REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Zlatá stezka

3. 3. 2021

Bývaly doby, kdy spojovala české země s německým Podunajím významná obchodní stezka, nazývaná Zlatá nebo také Solná. Obě země spojovala již určitě v 11. století. Do Čech se po ní vozila především sůl, ale také drahé látky, jižní plody, mořské ryby, koření a víno. Nazpět obchodníci vezli hlavně obilí, chmel, med, vlnu, kůže, pivo nebo proslulou prachatickou pálenku. Ze Sušice se dovážel slad. Zboží přepravovali na hřbetech soumaři, kterých v době vrcholného rozkvětu obchodu na Zlaté stezce dorazilo každý týden do Prachatic 1200 až 1300. Soumar se však neříkalo jen dobytčeti, nesoucímu náklad, přeneseně se tak nazýval i obchodník, který dobytče doprovázel.[/]
Na provozu stezky byly závislé nejen Prachatice, ale i mnohá další města i vesnice, nacházející se na trase. Po Zlaté stezce přicházelo nejen zboží, ale i kultura a noví kolonisté, kteří tento nehostinný kraj dosídlili. Kromě hlavní trasy měla stezka ještě několik vedlejších větví, mezi které patřila větev vimperská a kašperskohorská. Města mezi sebou vedla o obchod časté spory.
Obchodní význam stezky po čase upadal, až ustal zcela a stezka zanikla, spolu s ní i sláva a význam zdejších měst. V roce 1998 byla po trase bývalé obchodní cesty vyznačena naučná Zlatá stezka, vedoucí z Prachatic až k hraničnímu přechodu Mechový potok u Českých Žlebů. Na dvanácti zastávkách se turiské mohou seznámit s dějinnými událostmi, které byly spojeny s provozem cesty, dozvědět se více o slávě, rozkvětu a následné stagnaci míst při stezce. V roce 1999 byla vyznačena i naučná stezka po vedlejší větvi z Vimperka přes Kubovu Huť a Horní Vltavici do Strážného a ke státní hranici. Na naučné stezky navazuje obdobné značení i na německé straně. V Prachaticích se každoročně konají slavnosti Zlaté stezky, turisty hojně navštěvované.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA