Zámecký park je chloubou historické Orlové

Na návrší v historickém centru staré Orlové stojí římskokatolický kostel Narození Panny Marie. Před staletími tam stávala kaple. Nynější novogotická trojlodní stavba se dvěma věžemi nahradila původní gotický kostel z roku 1466, který svou velikostí již nestačil počtu věřících, jejichž počty přibývaly s rozvojem těžby uhlí.

Reklama

Základní kámen byl ke stavbě nového kostela položen 8. září 1903 na svátek Narození Panny Marie. Kostel byl vystavěn na základě původního projektu Josefa Bergera z roku 1900. Pozměněné stavební plány zhotovil orlovský stavitel Miloslav Martinec, který společně s Janem Sedlaříkem, stavitelem z Lazů, stavbu v letech 1903-1906 realizoval.

K vysvěcení došlo 21. října 1906. Svědčí o tom i pamětní deska v předsíni kostela. Nad vchodem se nachází spojený znak benediktinských klášterů v Praze-Břevnově a v Broumově, s jejichž osudy byla spojena historie Orlové i zdejšího kláštera a farního kostela.

Foto: ©Orlová

V památkovém ochranném pásmu kostela P. Marie, který byl vyhlášen kulturní památkou, se nachází ZÁMECKÝ PARK. Rozkládá se na ploše 4,5 ha a jeho severní hranicí protéká potok.

Park byl založen souběžně s ORLOVSKÝM ZÁMKEM v roce 1765. Ve dvacátých letech vznikla v celém areálu nemocnice a park plnil funkci odpočinkového zázemí pro její pacienty. V sedmdesátých letech byly všechny objekty zbořeny z důvodu poklesu terénu a narušení staveb. Současně byly značně poškozeny porosty dřevin v parku, který připomínal vyvrácenými a padlými stromy prales.

V roce 1994 odstartovala asanace a regenerace parku. Započala rozsáhlým kácením a odstraňováním vývratů poddolované vegetace. Na finančních nákladech se tehdy s městem podílely místní doly. A výsledek? „Byly obnoveny parkové louky, místy jsou ponechány původní bylinné partie a provedena výsadba keřového patra. Stromy byly vysázeny až v závěru prací. Regenerace parku byla dokončena v roce 2000, kdy byly doplněny lavičky k příjemnému posezení,“ vysvětluje místostarostka Orlové Naděžda Kubalová.

Foto: ©Orlová

Dnes je ZÁMECKÝ PARK s ORLOVSKÝMI HRADČANY vyhledávaným místem k příjemným procházkám od jara do podzimu. Město organizuje pravidelné komentované prohlídky Zámeckým parkem, které se těší velké oblibě. Málokdo tuší, jaké kouzlo si toto místo uchovalo.

A pokud návštěvníkům této historické části města při prohlídce kostela a procházce v Zámeckém parku vyhládne, mohou si to namířit rovnou na Staré náměstí, kde je stylová restaurace Orlovka s výbornou kuchyní. Následně na kávičku a zákusek do cukrárny Fuchsie přímo pod kostelem.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama