Zoo Brno

Kam se vydat za zvířátky v Brně? Zamířit musíte směrem na přehradu v Bystrci. Pod Mniší horou tady leží zoologická zahrada, která chová 210 druhů zvířat ve 785 exemplářích. Chovají se tu zástupci za všech typů prostředí světa a rozdíleného klimatu. Hodně se tu taky myslí na vaše potomky, takže s jejich zábavou a tím pádem s vlastním odreagováním nemusíte mít žádné problémy.

Dětská Zoo

Reklama

Už roku 2001 zde totiž vznikla kontaktní zoo. Děti si mohou zajezdit na poníkovi, což jim dodá i vhodnou hippoterapii. Taky si mohou pohladit přizpůsobivé kozy a ovce kamerunské, králíky a další domácí zvířata, na která už nejsou tolik zvyklá. K dispozici mají i různé prolézačky, skluzavky a houpačky, které jim dovolí se vyřádit. Roku 2006 zde došlo k zásadní rekonstrukci, od výběhů s menšími domácími tvory se oddělil selský dvůr s většími, taky kontaktními domácími zvířaty. Přibyla sochařská výzdoba s postavami z pohádky Zvířátka a Petrovští, součástí dětského areálu se přímo stal i ponydrom. Do sezóny 2007 se přestavěla budova stájí a v přízemí proto vzniklo dvanáct stání pro poníky i další domácí zvířata. Takže v Zoo Brno přímo vznikl komplex, kde děti rády ztráví klidně i hodiny času.

Jízda vláčkem

Zoo Brno není pěkná jen z pohledu ze sedla. Každý rok od 1. května si můžete užívat radostí, které jsou spojeny hlavně s pohybem. Zdarma si totiž půjčíte vozík pro potomky do 30 kilogramů váhy, které tak nebudou bolet nožičky. K tomu patří i jízda turistickým vláčkem. Trasa pro přepravu návštěvníků vede od restaurace U Tygra k pavilonu ptáků. Později se vybudovala nová páteřní komunikace s oddělenou trasou pro pěší. Od ní tak můžete obdivovat výběhy mar stepních, veselých surikat a jeřábů mandžuských, i rysů kanadských podél cesty od Tygřích skal směrem až k ledním medvědům. Dětská hřiště jsou všude po Zoo Brno volně přístupná, proto je určitě objevíte i při pěší cestě.

Modernizace posledních 5 let

Zajímavé jsou i rychlé změny expozic. Výběh koní Převalského se v Zoo Brno doplnil pravou mongolskou jurtou, na kterou jsou tato zvířata zvyklá. Výběh paovcí se taky rozšířil a uzpůsobil pro společný chov se dželadami. Kromě toho se zmodernizoval i výběh bizonů, kde se původní zábradlí nahradilo přírodním příkopem a za prostorem taky vyrostla indiánská vesnice s pěti tee-pee jako z příběhů Divokého západu. „Zmrzlé“ prostory zůstaly severským zvířatům, takže se bývalá expozice medvědů ledních upravila pro lišky polární. 

Historie

V červnu roku 1937 byl otevřen Zoologický koutek v Tyršově sadu na Kounicově ulici. Zlikvidovali ho už ale příkazem protektorátních úředníků. Po válce Brňané hledali vhodné místo pro vybudování zoologické zahrady a našli ho na území kopce Mniší hory v místní části Bystrc. V roce 1949 hí do své správy totiž převzala dnešní Masarykova univerzita v Brně, aby na ní zřídila svou botanickou zahradu. Po dohodě byla vedle ní také postupně vybudována zahrada zoologická. Už v červnu. roku 1950 se zahájily první práce při výstavbě na zdejší kamenité půdě. Zoologická zahrada se slavnostně otevřela 30. 8. 1953. Dlouho jí mezi léty 1963-88 vedl Ing. Svatomír Králík. Zřizovatelem Zoo Brno se v roce 1990 se stal Magistrát města Brna, který financoval mnoho nových staveb.

Cesta k tropickému království

První pavilon v Zoo Brno byl otevřen 1956, jednalo se o takzvané provizorní vivárium s 26 nádržemi pro ryby, obojživelníky a plazy. Roku 1960 došlo k přístavbě dalšího provizorního vivária pro krokodýly, velké ještěry a želvu obrovskou. Od roku 1972 byl Pavilon exotických plazů umístěn na jižním vrcholu Mniší hory. Dnešní Pavilon Tropické království vznikl roku 1998. Jedná se o soubor moderních expozic, soustřeďující zejména vzácné druhy plazů. Vaše děti se můžou bát, nebo být nadšené z různých teraristických lahůdek. U budovy pavilonu tu naštěstí mají i trampolínové centrum, kde se mohou vybít při vtipném skákání bez ohledu na čas. Vydají tak ze sebe spoustu energie a vy se proto třeba při pití piva a vína odreagujete podobně jako ony.

Expozice a pavilony savců

Prvním skutečným objektem pro savce se stal roku 1959 medvědinec. Tři roky potom se z kovových tyčí postavila první ohrada pro bizony, hned po nich následovaly i stáje pro lamy. V půlce 60. let se daly dohromady hned dva pavilony pro opice, ke konci desetiletí zase bazén pro lední medvědy, originální trojklec pro karakaly a výběh pro kozorožce, jejichž stáj se otevřela až roku 1977. V horní části Zoo Brno přitom probíhala dlouhá výstavba stájí a výběhů pro kopytníky.

Začátkem 70. let dobudovali veterinární nemocnici s karanténou spolu s objekty pro lvy a lachtany a samostatným výběhem pro tygry. Bazén pro hravé lachtany tu odvážně umístili na prostranství před pavilonem plazů. Stáje pro parohatou zvěř ve stejné době vybudovali jako čtyřklec pro šelmičky a výběh pro psovité šelmy. Stáje a výběhy pro africkou zvěř na začátku 70. let dostaly přezdívku Safari a to zaslouženě, protože tu najdete mnohá zvířata, od majestátních žiraf až k antilopám.

Tygří skály

Jestli toužíte po tom, aby vám v Zoo Brno něco trochu připomínalo ráj, nezapomeňte se vydat přímo sem. Od roku 2000 se na ploše jednoho tisíce metrů čtverečních rozkládají umělé skály, pojmenované po exotické šelmě a hlavně vodní plochy, které oddělují zdejší zvířata od sebe a potoky, jezírky a vodopády. Výběhy a ubikace tygrů sumaterských a levhartů cejlonských vám tato zvířata ukážou v plné kráse a pokud možno bez kovových klecí. Můžou se totiž pořádně protáhnout, hrát si, taky se před vašima očima nechat krmit a obdivovat, což vás i je bude jistě bavit dlouho.

Beringia

Roku 2003 vznikla první část souboru expozic severské zvířeny. Původně byla v Zoo Brno na ploše cca 750 m2 postavená hlavně pro bobry kanadské, které děti milují a lze je sledovat i skrze internet. Proto můžete pozorovat, jak bobří doupě nabízí spojení s nádrží, která má 32 metrů na délku a na šířku měří až 5,5 metrů. Expozice je taky romanticky lemovaná umělými skalami, na které navazuje přesná replika srubu kmene indiánů Haida z Kanady.

Roku 2004 ale vzniklo i místo vhodné pro divoké útočníky, hektarový výběh pro vlky arktické, kteří do kanadské přírody patří taky. Plochu jejich výběhu spoluvytváří terénní vlny, mezi kterými si vlci najdou klidná místa, což je hodně důležité zvlášť pro tento druh docela samotářského zvířete. Důležitá je pro ně taky voda, proto ve výběhu najdete i soustavu jezírek potokem propojenou s vodopádem, který navazuje na sousední výběh bobrů. Nebojte se ale, dostat k sobě se nemohou a k vám už vůbec ne.

Objekty pro ptáky

Voliéry pro dravé ptáky byly v Zoo Brno k vidění už krátce po otevření roku 1953, stejně jako voliéry pro noční ptáky, sovy. Po nich taky následoval provizorní Ptačinec. Roku 1967 tady udělali zvířatům radost bazénky pro roztodivné vodní ptáky, o čtyři roky později i velkým bazénem pro působivé a křehké plameňáky. Pavilon exotických ptáků na řadu přišel až dva roky před revolucí, asi proto, že se už tehdy mohlo hodně štěbatat.

Příměstský tábor v Zoo Brno

Nakonec tu mají ještě jednu vychytávku, která by vám pomohla o prázdninách. Děti ve věku 7–12 let se v Zoo Brno můžou přihlásit do letního příměstského tábora. Různé nepravidelné „turnusy“ začínají týdnem v polovině července a končí týdnem těsně před koncem prázdnin. Děti sem nastoupí jako do školy v 8:00 hodin ráno a rodiče si je vyzvednou až v 17:00 hodin. Během denního pobytu v Zoo Brno se vaši potomci seznámí se všemi zvířaty, se kterými to půjde, taky budou hrát různé hry a soutěže. Přiblížit se ke zvířatům na dotek je vhodná terapie pro každé dítě z města, a dnes i venkova, kontaktní Zoo tak svému názvu dostojí.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama