokončeno v roce 2010, nejpozději 2011.

REKLAMA

V místě jeho budoucích břehů, kam se dnes člověk dostane jen se speciálním povolením, aby se mohl brodit v holinách bahnem, má vyrůst arboretum. Až voda vystoupá z nejhlubšího místa lomu o sedmdesát metrů, mají se podle projektu na hladině prohánět plachetnice. Na březích mají vzniknout sportoviště, o kousek dál pak nová mostecká čtvrť s vilkami a v místě zbouraného starého Mostu bude krušnohorské legoland – zmenšenina historického města.

Protože je místo již dnes (přes zákaz vstupu) cílem vycházek mosteckých občanů, bylo rozhodnuto o otevření dosud oficiálně zapovězené přístupové cesty a vybudování naučné stezky informující o vznikajícím jezeře. Stezku vybudoval státní podnik Palivový kombinát Ústí ve spolupráci s městem Most.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu Přidat fotografii

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA