Vyvážená chuť tradice a modernity, to je vinařská kultura Dolního Rakouska

Reklama

Vrchol vinařského roku se blíží a s ním burčák, oslavy vinobraní či také možnost se ubytovat u vinaře a vypomáhat ve vinohradu. Na návštěvníky Dolního Rakouska vedle nepřeberného množství sezónních akcí totiž čeká i rozmanitý zážitkový program spojený s vínem.

V Dolním Rakousku se víno pěstuje již dobrých 4 000 let, a vznikla zde vinařská kultura v lecčem podobná té jihomoravské, v jiných ohledech ale světově unikátní. Dolnorakouští vinaři přitom starobylé tradice nejenže udržují, ale také rozvíjejí do inovativních formátů pro milovníky vína i jejich děti. Uličkami sklípků se tak lze toulat nejen s koštovačkou v ruce, ale také podél nápaditých naučných stezek. Například po stopách hollabrunnské Kellerkatze neboli sklepní kočky, což je lidový název pro plíseň sklepní. S vinnou kulturou spojený program pro děti přitom nabízí celá řada obcí a institucí, za všechny například Vino Versum v Poysdorfu.

Dospělí si vychutnají špičková bílá vína, zejména rakouské domácí odrůdy Veltlínské zelené či mezinárodně známý Ryzlink rýnský, ale také ušlechtilá červená vína a samozřejmě Sturm čili burčák. Dokvašený a stočený, tedy jako velmi mladé víno se bude podávat pod názvem Heuriger neboli Letošní, a to tradičním způsobem přímo u vinaře s různými druhy místních uzenin a sýrů.

© Niederösterreich Werbung/ Romeo Felsenreich

Mezi malebnými vesničkami se nabízí přesouvat pěšky či na kole, mírně zvlněnou krajinu vinohradů protínají turistické trasy a cyklostezky. V Rakousku je mimochodem dovoleno sednout na kolo i s až 0,8 promile alkoholu v krvi. Komu se nechce šlapat, pro toho je v některých obcích po dobu konání vinařských akcí k dispozici bezplatná hromadná doprava. Anebo může využít exotičtější dopravní prostředky jako je třeba historický Reblaus Express, vinný sklípek na kolejích.

Dolnorakouský venkov ovšem nejsou jen sklípky a vinohrady, ale také živá kultura, jejímž prostřednictvím se prolíná současnost s tradicí. A podobně je tomu i s akcemi oslavujícími víno a vinařství: vedle tradičních koštů se pořádají pikniky mezi vinohrady, běžně se konají dny otevřených sklípků i koncerty a divadelní vystoupení. Bohatý program slibuje například Winzertour, tedy třídenní „mobilní vinobraní“ o tomto víkendu v městečku Poysdorf. Spolu s třicítkou dalších kulturních akcí je součástí právě zahájeného pásma Weinherbst Niederösterreich, tedy Vinařský podzim Dolní Rakousko.

© Niederösterreich Werbung/ Romeo Felsenreich

„Po celé zemi se budou konat působivé slavnosti vína a degustace, kterými přivítáme nové roční období. Víno, které po staletí určuje naši krajinu, kulturu a život, budeme slavit i letos,“ dodává zemský radní pro turismus Jochen Danninger v souvislosti s pandemií koronaviru. „Naši vinaři, vinařská sdružení a turistické organizace objevili mnoho nových a kreativních cest, jak Vinařský podzim Dolní Rakousko udělat krásným a bezpečným zároveň.“

Některá dolnorakouská vinařství přitom nabízejí i ubytování, ať už krátkodobé nebo na delší dobu s možností vypomáhat s vinobraním a seznámit se s procesy výroby vína. Pobyty tohoto druhu jsou vhodné i pro celé rodiny.

Více informací najdete zde.


© Niederösterreich Werbung/ Romeo Felsenreich

Dolní Rakousko

Historické jádro dnešního Rakouska leží v srdci Evropy a již odedávna přitahovalo národy a mocnosti, které se zasloužily o pohnutou historii a bohaté kulturní dědictví této země. Díky prolínání alpské a panonské, severoevropské a jihoevropské klimatické zóny se v Dolním Rakouskou nachází na malém prostoru nesrovnatelná pestrost různých krajinných typů, jež charakterizují lužní lesy a stepi, pastviny a jezera, soutěsky a kopcovitá krajina, říční údolí a rašeliniště. Země na Dunaji se prezentuje jako přírodně půvabná, kulturně pozoruhodná a také vinařsky svůdná destinace pro dovolenou! www.dolni-rakousko.info
 
úvodní foto: © Niederösterreich Werbung/ Romeo Felsenreich
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama