Výrobu ozdob v Poniklé zapsanou v UNESCO navštívilo až o čtvrtinu víc lidí

Poniklá (Semilsko) 27. srpna (ČTK) – Výrobu skleněných vánočních ozdob společnosti Rautis v Poniklé na Semilsku navštívilo letos v létě podle předběžných odhadů o 20 až 25 procent víc turistů než loni. Od loňského prosince je zdejší výroba na seznamu nehmotného dědictví lidstva UNESCO. Za zvýšením návštěvnosti bylo ale letos v létě zřejmě spíš chladné a deštivé počasí než UNESCO, řekl dnes ČTK předseda představenstva společnosti Rautis Marek Kulhavý.

Reklama

„Těžko se to odhaduje, protože zatím stále nejsme v nějakém normálu, takže nejsem schopný posoudit, jak moc se na návštěvnosti projevilo UNESCO nebo jak moc se na tom projevilo omezené cestování do zahraničí. Myslím, že UNESCO se projeví až průběžně, až to začnou reflektovat cestovní kanceláře, až se to dostane do nějakých průvodců,“ doplnil Kulhavý. Do sklárny mířili podle něj letos v létě hlavně tuzemští turisté, kteří trávili prázdniny a dovolené v Krkonoších. „Zahraniční návštěvníky jsme tu téměř neměli,“ dodal.

Počátky výroby vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí jsou spojené s módou zdobení vánočního stromečku v Evropě na konci 19. století. Tehdy si skláři v Jizerských horách a v Podkrkonoší začali sami pro sebe z drátků a zbytků foukaných perlí vyrábět ozdoby. Obliba miniaturních perličkových kočárků, lokomotiv, hvězdiček či pavoučků rostla, a proto se velmi brzy ozdoby začaly vyrábět ve velkém. Dnes je Rautis jedinou firmou na světě, kde se tradiční technologie dochovala.

Výrobce skleněných ozdob funguje na stejném místě od roku 1902, sklárna Rautis dnes nabízí přes 20.000 vzorů. Navzdory koronavirovým opatřením se manufakturu, která zaměstnává zhruba 25 lidí, podařilo udržet. Koronavirus ale vyčerpal rezervy malé společnosti a zákaz vánočních trhů v závěru loňského roku připravil Rautis podle Kulhavého o 30 procent tržeb. Kompenzace byly podle něj jen minimální a také možnosti čerpat pomoc třeba z programu Antivirus byla pro firmu omezená.

„Teď už se situace zlepšuje, zakázek máme dost a začínají se nám ozývat i zajímaví zákazníci z oblasti designu,“ řekl Kulhavý. Hodně ale bude podle něj záležet na tom, jaký bude závěr roku, a zda zase nebudou omezené vánoční trhy, které jsou pro prodej vánočních ozdob klíčové.

ivc dr

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama