REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka
V okolí

Zámecká kovárna v Holešově zahájí prázdninové ukázky kovářské práce

Holešov (Kroměřížsko) 29. června (ČTK) – Zámecká kovárna v Holešově na Kroměřížsku zahájí prázdninové ukázky kovářské práce. Každý červencový a srpnový pátek a sobotu budou moci lidé od 9:00 do 12:00 a od 12:30 do 17:00 sledovat zručnost kováře Jakuba Ryšky. Ukázky jsou součástí pravidelných komentovaných prohlídek Malého muzea kovářství jako bonus, sdělila dnes ČTK mluvčí Městského kulturního střediska (MKS) v Holešově Dana Podhajská.

„Mladý kovář Jakub Ryška předvede tradiční kovářské operace, kutí základní tvarů, jako je lístek, kovářský hřebík nebo srdíčko. Malé děti si vyzkouší, jak těžké je trefit se správně do kovadlinky. U průvodce si mohou zakoupit kovářský suvenýr z dílny Vojtěcha Sousedíka,“ uvedla Podhajská. V sobotu 3. července je však podle ní nutné ukázku kovářské práce výjimečně zrušit. Kovárna bude o prázdninách otevřená denně.

Kovářská dílna včetně vybavení je původní. Výheň je plně funkční, poháněná elektromotorem. „Zrekonstruovaný kovářský měch z roku 2016, který stojí vedle ní, je pouze dekorací. Nicméně je zajímavým dobovým prvkem z druhé poloviny 19. století, který byl kdysi nezbytnou výbavou každé kovárny. Původně stával na půdě a přes potrubí vháněl vzduch do ohniště, aby udržoval výheň při vysokých teplotách. Fungoval ještě do první světové války,“ doplnila Podhajská. V roce 2018 přibyl v expozici i vertikální měch na pohon výhně z roku 1854. Městskému muzeu jej věnovala rodina kovářského mistra z Jasenné na Zlínsku.

REKLAMA

Panská kovárna stávala vedle holešovského zámku od 16. století. V roce 1847 ji získal rod Zemanů. Posledním kovářem rodu byl Emil Zeman, který do kovárny docházel ještě v roce 1953. Poté pustla a uvažovalo se o její demolici. Budovy se ale ujali turisté, objekt se v roce 1958 stal památkou a podařilo se ho uvést do stavu, který umožňoval další užívání. Muzeum včetně dílny spravuje MKS Holešov, které prostor udržuje a postupně opravuje.

chv hj

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA