Značkaři turistických tras mají v Ústeckém kraji víc práce i kvůli kůrovci

Ústí nad Labem 23. května (ČTK) – Klub českých turistů dostane od Ústeckého kraje 600.000 korun na značení nových tras a údržbu stávajících. Více práce mají značkaři nyní v souvislosti s kůrovcovou kalamitou, ale také s požadavky obcí, kterých přibývá s ohledem na rozvoj domácí turistiky. Kvůli kůrovci a kácení padla řada stromů i se značkami, musí se tak vyznačit bezpečné obchůzky. ČTK to řekl předseda Klubu českých turistů v Ústeckém kraji Jan Eichler.

Reklama

Nově značené jsou letos už okružní výlety na Šluknovsku nebo z Bíliny do Kostomlat pod Milešovkou. Na území Ústeckého kraje pečuje klub o téměř 3000 kilometrů značených turistických cest, což obnáší starost o značky, rozcestníky, různé tabulové mapy a odpočívadla. „Vím, že se v loňském roce podařilo obnovit značení v úctyhodném objemu 978 kilometrů a bylo vyvěšeno 400 kusů směrovek. Aby nebyla porušena kontinuita záslužné práce krajských značkařů a případně mohly být pořádány turistické akce pro veřejnost, podpoří Ústecký kraj pěší turistiku právě tímto způsobem,“ uvedl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Značkařů je 150, což podle Eichlera není mezi kraji málo, ale vzhledem k ploše regionu by bylo potřeba lidí víc. „Je to velmi záslužná, ale neplacená práce. Velmi rádi bychom přivítali hlavně mladší lidi, rádi je proškolíme,“ uvedl Eichler.

Práce mají značkaři nyní více než v minulosti. „Obce začínají výrazněji vnímat rozvoj cestovního ruchu, přibývají nároky na značení nových tras nebo různých spojek. Některé obce si práci u nás objednají a zaplatí,“ uvedl Eichler. Značení si u klubu objednávají i některé spolkové země v sousedním Německu. „Můžeme být hrdí na to, že máme v České republice značení nejlepší na světě,“ zdůraznil Eichler.

V péči má klub i cyklotrasy. „Těch peněz je stále málo s ohledem na kalamitu. Řada stromů se musí uříznout. Snažíme se jednat s Lesy ČR, aby je řezali ve výšce nad třemi metry, aby tam ta značka zůstala. Některé stromy vyvrátí vítr, smrky kvůli kůrovci spadnou a cesta se uzavře. Pak musíme vyznačit náhradní, která se vyhne nebezpečným místům,“ uvedl Eichler.

fir hj

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama