REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 23.9. a svátek má Berta
V okolí

Výlet do světa hraček

Vraťte se zpět v čase a nakoukněte do minulosti své tak i vašich předků. Patříte-li mezi milovníky hraček a všeho co k dětství patří, je tento tip na výlet právě pro vás.

Muzeum  hraček Stuchlíkovi najdete v bývalém areálu Jabloneckých skláren u koupaliště v Novém Bydžově, Ulice u Mlýna 1437.

Naleznete zde unikátní sbírku zahrnující exponáty předválečné doby až po 80. léta minulého století včetně velkého starožitného funkčního kolejiště s mašinkou a vagónky z roku 1913.  Nenechte si ujít loutková divadla z let dávno minulých i nedávných, různých druhů a žánrů. V muzeu je nyní k vidění rozsáhlá sbírka unikátních a vzácných předmětů z let 1910 až 1920. Panenky pocházejí z velkoskladu hraček v německém Sonnenbergu, uzavřeného po první světové válce, proto se nikdy nedostali k dětem a jsou v naprosto krásném a nehraném stavu.

REKLAMA

Nová expozice loutkových divadel

Sbírka čítá desítky divadel sestavených do tématických scén. Najdete zde peklo plné čertů, vodníky ve své vodní říši, rytířský sál a mnoho dalších. Divadla a loutky mnoha výrobců a mnoha různých materiálů. Mezi nejcennější se řadí velké marionety řezbáře Kopeckého a firmy Munzberger, dále Štorchovo divadlo, soustružené loutky Artel, Schowanek, Blank a mnoho dalších.

Loutky řezbované, sádrové, z různých tajných materiálů, kteréžto ingredience si věrně předávali loutkařské rodiny. Uvidíte nádherné šité oblečení, detailně zpracované a vyvedené obličeje. Jen vstoupit na jeviště a rozzářit dětské i dospělé publikum. Nechte se vtáhnout do dob minulých a ponořte se do světa pohádek. Zinscenujte si vlastní příběh. Fantazii se meze nekladou. Každý návštěvník se může stát režisérem.

V dnešní době sbírka muzea sčítá tisíce hraček a je již takového rozsahu, že patří mezi největší stálou expozici historických a retro hraček v republice.

Během roku muzeum připravuje akce jak pro děti tak pro dospělé. V tomto roce nás čeká opět akce Pohádkový den plný zábavy a to 12. 8. 2023, kde na vás bude čekat bohatý program.

Každý rok v prosinci je v muzeu hraček Stuchlíkovi  k vidění i rozsáhlá expozice betlémů.

Tento soubor betlémů lidového sběratele, řezbáře a výtvarníka Ondřeje Vávry zabere v muzeu dvě místnosti. K vidění jsou betlémy jak starožitné tak i nové, betlémy z nejrůznějšího materiálu jako je papír, dřevo, papírmašé, keramika, sádra a textil. Betlémy velké, ale i miniaturní. Od Bavorska po českou provenienci. Každým rokem se betlémy obměňují.

Otevírací doba 2023 a další info

Červen až září vždy od úterý do soboty od 10 hod do 16 hodin
Prosinec od úterý do soboty od 10 hod do 16 hodin
Prosincové pátky noční prohlídky od 18 hodin do 22 hodin
Držitelé senior pasu mohou uplatnit slevu 10 % na vstupném.
Pro jiný termín prohlídky volejte na tel. číslo 608 985 477 propagace a marketing muzea – Michaela Bousová, DiS.
Pro výkup hraček a nabídku hraček do expozic volejte na tel. číslo 604 554 114 – Hana Stuchlíková
Pro výkup hraček a nabídku hraček do expozic volejte na tel. číslo 604 554 114 – Hana Stuchlíková

Neváhejte a přijeďte si s námi zavzpomínat, zasoutěžit a pokochat se všemi exponáty. Sbírka se neustále rozrůstá a nabývá nevídaných rozměrů. Pro návštěvníky je připraveno mnoho lahůdek.

Těšíme se na vás.

www.muzeumhracekbydzov.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA