Výlet nebo túra: Tyto věci byste si rozhodně měli vzít s sebou!

Většina běžných smrtelníků si může o luxusní dovolené v exotickém rezortu na druhém konci světa nechat leda tak zdát. Ale opravdu to vadí? Možností, jak si užít volno, aniž by na to padly celoživotní úspory, je víc než dost. Výlet nebo túra na to správné místo v Česku může být ve finále mnohem záživnější. Stačí mít po boku někoho, s kým si užijete každý krůček. Ovšem i v případě tohoto druhu cestování platí, že kdo je připraven, není překvapen. Ale co si má vzít člověk se sebou, aby mu nescházelo nic důležitého a současně se necítil jako šerpa? 

Základní výbava rozumného turisty 

Reklama

Následující tipy berte jako naprostý základ toho, bez čeho se neobejde běžný turista, který se rozhodl procestovat české luhy a háje křížem krážem. Přípravu usnadní téměř každému, tedy až na výjimky. Pokud nějakým způsobem vymykáte ze škatulky klasických českých výletníků, možná budete potřebovat i něco navíc – anebo se naopak bez některých věcí obejdete. K seznamu „must have“ věcí proto přistupujte s mírným nadhledem. 

Chcete-li si putování v přírodě užít naplno, vezměte si s sebou především kvalitní turistickou obuv správné velikosti, správné oblečení, komfortní a dostatečně velký batoh. Možná si teď klepete na čelo, protože všechny uvedené věci na vás čekají v útrobách té velké skříně, kam odkládáte vše, co budete jednou potřebovat – ale raději si výbavičku „proklepněte“, třeba se už takříkajíc rozpadá ve všech a budete ji muset obměnit.

Jaký zvolit batoh?

Batoh je nejlepší přítel každého turisty. Ovšem pouze v případě, že pojme vše potřebné a nositele při výšlapech nijak netlačí. Optimální objem je závisí na vašich potřebách (jak jinak) – pro jednodenní túru by měl stačit menší 30 litrový, pro vícedenní vandrování pak minimálně dvojnásobek. Klíčovými prvky jsou komfortní polstrování, dostatečné vyztužení a prodyšná zádová část.

Naučte se vrstvit

Zkušený turista moc dobře ví, že alfou a omegou budiž vrstvení. Jednotlivé vrstvy lze podle potřeby shazovat a zase si je oblékat. Spodní vrstvu tvoří kvalitní termoprádlo, tričko nebo tílko. Následuje termoizolační vrstva v podobě pulovru či mikiny a vnější ochranná vrstva, kterou reprezentuje turistická (outdoorová) bunda – vyberte si s ohledem na aktuální roční období. Nedílnou součástí vrchní vrstvy jsou samozřejmě kalhoty, u nichž je podstatný komfort (nesmí vás omezovat v pohybu).

A nezapomeňte na ochranu hlavy. K nošení čepice/kšiltovky/šátku či jiné pokrývky by vás mohl motivovat fakt, že až 50 % tělesného tepla uniká právě přes ni.

Samostatnou kapitolu pak tvoří obuv. Zlí jazykové tvrdí (a nemějme jim to za zlé), že nevhodně zvolené boty jsou achillovkou každého treku. Nicméně popsat, jak je správně vybrat, by vydalo na samostatný článek. Tak tedy ve zkratce: turistickou obuv vybírejte s ohledem na terén, ve kterém se budete pohybovat. A nešetřete na ni!

Když máte jednu kapsu prázdnou…

S kvalitní výbavou se vandruje mnohem lépe než bez ní, ale když vás zrovna trápí nedostatek finančních prostředků, moc s tím nenaděláte. Anebo ano? Můžete se poohlédnout po slevách u svých oblíbených prodejců – slevové kupony a kódy najdete v databázi Panda Kupóny.

Na PandaKupony.cz se nachází slevové kupony a kódy stovek českých e-shopů včetně těch s turistickými potřebami. Hodit se vám může také sleva Alza – to kdybyste si u známého prodejce chtěli koupit stan, spacák, trekingové hole nebo třeba čelovku.

A až se výletů v Česku přeci jen nabažíte a zatoužíte po neznámých dálavách, nezapomeňte využít slevový kupon Blue Style. Rodinná cestovka s více než 20 letou historií nabízí klasiku u moře i cenově dostupnou exotiku. Po uplatnění slevy vás takové dobrodružství vyjde mnohem levněji!

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama