REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka
V okolí

Zoo Olomouc

Svatý kopeček je místo pro výlet, jako žádné jiné v okolí. I proto zde sídlí Zoo Olomouc. Raritou je vyhlídková věž s půdorysem trojúhelníku. Jde o dominantu, viditelnou z dalekého okolí a proto vás přivítá jako první. Z horní vyhlídkové plošiny můžete pozorovat zvířata v Zoo, obdivovat barokní baziliku Navštívení Panny Marie, panoráma Olomouce a při jasnu vidět i siluetu Jeseníků s Pradědem.

Po 44 letech práce se roku 2007 na zasloužilý odpočinek rozhodl odejít ředitel Ing. Zdeněk Slavotínek. Postaral se o nevětší rozvoj místní zahrady. Dost úspěchů v Zoo Olomouc získaly hlavně v chovatelství. Podařil se jim nový chov velmi vzácného levharta mandžuského. U berberských lvů se v roce 2005 po umělých dočkali přirozeného odchovu trojčat. Počty narozených přímorožců jihoafrických budou okolo 200 mláďat! Exotickým ptákům pomohly odchovny v hospodářském dvoře. Jihoamerický pavilon zase obohatil kolekci savců o druhy v minulém století nikdy nechované, mravenečníky velké a čtyřprsté, lenochody dvouprsté, pásovce štětinaté a malpy plačtivé. V plánu je stavba výběhů pro levharty mandžuské, medvědy baribaly a vlky polární na místě bývalého výběhu losů a výstavba největšího pavilonu, věnovaného našim nejbližším příbuzným – lidoopům. Zatím však stojí jiné pavilóny a expozice.

Ubikace pro malé šelmy a vlky

Tady budete ve světě menších zvířat. Počátkem 90. let v Zoo Olomouc vznikly tři dvojexpozice pro malé kočky, větší stavba stejného typu z roku 1994 je určená pro chov vzácných madagaskarských fos. Menší pavilonek je určený k chovu mangust žíhaných a vtipných surikat, které potěší děti. Další ubikace hostí drobné šelmy a cibetky africké. V jediné původní kleci jsou nyní umístěni orli stepní. Nynější výběh šakalů čabrakových byl postaven už v roce 1965 a proto se v současnosti uvažuje o přestavbě všech výběhů.

REKLAMA

Jihoamerický pavilon

Budova byla uzpůsobena tak, abyste skrze ní mohli procházet. V roce 2004 byl pavilon zchátralý a proto rychle přestavěný. Vnitřní ubikace dostala prosvětlenou střechu a tak od vás zvířata odděluje jen sklo. Proto vznikly vitríny, kde najdete menší druhy fauny nebo tropické rostliny, třeba kvetoucí orchideje. Z původních dvou výběhů vznikla voliéra pro kotuly veverovité, přibyl výběh pro mravenečníky velké a voliéra pro malpy. Objevíte tu však i věčně rozespalého lenochoda dvouprstého a listonose světlého. Venkovní voliéry kryjí speciální sítě z nerezového lanka, které fungují nejlépe.

Pavilon netopýrů

Atypická stavba v Zoo Olomouc má zajímavý charakter. Hned za vchodem uvidíte mirikiny, chodba vás ale zavede dál, okolo středové ubikace s fenky. Po vnějším obvodu prostor jsou další, třeba pro klokánka králikovitého. Zbytek je určen pro kaloně zlaté, které od vás odděluje pouze 120 cm vysoké sklo. Ostatní prostor není krytý ničím. Netopýři proto volně prolétávají nad chodbou a vznesou se vám přímo nad hlavami. Při vstupu vás provede relaxační hudba s barevným nasvícením kójí a „hvězdnou oblohou“ na stropě, protože v pavilonu funguje obrácený světelný režim. V noci svítí bílé světlo a přes den zůstává osvětlení přizpůsobeno chovu nočních zvířat. Můžete si je tak prohlédnout při plné aktivitě.

REKLAMA

Pavilon šelem a akvária

Tady se můžete, i nemusíte bát. Instalovali sem trojvrstvé sklo, silné 25 mm, takže vznikl bezprostřední kontakt mezi vámi a velkými kočkami, jako je tygr ussurijský a levhart mandžuský. Střechu zase nahradily polykarbonátovými panely, které propouštějí denní světlo. Proto zde na vás může dobře zapůsobit i jezírko, umělá řeka a tropické rostliny. Veselí a barevní ptáci jako tukan rudozubý jsou od zdejších krokodýlů raději odděleni sítí, která však celkový dojem výseku tropického pralesa neruší. Působivé a velké mořské akvárium ledvinovitého tvaru má délku 9, šířku 3,5 a hloubku 1,5 metrů a v ní plavou dva žraloci černoploutví, jeden žralok lagunový a přes sto různých korálových rybek.

Voliéra pro plameňáky a výběh nosálů

Prosklený výběh pod zimovištěm afrických zvířat se původně stavěl pro pandy červené. Tato zvířata jsou však velmi vzácná a obstarat jdou jen obtížně, v expozici Zoo Olomouc je tak zatím mezi několika vzrostlými stromy plameňák růžový. Své lezecké umění vám ale rády předvedou medvídkovité šelmičky, nosáli červení. Hlavně jejich mláďata velmi ráda využívají přírodní i umělé prolézačky, takže se do nich děti zamilují. Visutým tunelem je výběh spojen se zimovištěm pro malé savce.

Rybník pro vodní ptáky a obří voliéra „bábovka“

Voliéra „bábovka“ v Zoo Olomouc vás určitě zaujme svým vzhledem. Tady si budete připadat jako doma a asi dostanete hlad. Na výšku má 9 – 15 m a průměr 45 m a tak díky velkému prostoru ptákům umožňuje volný let. Ten si například užijí husy tibetské, luňák hnědý a kormorán velký a menší dravci, mezi nimi několik kondorů nebo marabu africký. Nová kostra voliéry byla zesílena a místo pletiva se na vrcholu použily nylonové sítě. Ty se při napadnutí většího množství sněhu protrhnou a tím zabrání zničení celé konstrukce, ke které zde už došlo.

Obří voliéra

I odborníci ze zahraničí sledovali obří voliéru, určenou pro chov velkých dravých ptáků. Voliéru rádi odkoukli v japonské Zoo Oji v Kobe. Z ocelových trubek a pletiva, upevněného na ocelových lanech byla dokončena v roce 1973. Ve voliéře tak není žádná vnitřní konstrukce a ptáci mohou létat bez obtíží, na výšku totiž má 16 metrů a v průměru metrů 30. Odpočívat a rozmnožovat se ptáci mohou v uměle zhotovené pískovcové skále. Kvádry z rozbořeného mostu tu na sebe nsskládaly tak, aby vytvořily kapsy, vhodné pro hnízdění dravců a zamezily vzájemnému rušení párů. Dnes zde sídlí třeba volavka popelavá, ibis skalní a hadilov písař.

Volný výběh makaků

Ve střední Evropě je průchozí a přírodní výběh opic raritou, kterou si můžete užít právě tady. Pro makaky červenolící ho zpřístupnili v dubnu 2002. Atraktivní dřevěná lávka, dlouhá 41 metrů je zavěšená na ocelových lanech 7 metrů nad údolím. Odvážnější z vás tudy mohou projít a pak volně zamířit po stezce přímo mezi zvířaty. Nebojte se ale, na dodržování pravidel pro bezpečnost tady dohlíží služba! V roce 2006 byl však přece jen vybudován zakrytý východ z lávky. Zvířata jsou ve výběhu umístěna celoročně, na zimu jim stačí čtyři dřevěné ubikace s topnými palandami.

Výběh gepardů a velký výběh pro rysy

Chcete se kochat zvířaty v prosklené vyhlídce s posezením a originální rákosovou střechou? V Zoo Olomouc je přímou součástí velkého výběhu geparda štíhlého, s ubikacemi o třech kotcích a menším výběhem pro samce. Chov rysů karpatských taky má dlouhou tradici. Původní rysinec se v roce 2005 změnil na velký přírodní výběh, určený k chovu. Ve smrkovém lese tu jsou dva výběhy, hrazené pletivem a elektrickým ohradníkem. Přes větší výběh probíhá lávka pro návštěvníky, která na tato zvířata nabídne netradiční výhled. Samice se v ostružiní někdy ukrývají tak dokonale, že jen s velkými obtížemi je objeví i jejich ošetřovatelé.

Výběh pro soby a pižmoně

Prosklený moderní pavilonek je určen pro soby polární. Naproti jejich výběhu v roce 1999 vznikla podobná stavba. Neslouží však jako stáje pro zvířata, ale je určena vám jako zastřešená vyhlídka na výběhy pižmoňů severních. Stáje pro ně jsou umístěny hned dole a pod úroveň terénu situovány tak, aby choulostivým severským zvířatům poskytovaly potřebný stín v létě. Na to navazují dva přírodní výběhy, hrazené pískovcovými balvany, z nichž menší je určený pro samce a větší pro samici s mládětem.

Zimoviště africké zvěře, pavilon žiraf a terária

Jednou z nejkrásnějších expozic v Zoo Olomouc je safari výběh. Po dostavbě zimoviště byly spojeny malé výběhy a v létě využívány pro žirafu Rotschildovu, damana skalního nebo pásovce štětinatého. Na skvělou vyhlídku do pavilonu navazuje místnost, kam z důvodu výstavby obřího akvária pro žraloky v roce 2003 přemístili moderní terarijní expozici. Prostor se stavebně upravil do podoby umělých skal. Na ploše 40 m2 šest velkých a tři menší terárií obývá několik zajímavých druhů plazů, varan Hornův, krajta vodní nebo agama límcová.

Pavilon opic, hrošíků liberijských a medvědů malajských

Toužíte po kusu historie? Pavilon opic je v Zoo Olomouc nejstarším pavilonem. Původní kotelna dnes slouží k chovu lemurů tmavých a běločelých. V roce 1962 přistavěli druhou část s gibony lar a zlatolícími. V zimě roku 2005 se zmodernizovala část s expozicí poloopic a drápkatých opiček. V polovině 90. let došlo k rozšíření a vzniku čtyř kotců pro kosmany zakrslé a běločelé a tamaríny pinčí a vousaté. Ve stejné době se výběhy rozšířily do současné podoby, kdy mříže a pletivo nahradilo sklo s vhodnějším mikroklimatem. Opice tak mohou častěji chodit ven i v zimě, aby je mohly obdivovat děti. Starý pavilonek byl před sametovou revolucí přizpůsoben pro chov hrošíků, v druhé části vznikly ubikace pro medvědy malajské s volnými výběhy. Do Jeseníků se ale asi nikomu nebude chtít utíkat.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA