REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Vzácné masožravky si daly rande v botanické zahradě

18. 5. 2020
První máj je lásky čas a ten se nevyhýbá ani Botanické zahradě hl. m. Prahy. Právě nyní zde vykvetla vzácná masožravá rostlina láčkovka uťatá (Nepenthes truncata). Láčkovky jsou neobvyklé tím, že jsou dvoudomé. K jejich rozmnožení je zapotřebí mít samčí i samičí rostlinu. K prvnímu setkání obou v plném květu došlo právě nyní v pěstebním zázemí trojské zahrady. Pomocí ručního opylování se tak poprvé v Evropě právě v trojské botanické zahradě podaří vypěstovat semena tohoto v přírodě ohroženého druhu.

Botanická zahrada hl. m. Prahy pečuje kromě jiného také o rozsáhlou sbírku masožravých rostlin. S vrcholícím jarem zde vykvetly rostliny v přírodě ohroženého druhu láčkovky uťaté (Nepenthes truncata). „Nejde o ledajaké kvetení, po letech se zde v květu setkala jak samčí, tak samičí rostlina, k čemuž v podmínkách botanických zahrad dochází vzácně. Jsem velmi rád, že se podařilo květy ručně opýlit a brzy se tak dočkáme semen tohoto významného druhu,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Ačkoliv je potřeba stále dodržovat bezpečnostní a hygienická opatření, nabízí botanická zahrada zejména v tomto ročním období skvělou příležitost pro odpočinek a pro obdivování vzácných rostlin. Našim zahradníkům se nyní povedl pěstitelský úspěch u velmi vzácné masožravky a díky tomu se sbírky Botanické zahrady hl. m. Prahy opět obohatí,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Botanická zahrada má ve své sbírce pár filipínských masožravých obrůTento druh láčkovky pochází z filipínského ostrova Mindanao, kde roste nedaleko od moře, ale má i horskou formu s tužšími a chlupatějšími pastmi. V přírodě jde o druh ohrožený a chráněný úmluvou CITES. V kultuře jsou dospělé exempláře pro svůj velký vzrůst poměrně vzácné. „Láčkovka uťatá má jedny z největších pastí mezi masožravými rostlinami, mohou být až přes 40 centimetrů dlouhé. Nezaměnitelná je i svým rozšířeným řapíkem, který má uťatý tvar, odtud i vědecké a české jméno,“ říká Vlastik Rybka, náměstek pro odbornou činnost Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Láčkovky jsou dvoudomé rostliny, k rozmnožení semeny je zapotřebí přenos pylu ze samčí na samičí rostlinu. Květenství má tento druh bohaté, čítá několik desítek květů, v jednom semeníku pak bývá mnoho desítek lehkých vřetenovitých semen. „Naše dvě rostliny máme
ve sbírce od roku 2003. Jejich kvetení jsme se už několikrát dočkali, díky tomu víme, že vlastníme pár. Nyní však poprvé došlo k současnému vykvetení obou rostlin, a vznikla tak jedinečná možnost tuto zajímavou láčkovku rozmnožit,“ doplňuje Vlastik Rybka.

REKLAMA

Přebytky bude v budoucnu možné poskytnout dalším botanickým zahradám
Zaměstnanci zahrady věří, že se jim tento vzácný druh podaří rozmnožit a rozšířittím pěstovanou skupinu o nové exempláře. Přebytky pak nabídnou dalším zahradám „Naše kolekce nížinných láčkovek je opravdu jedinečná, troufám si říct ve světovém měřítku. Botanické zahrady v Evropě láčkovky sice ve sbírkách mají, ale nesnaží se je udržovatjako chovné dvojice či skupiny, bez čehož tyto rostliny není možné rozmnožit. V Evropěje to tak pravděpodobně poprvé, kdy bude tento druh generativně rozmnožen,“ dodává Vlastik Rybka.

Botanická zahrada hl. m. Prahy má ve svých sbírkách sestavené páry i u dalších 5 druhů láčkovek. Pravidelně produkuje semena například u druhu Nepenthes adnata ze Sumatry a nabízí je k výměně ostatním botanická zahradám v české republice i v zahraničí.

Rozkvétá největší sbírka pivoněk v České republice
Jedna z nejvýznamnějších kolekcí ve sbírkách Botanické zahrady hl. m. Prahy rozkvétá. Sbírka dřevitých i bylinných pivoněk čítá na 500 položek druhů i kultivarů. Právem jí byla v severní části areálu venkovních expozic vyhrazena rozlehlá louka. Každoročně totiž přiláká řadu milovníků přírody, kteří do botanické zahrady míří, aby obdivovali právě tyto královny květin. „Pivoňky jsou prastaré kulturní rostliny, jejichž léčivé účinky byly známé a hojně využívané už před dvěma tisíciletími v Číně, až o několik století později se pivoňky začaly pěstovat i jako okrasné rostliny. Dřevité druhy jsou v Číně velmi ceněné, jsou tam pokládány za národní květinu a symbol jara,“ říká Iveta Bulánková, kurátorka hlíznatých a hajních rostlin.

V těchto dnech vyšel speciál Čtyřlístku věnovaný Botanické zahradě hl. m. Prahy
V loňském roce v rámci projektu Kořeny osobností vysadila známá čtveřice Čtyřlístek spolu se svým autorem Jaroslavem Němečkem svůj strom v expozici Stráň. Jedná se o druh mišpule obecná, která se stala inspirací pro pojmenování jedné z hlavních postav – Myšpulína.
Nyní vychází speciální vydání časopisu Čtyřlístek věnované trojské botanické zahradě. Zájemci si jej mohou zakoupit v informačních stáncích v areálu zahrady.

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA