REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 23.9. a svátek má Berta
V okolí

Z mnichovohradišťského zámku za pověstmi do lesoparku

Mnichovo Hradiště je díky své poloze považováno za jednu ze vstupních bran do Českého ráje. Přiláká vás státním zámkem, který nabízí jedny z nejbohatších interiérů celého Česka, unikátním zámeckým divadlem a hrobkou slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna.  

Representativní zámek nechal postavit Václav Budovec z Budova. Značná část historie města je spojena s rodem Valdštejnů. Panství původně získal známý vojevůdce Albrecht z Valdštejna, který ho přenechal svému bratranci Maxmiliánu z Valdštejna. Nyní jsou v Mnichově Hradišti v kapli sv. Anny uloženy ostatky vévody Albrechta z Valdštejna. Na zámku vás rovněž přivítá městské muzeum s bohatými národopisnými expozicemi, obřím modelem Drábských světniček a tematickými výstavami.

Zámek Mnichovo Hradiště. Foto: ©Jaroslav Kocourek
Zámek Mnichovo Hradiště. Foto: ©Jaroslav Kocourek

Poznání i odpočinek

V mnichovohradišťském lesoparku se potkáte s tajemnými bytostmi jako je hejkal, čert a mnich Heřman. Všechny tyto obří dřevěné sochy pocházejí z místních báchorek a jejich příběhy odhalíte po načtení QR kódu, který se u každé z nich nachází. Kromě tajemných postav narazíte v nově revitalizovaném lesoparku i na infopanely dětské naučné stezky, na kterých se dozvíte spoustu zajímavostí.

REKLAMA

Nahlédnout můžete do pseudokrasové jeskyně a váš obdiv si zaslouží také jedinečné skalní sruby Jizery. Ideální zakončení procházky se pak nabízí na pláži u Jizery, kde se můžete vykoupat, posedět, uspořádat si piknik, třeba i s využitím veřejného grilu, nebo si přečíst knížku nalezenou v místní knihobudce.

Mnichovo Hradiště - náměstí T. G. Masaryka. Foto: ©Jaroslav Kocourek
Mnichovo Hradiště – náměstí T. G. Masaryka. Foto: ©Jaroslav Kocourek

Prozkoumejte okolí

V bezprostřední blízkosti města se nachází hrad Valečov, Drábské světničky, Příhrazské skály a sopečná vyvřelina Káčov. Okolí Mnichova Hradiště je vhodné jak pro pěší turistiku, tak pro cykloturistiku.

Další tipy na výlety najdete na www.strednicechy.cz

Mnichovo Hradiště - zámek a kostel sv. Tří králů a kaple sv. Anny. Foto: ©archiv Sdružení Český ráj
Mnichovo Hradiště – zámek a kostel sv. Tří králů a kaple sv. Anny. Foto: ©archiv Sdružení Český ráj

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA