Zapomenutá Orlová: Exkurze do minulosti hornického městečka

Láká vás historie úchvatných lokací, které jsou dnes vlivem těžby na pokraji vymizení, anebo už dávno vzaly za své? Pokud ano, pak se určitě vydejte do Orlové, konkrétně do jejího historického jádra, po kterém se rozprostírá nová naučná stezka Zapomenutá Orlová.

Reklama

V důsledku hornické činnosti zmizelo ze staré Orlové na tři tisíce staveb, které jí dodávaly ráz moderního a bohatého města. Bývalé centrum muselo být kvůli pracujícímu podloží přesunuto, což ale neznamená, že zůstalo zapovězeno. Naopak. Stezka Zapomenutá Orlová, která čítá 12 zastavení, připomíná ty nevýznamnější stavby staré Orlové.
Jedná se unikátní studentský projekt, který si klade za cíl dostat znovu do povědomí dávno zapomenutá místa, která dříve bývaly chloubou Orlové. Vlakové nádraží, věčný oheň, zámek s parkem, novogotický kostel Narození Panny Marie, stará radnice, důl Žofie… to je jen malá ochutnávka míst, která stezka svým návštěvníkům představí.

Za projektem stojí bezmála roční úsilí čtyř studentů orlovského gymnázia. „Tvůrce textů studoval knižní i internetové zdroje a prokopával se všelijakými archivy, aby jeho články byly co nejpřesnější a zároveň co nejzajímavější. S grafičkou jsme vytvořili návrh cedulí, obohacený vlastním logem. Webdesigner naprogramoval moderní web, který lze stáhnout do offline podoby pomocí mobilní aplikace. Právě web Zapomenutá Orlová plní v rámci projektu důležitou funkci, jelikož na něm návštěvníci po načtení QR kódu z cedulí naleznou mnoho dalších informací a fotografií,“ říká o projektu jeho vedoucí Ondřej Chlubna.

Zapomenutá Orlová. Foto: ©Orlová

Celý okruh měří okolo šesti kilometrů a zvládne jej opravdu každý. Je to procházka mírným terénem zhruba na dvě hodiny, během které si mohou návštěvníci zahrát i moderní outdoorové hry. Součástí naučných cedulí je totiž série geokeší Zapomenutá Orlová v outdooorové hře Geocaching a doprovází je také štítky hry Munzee. „Obě hry jsou založeny na principu hledání pokladů, kdy kromě polohy GPS zařízení používají i technologii QR kódů k prokázání nálezu. Jsme velice rádi, že například počet nalezených keší se rok a půl od otevření stezky blížil ke dvěma tisícům,“ dodává Chlubna.

Stezka je postavena na moderních technologiích a mobilní aplikace je při jejím absolvováním dobrým rádcem. Pokud však s chytrými telefony nekamarádíte, nezoufejte. V Městském informačním centru Orlová, v obchůdku Coloniál na (Starém) náměstí či v cukrárně Fuchsie pod kostelem si můžete zdarma vyzvednout brožurku se základními informacemi a s přehlednou mapkou usnadňující navigaci.

Zapomenutá Orlová. Foto: ©Orlová
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama