Železnorudsko očekává velký nápor návštěvníků, hotely jsou plné, sněhu je dost

Železná Ruda (Klatovsko ) 3. února (ČTK) – Oblast Železné Rudy, největší zimní rekreační středisko v Plzeňském kraji, očekává od tohoto víkendu velký nápor návštěvníků. V pátek začnou přijíždět rodiny s dětmi, hlavně z Plzně a okolních okresů, které mají do neděle 13. února prázdniny. Hotely a penziony v Železné Rudě, Na Špičáku a v Hojsově Stráži jsou plné, sněhu je dost a podmínky k lyžování na svazích i běžeckých tratích ideální, vše je otevřené a připraveno, řekla dnes ČTK Iva Juhová ze železnorudského infocentra. Příští týden by měl být v letošní zimě v oblasti nejsilnější, konec roku před silvestrem propršel.

Reklama

„Lidi určitě přijedou už během víkendu, hodně se telefonicky ptají na podmínky k lyžování i na certifikáty, které by měly od 9. února úplně padnout,“ řekla Juhová. Vláda ve středu rozhodla, že od 9. února zruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb a vstup na kulturní, sportovní a další akce. Podle Juhové se lidé nejvíce dotazovali právě na protiepidemický režim v oblasti, tedy hlavně kam mohu a kam nesmí neočkovaní. „Od 9. února budou smět po Čechách bez problémů všude včetně vleků, takže zájem bude ještě větší. Bohužel, na nedalekém Velkém Javoru v Bavorsku zůstávají restrikce stejné,“ uvedla.

Podle Juhové jsou ubytovací kapacity všude zaplněné. Kromě Plzně přijedou i rodiny okresů Praha východ a západ, kde mají také prázdniny. Letos řada lidí objednávala lůžka pár týdnů před prázdninami, na rozdíl od běžných let, kdy jsou atraktivní hotely a penziony z velké části vyprodané už rok předem. Loni v tuto dobu byly kvůli pandemii zavřené a nejezdily ani vleky. Lidé, kteří chtějí ubytování na poslední chvíli, to podle Juhové mohou zkoušet přímo v hotelích, penzionech i infocentru, protože lidé lůžka odříkávají kvůli nákazám a karanténám. Plné budou letos také rekreační apartmánové byty, jichž je v Železné Rudě, kde žije 1600 obyvatel, kolem 2000. Hodně lidí přijede také na jednodenní návštěvy, více než v běžných letech před covidem. Řada rodin na celotýdenní ubytování, skipasy a jídlo nemá, řekla.

Železnorudský hotel OREA Resort Horizont se 117 většinou dvoulůžkovými pokoji je obsazený z 80 procent, hlavně rodinami s dětmi. „Ještě pár pokojů v prodeji je. Podmínky pro lyžování jsou úžasné, za poslední dva dny napadlo 40 centimetrů sněhu a příští týden to tu bude super,“ uvedl ředitel Jan Lauterkranz. Hotel s bazénem, saunou a fitness nabízí animační programy pro děti a dětský koutek s prolézačkami. Ceny ubytování zvyšuje hotel průběžně o inflaci, aby nezdražoval skokově. Pro čtyřčlennou rodinu vyjde týdenní pobyt s polopenzí kolem 25.000 Kč.

Lyžařský areál Ski&Bike Špičák, největší v oblasti, má podle mluvčího Karla Samce na celý únor zaplněnou kapacitu 60 míst v turistických chatách Blaženka a Hanička, v minulých letech tam vždy pár míst bylo. Ceny se meziročně zvýšily asi o deset procent, stejně jako v celé oblasti. Podle Juhové je zdražení reakcí zejména na zvýšení cen energií a režií.

„Areály jsou v provozu všechny. Běžecké tratě včetně Šumavské dálnice a německé spojky do Ferdinandova údolí na Zwieslerwaldhaus jsou upravené a zítra doděláme zbytek na Hojsovce. Stopy se upravují třikrát v týdnu,“ uvedla. Příští týden by mělo být v oblasti slunečno a mírně nad nulou.

Město nabízí zdarma parkoviště Kaskády pod Špičákem se zhruba 500 místy, kde plánuje 14 míst pro karavany, které mohou zatím parkovat jen v autokempu pod Belvederem. Město do jara připraví sedm míst pro obytné vozy u hřiště směrem na Alžbětín. Oblast Železnorudska včetně Špičáku obsluhuje městem provozovaný skibus, řekl Samec.

Václav Prokš kš

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama