Vypravte se na cestu „řemesel“ Českého středohoří

Během výletů za turistikou a památkami do Středohoří poznejte, jak vznikají ručně dělané výrobky a nahlédněte do místních dílen. U většiny z nich stačí jen zaklepat na dveře.

Reklama

Za keramikou do Levína. Výšlap na čtvrtou nejvyšší horu Českého středohoří – Sedlo nebo cestu z Bobří soutěsky obohaťte zastávkou v Levíně. Zaťukejte na dveře v ateliéru U.MĚ u paní Šumové. Vyrábí zde originální a krásnou keramiku v peci otápěné dřevem. V Levíně se můžete i občerstvit v místní hospůdce.

Levín a hora Sedlo, Foto: © České středohoří

 O kousek dál v Tašově v ateliéru skla kouzlí skleněné dekorace technikou tiffany i šperky Lucie Houšťová. Pivo na skleněném pivním tácku vám naservírují i v místní hospůdce. Z Tašova je to kousek na rozhlednu Lucemburkův kopec nebo odtud můžete pěšky dojít až na hrad Střekov.

Ateliér skla Tašov, Foto: © České středohoří

Na druhé straně Labe, v Moravanech u Dubic, zase vaří ruční mýdla paní Hedvika ve své Mydlárně Bohemikus. O víkendu vám upeče i vynikající palačinky. Všechna její mýdla a šampóny jsou vyráběná metodou za tepla, jsou přírodní a ekologická. Z mydlárny vás žlutá značka zavede k Moravanskému vodopádu a zelená pak na nejkrásnější výhled na Portu Bohemicu – Mlynářův kámen.

Mydlárna Bohemikus Moravany, Foto: © České středohoří

Z kopců se svezte do královských Litoměřic. Tam je během léta vždy v úterý a ve čtvrtek otevřena Dílna ručního papíru s interaktivní expozicí o jeho vzniku „Příběh papíru“.  Osobně si zde můžete domluvit i workshop nebo prohlídku městem pro děti a dospělé zakončenou právě v dílně.

Dílna ručního papíru Litoměřice, Foto: © České středohoří

A tip na závěr?

Ručně vyrobený opasek na celý život. Ten vám i s vlastním monogramem vyrobí paní Petra z Brašnářství Valešová v Chuderově. Zastavte se za ní, když pojedete třeba ze Zoo v Ústí nad Labem.

Brašnářství Petra Valešová Chuderov u Ústí nad Labem, Foto: © České středohoří

Více na www.stredohori.cz

Brašnářství Petra Valešová Chuderov u Ústí nad Labem, Foto: © České středohoří
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama