Vydejte se na Sedlčansko po stopách Keltů a krajem zřícenin

Severní cíp turistické oblasti Toulava je prastarý – lidé tu žili už před několika tisíci lety. Mezi krásnými kopci a hlubokými údolími řeky Vltavy a potoku Mastník najdete roztroušené pozůstatky po našich předcích. Romantická tajemná místa zvou k návštěvě všechny turisty. Pojďte se s námi projít po stopách Keltů a krajem zřícenin – přes zříceniny hradů Kozí hřbet a Ostromeč po skalách nad Mastníkem a Vltavou s výhledy do kraje až na keltské oppidum Hrazany, ke Krčínově tvrzi a ke zřícenině větrného mlýna. Uvidíte to nejlepší, co může Sedlčansko nabídnout.

Reklama

Úžasné přírodní i historické krásy severního cípu Toulavy začneme zkoumat v obci Radíč. Zde stojí barokní zámek, který je dnes přístupný veřejnosti spíše mimořádně, ale i navenek z něj vyzařuje nádherná atmosféra. Z Radíče se vydáme na sever po modré až na zříceninu hrádku Kozí hřbet a na křižovatku se žlutou.

Kozí hřbet. Foto: ©Středočeská centrála cestovního ruchu

Žlutá značka nás zavede na úzkou šíji mezi Vltavou a Mastníkem. Cestou navštívíme jednu z nejhezčích vyhlídek na Vltavu – Vyhlídku opata Zavorala, a dojdeme až ke zbytkům hradu Ostromeč. Dál už je jenom voda, a tak se po žluté vrátíme zpět na křižovatku.

Hrazany. Foto: ©Středočeská centrála cestovního ruchu

Pokračujeme po trase dál až do Hrazan, kde stávalo mocné keltské oppidum, o němž se mnohé dozvíme z infopanelů. Nedaleko stojí také hotel Hrazany, který nabídne občerstvení. Z Hrazan pokračujeme po modré až k naučné stezce Drbákov-Albertovy skály. Dobrodružné povahy se mohou na skály vydat a kochat se z deseti vyhlídek vysoko nad hladinou Vltavy. Náš další cíl leží v Křepenicích. Tady se nachází renesanční tvrz, kterou si nechal postavit slavný rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan.

Větrný mlýn u Příčov. Foto: ©Středočeská centrála cestovního ruchu

Od tvrze pokračujeme po žluté a následně červené značce kolem největšího zdejšího Krčínova rybníka Musíku až ke zřícenině větrného mlýna u Příčov. Jde o největší zříceninu mlýna holandského typu v Evropě. Z Příčov se po žluté vracíme do Radíče.

Na cestě jsme navštívili tři zříceniny, keltské oppidum, renesanční tvrz a řadu vyhlídek na Vltavu – mohli jste si přát víc?

Mapu najdete ZDE

K dalším výletům se inspirujte na www.strednicechy.cz

Křepenice. Foto: ©Středočeská centrála cestovního ruchu
Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama