Vzhůru na Supí vrch

Supí vrch leží v Českém středohoří nad částí obce Lbín, Bžany na Teplicku. Není příliš známý, je však krajinářsky i přírodně velmi cenný, zejména díky zachovanému biotopu skalní stepi, na kterém je dosud známo 22 ohrožených druhů vyšších rostlin.
 

Na zhruba půlkilometrové stezce lze potkat 4 informační panely. Jeden úvodní s obecnými informacemi o lokalitě, ve vrcholové části pak dva zaměřené na přírodní hodnoty Supího vrchu. Stezka končí panoramatickou tabulí, prozrazující návštěvníkům, co vlastně z vrcholu Supího vrchu vidí. Nabízí se odtud trochu netradiční pohled na část Českého středohoří kolem nejvyšší hory Milešovky a údolí řeky Bíliny.

Reklama

Kosatec bezlistý, bělozářka liliovitá, koniklec luční a mnoho dalších vzácných rostlin lze potkat cestou na temeno Supího vrchu. Vyskytují se tu rostlinná společenstva kavylových skalních stepí, která jsou charakteristická pro jižní svahy vrchů vulkanického původu v Českém středohoří. Jarní měsíce jsou zde návštěvníkovi pastvou pro oko.

Stezku vybudovala v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Launensia v roce 2019.

Místo: část obce Lbín, Bžany, okres Teplice, Ústecký kraj
Kudy tam: První panel stezky se nachází u autobusové zastávky Lbín.
GPS: 50.6045381N, 13.8603603E

Více informací o programu NET4GAS Blíž přírodě a zpřístupněných lokalitách s Českým svazem ochránců přírody najdete na www.blizprirode.cz.

Foto: Český svaz ochránců přírody

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama