Začíná cyklistická sezóna: Co zkontrolovat, než poprvé vyjedeme?

Pomalu ale jistě nám začíná cyklistické sezóna, okresy se zdají být alespoň na nějakou dobu otevřené, tak asi nic nebrání tomu osedlat své kolo a vyrazit vzhůru dobrodružstvím. Poradíme vám, co zkontrolovat, než vyrazíte na vaši první cestu.

Reklama

Každý cyklista to dobře zná – vysvitlo sluníčko, mám chvilku času, rychle oblíknout, helma, vezmu své elektrokolo Haibike (tedy v mém případě, v tom vašem si dosaďte kolo nebo elektrokolo dle vaší potřeby) a jedu si vyčistit hlavu na cestu.

ALE – ještě před posledním krokem je dobré se na chvíli zastavit a věnovat pár vteřin svému kolo nebo elektrokolu a udělat tzv. předletovou kontrolu.

Co kontrolovat, než vyjedeme na cestu si rozdělme na dvě části:

I. – kolo delší dobu nejelo a potřebuje větší kontrolu před jízdou

II. – kolo jelo nedávno a potřebuje pouze rychlou kontrolu.

Co zkontrolovat, pokud kolo anebo elektrokolo delší dobu nejelo:

 • Tlak v pláštích. Každý plášť má na boku vyznačený optimální tlak, na který je plášť dobré hustit.  Časem se každý cyklista naučí poznat správný tlak pouhým zmáčknutím pláště prsty. Pokud si však nejste jisti, použijte manometr.
 • Pevnost představce. Pevné pojení představce s vidlicí je zásadní bezpečností prvek, a proto bychom jej měli kontrolovat často. Dejte si přední kolo mezi kolena, chytněte za řídítka a pokuste se otočit řídítka vůči přednímu kolu. U představce není žádná tolerance – řídítka se vám nemůže podařit otočit ani o kousíček.
 • Uchycení řídítek v představci a správné utažení gripů. Neprotáčí se řídítka v představci?  Lze otočit gripem? Drží roh na řídítkách správně? Každý (i velmi malý) pohyb je potřeba řešit ihned. Předejdete zvětšování vůle a v horším případě zranění.
 • Funkce a chod brzdových pák. Před jízdou zkontrolujte, zda mají brzdové páky správný chod a jestli opravdu brzdí. U hydraulických brzd určitě hledejte, zda se někde neobjevila kapka minerálního oleje/brzdové kapaliny.
 • Vůle v kolech. Kola (tedy přední a zadní) jsou uložena na kónusech, které se mohou časem povolit a kolo může mít vůli. Chytněte kolo za plášť a zahýbejte s ním do strany. Vůli ucítíte jako mírné „cvaknutí“ při vychýlení kola. Pokud je vůle malá, lze s kolem dojet, nicméně doporučuji tuto vůli co nejrychleji řešit. V servisu vám kónusy utáhnou během chvilky a předejdete zničení nábojů kola a jistou výměnu středu, resp. celého zadního / předního kola.
 • Vůle uložení tlumiče. Máte-li celoodpružené kolo, čas od času zkontrolujte dotažení čepů a usazení tlumiče. Můžete tak předejít složitým komplikacím.
 • Dotáhnutí pedálů. Pokud jsou pedály správně dotažené, není důvod k jejich povolování, Nicméně čas od času stojí za to, aspoň pohledem zkontrolovat, zda se pedál nepovolil a není u pedálu vidět závit. Pokud ano – ihned dotáhněte! Šlápnutí do prázdna je nejenom nepříjemný, ale také velmi nebezpečný zážitek.
 • Uchycení kol. Rychloupínák i pevnou osu je dobré čas od času zkontrolovat. U rychloupínáku navíc hrozí nebezpečí náhodného po-otočení a tedy povolení. Rychlo-upínák není potřeba otvírat celý. Stačí lehce pohnout s páčkou upínáku a zjistit, zda klade správný odpor.
 • Uchycení sedla. Drží sedlovka správně v rámu?  Drží sedlo na sedlovce a neposunuje se dopředu a dozadu?

Co zkontrolovat, pokud kolo jezdí pravidelně:

 • Tlak v pláštích
 • Funkce a chod brzdových pák
 • Uchycení kol

Jestli vám vyjde vaše plánovaná dovolená v Řecku nebo jiné evropské destinaci, vám s jistotou pro letošek zřejmě nikdo ještě nepoví. Na kole po Česku můžete ale vyrazit vždy. Stačí jen zkontrolovat vše potřebné a můžete vyrazit vstříc novým dobrodružstvím!

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama