Zoo Praha. Unikátní komplex, kde procestujete celý svět!

Dámy a pánové, přiznejme si to. Pokud jsme v hlavním městě s dětmi, je možné, abychom vynechali Zoo Praha? Ráj zvířat, kde se dobře pobaví i dospělí a rodina tam může prožít celý den? Ne! V pražské Troji tedy můžeme navštívit unikátní komplex, kde se dá cestovat po celém světě.

Reklama

Srdce všech Čechů a Moravanů si zvířata v Zoo Praha získala během velkých srpnových záplav roku 2002. Boj lachtana Gastona o život a záchrana goril přitáhla velkou pozornost. Nejen díky tomu se Zoo dodnes modernizuje a patří do TOP 5 světových zahrad! K největším hvězdám patří právě gorily. Roztomilou Moju, nebo Kijivu zná celý svět, když se dostali v přímém přenosu na internetovou síť. Na cestu za nimi se s dětmi můžete vydat vláčkem. Ale radili bychom vám, abyste na cestě spíš začali směrem vzhůru. Nejen, že je možné jít nejdřív do kopce kolem medvědů, tento směr nás ale dostane do mnoha nových prostor. Vybereme si jen ty hlavní.

Pavilon Indonéská džungle

Tento pavilon je skvělý a děti ihned zaujme. Jde o jeden z největších, moderních projektů v historii českých, i evropských zoo. Prostředí tropického deštného lesa jihovýchodní Asie vytvořil prostorný skleník se skutečným vodopádem který na vás ihned zapůsobí. Součástí interiéru jsou monumentální umělé stromy a na 70 druhů živých rostlin, od lián přes orchideje po palmy! Prostě skutečné tropy. Hlavní však je více než 100 druhů živočichů, včetně orangutanů, gibonů, varanů komodských či ptáků. Pavilon pomáhá zachránit i želvy z jihovýchodní Asie, třeba ty amboinské, nebo zubaté. Dále jsou zde třeba orangutan sumaterský, gibon lar, makak vepří, hulman jávský, tana severní nebo vakoveverka létavá.

Africký dům

Tento nejvzdálenější pavilon v Zoo Praha byl pro žirafy otevřen v září 2001. Na cestě po velkých schodech z kamenů vás nejdřív přivítají surikaty, roztomilá zvířátka vypadající jako tvor mezi veverkou a psem. Tyto neustále hlídkující šelmy dostanou nejen dospělé, ale i děti. Když vejdete dovnitř, interiér navozuje dojem africké vesnice, z níž se jakoby díváte do prosluněné savany. Vnitřní stáje pro žirafy měří na délku 90 m a tam se procházejí majestátní tvorové s dlouhým krkem. Za povšimnutí stojí i model termitiště, kam děti rády strkají ruce. Kromě skupiny žiraf Rothschildových tu najdete i hrabáče, štětkouny, snovače a saranče.

Historie Zoo Praha

Teď stojí za to si taky připomenout kousek historie. Roku 1930 daroval Zoo Praha lvici Šárku majitel cirkusu. Protože zatím neměla vhodnou ubikaci, žila stejně jako další zvířata v trojské vile prof. Jandy, co prováděl přípravné práce na zoo. Prvním zvířetem byla vlčice Lotta. První tygři se jmenovali Mitau a Bengali a roku 1933 se jim narodila tygřata. Zoo Praha obohatil i slon Baby, hroch Petr a nosorožec Max. Největší reklamu ale udělal herec Vlasta Burian, který sem daroval populární lachtany Hýtu a Batula. Ještě před válkou zde tak začali pořádat cirkusová představení.

Pro Zoo Praha se nejdůležitějším stal rok 1959. Ředitelem jmenovali dr. Zdeňka Veselovského. Pod jeho vedením se dostala mezi přední zahrady na světě, s úspěchy v chovu a vědě. V Zoo Praha se hodně věnovali opicím, orangutanům a gorilám. Začátkem 70. let se došlo i ke druhému odchovu mláďat gepardů na světě. Letopočtem úspěchů se stal hlavně rok 2001. Podařil se první umělý odchov koně Przewalského na světě. Otevřely se i nové pavilony, Africký dům a Pavilon goril. Situaci značně změnila srpnová povodeň 2002, co zasáhla téměř polovinu území zahrady u řeky. Pak ale nastal prudký rozvoj.

Dětská ZOO

Právě rovinatá část Zoo Praha je rájem pro děti. A to nejen z důvodu, že tam můžete sjet lanovkou a projet se vláčkem. Ale hlavně zde objevíte Dětskou Zoo. Vznikla v sousedství Dětského areálu, plného atrakcí. Městské děti často nevědí, jak vypadá kráva, koza nebo ovce, takže to je určitě zajímavé. Naučí se tak něco, co jste kdysi sami poznali. Mezi některá zvířata mohou vstoupit, krmit je a docela volně se procházet. Jízdy na ponících hodně dětí taky určitě nadchnou. Vy se přitom můžete bavit u stánku s občerstvením, kde najdete svůj klid. Po povodni v dolním areálu zůstal i ráj jezírek a ostrůvků. Název prostoru Delta napovídá, že se díky krajině a zvířatům přeneseme do ústí velké řeky. Je to prostředí stvořené pro brodivé ptáky, bahňáky nebo vrubozobé, kteří tvoří osazenstvo průchozí voliéry. Kromě ibisů bílých a rudých tu můžete obdivovat kolpíky, čápy i další druhy.

Pavilon goril

Od řeky zajdeme k asi nejznámějšímu místu Zoo Praha. Po velmi dramatických záplavách procházel rekonstrukcí a v říjnu roku 2003 byl s fanfárami znovuotevřen. Vrátily se do něj samice Shinda a Kijivu a přišel i nový samec, Richard. Před Vánoci 2004 se právě Kijivu narodilo první gorilí mládě v ČR, samička Moja. Po ní ještě do skupiny přibyla samice Kamba. U goril se stále natáčí. Kamery ze studia sledují chování goril, jejich rodinný život i vztahy mezi jednotlivými členy tlupy. Díky tomu mohou děti pozorovat, jak to vypadá v africké přírodě a klidně na Moju bouchat přes tlusté sklo.

Pavilon kočkovitých šelem

Prostor plný divokých koček byl během velké povodně zaplaven až po střechu. Většina jeho zvířecích obyvatel se díky práci zaměstnanců Zoo Praha úspěšně evakuovala, včetně plazů. V létě 2003 začala náročná rekonstrukce, aby se zvířata mohla co nejdříve vrátit. Tam se jim teď žije zase o něco lépe a můžete všechny obdivovat. V pavilonu se nachází i prosklené atrium, v jehož pouštním prostředí žila skupina leguánů kubánských. V jejich odchovu Zoo Praha dosáhla světového úspěchu. Těchto ohrožených ještěrů se tu vylíhla už třetí generace!

Velká voliéra dravců

Pokud je vám blízké sokolnictví, které se v létě provozuje na mnoha hradech, vydejte se mezi dravé ptáky. Expozice trochu z ruky využívá skalní stěny Troji, ke kterým přiléhá. V současné podobě byla postavena v roce 1979, kdy se původní voliéra zřítila pod náporem sněhu. Má opravdu velký rozsah, je dlouhá 73 metrů, hluboká 30 metrů a vysoká 25 metrů! Pro některá zvířata to však je málo. Obývají ji dva druhy supů, hnědý a mrchožravý, luňák červený, čápi černí a kondoři krocanovití. S nimi mají v Zoo Praha velké úspěchy, protože odchovali první mládě v zajetí.

Pavilon velkých savců a Pavilon slonů

V současné době se v pavilonu chovají pouze slonice Gulab a Shanti a slon Nagathan. V letní sezoně se můžete podívat na jejich cvičení, nebo koupání. V příštích letech se ale pro slony vybuduje nová expozice, co jim umožní větší vyžití a nebude vyžadovat uvazování na noc. Celkové pojetí ubikací umožní chov podle konkrétních tvorů ve skupině. Venkovní prostory budou rozděleny na výběh pro slonice s mláďaty a menší, kde bude žít samec. Tak se umožní úspěšné rozmnožování. Návštěvníci uvidí zvířata z několika vyhlídek v přirozenějším prostředí. V něm nebude chybět „koupaliště“ a další atrakce, aby se sloni zaměstnávali zajímavými činnostmi.

Pavilon tučňáků

A nakonec si dáme zvířata, milovaná filmaři, i dětmi. Vnitřní expozice tučňáků Humboldtových byla zrekonstruována tak, aby měli větší vodní plochu pro své oblíbené plavecké závody. Pohled přímo do vodní plochy se vám jen tak nepodaří, takže si ho jistě užijete. Vypadá skoro jako ve vodní revue, kde se dokážou jednotliví členové dost předvádět. Skupina chovaná v Zoo Praha patří k největším v Evropě. Navíc se jako jedna z mála pravidelně rozmnožuje, takže vás dostanou i mláďata.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama