Zámek Svijany zahajuje adventní program

Zámek Svijany přichystal pro své návštěvníky v předvánočním období speciální adventní program. Zahájí ho 1. prosince rozsvěcením vánočního stromu.

Reklama

Předvánoční období patří na Zámku Svijany tradičně k nejkrásnějším v roce. Pravidelné turistické prohlídky sice už neprobíhají, zato si zde mohou návštěvníci vychutnat kouzelnou vánoční atmosféru při zajímavém programu.

Do vánočního hávu se Zámek Svijany oblékne v neděli 1. prosince, kdy se na nádvoří rozsvítí vánoční strom. Návštěvníci zámku si budou moci prohlédnout originální ručně malovaný Betlém od Kristýny Kolenské a chybět nebude ani drobné občerstvení. „Po rozsvícení vánočního stromku vás zveme do zámecké kaple na vánoční koncert Elišky Mervartové za doprovodu varhan. Eliška je studentkou klasického zpěvu na Pražské konzervatoři a v jejím podání uslyšíte klasické vánoční koledy i známé operní árie“, zve marketingová managerka Zámku Svijany Tereza Harvanová.


Druhá adventní neděle bude na zámku ve Svijanech patřit dětem. V prostorách kavárny Zámecký Šenk se 8. prosince odpoledne odehraje pohádka Pyšná princezna v podání Loutkového souboru Ještěd z Českého Dubu. Následující víkend, v sobotu 14. prosince, proběhnou ve Svijanech oblíbené adventní trhy, na kterých si budou návštěvníci moci pořídit tradiční výrobky, drobné dárky, vánoční kapry či ochutnat pivovarský elixír – Svijanský Předek. Trhy zakončí vánoční koncert sboru Carmina v zámecké kapli.

Poslední adventní týden bude ve Svijanech ve znamení koled. „Jsme velmi rádi, že se nám i v tomto roce podařilo zajistit koncert sólisty Opery Národního divadla Luďka Veleho. Na vánoční repertoár v jeho podání se mohou návštěvníci těšit ve středu 18. prosince“, dodává k programu Libor Stejskal, manažer Zámku Svijany. Během neděle 22. prosince pak již tradičně zazní na nádvoří zámku Rybova Česká mše vánoční v podání pěveckého sboru Antonína Dvořáka Turnov v čele se sólisty Luďkem Velem, Evou Lédlovou a Ludmilou Infeldovou. „Během všech adventních akcí budou expozice Zámku Svijany otevřeny návštěvníkům za zvýhodněné vstupné. Děti, studenti a senioři budou mít vstup zdarma“, uzavírá Libor Stejskal.

Zámek Svijany

Zámek stojící v těsné blízkosti Pivovaru Svijany ve stejnojmenné obci na Turnovsku byl vybudován v 16. století a jeho existence byla úzce spjata se sousedícím pivovarem. Po druhé světové válce byl přebudován z reprezentativního sídla na zaměstnanecké byty, a tak není divu, že se postupně měnil v ruinu. Jeho osud se otočil k lepšímu v roce 2013, kdy jej odkoupili vlastníci sousedního pivovaru. Rozhodli se navrátit zámku jeho dřívější podobu a zpřístupnit tuto kulturní památku veřejnosti.

Okolí obce Svijany patří k významným archeologickým nalezištím z doby bronzové, a i během rekonstrukce byly odkryty další archeologické předměty z této doby. V obnoveném zámku byla proto zřízena stálá expozice archeologie, ve které našly unikátní archeologické nálezy ze zámku i okolí své místo. Dále byly v prostorách zámku vybudovány výstavní prostory s expozicí o jeho historii, expozicemi lázeňství a pivovarnictví či expozicí podzemí. Zpřístupněna je i krásně zrekonstruovaná zámecká kaple. 

Kromě výstavních prostor byl na zámku zřízen také hotel a restaurace, které z něj činí vyhledávané místo pro pořádání svateb, firemních teambuildingů i relaxačních pobytů. Hoteloví hosté mají k dispozici řadu služeb jako relaxační masáže či piknikové koše pro příjemná odpoledne v zámecké zahradě. V letošním roce k nim přibude možnost zapůjčení sportovního vybavení na stolní tenis, badminton, pétanque nebo třeba lukostřelbu. Pro kratší i delší výlety do krajiny Českého ráje budou nově k zapůjčení elektrokola a elektrokoloběžky.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama