Východní Morava je rájem pro cyklisty, nabízí trasy podél řek i adrenalinové vyjížďky

Milovníci cyklistiky a aktivní dovolené si na své přijdou na Východní Moravě, turistickém regionu, který pokrývá území Zlínského kraje. Nabízí mnoho míst, kde se dá užít pohyb na kole naplno, ať už sami nebo s rodinami.

Reklama

Cyklisté si mohou vybírat z tras, které vedou podél řek a kde lze cykloturistiku kombinovat i s lodní plavbou. Krásné výhledy pak nabízí hřebenovky a adrenalin si lze užít v bike parcích a single trailech. Atmosféru cyklistických výletů podtrhuje setkání s živým folklorem – v regionu se stýkají národopisné oblasti Haná, Slovácko a Valašsko.

Trasy lze vybírat nejen podle lokalit, ale také podle náročnosti nebo cílové skupiny. V blízkosti všech tras je řada ubytovacích kapacit a také zajímavé turistické cíle s certifikací „Cyklisté vítáni“,“ říká ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová.

Jedna z nejdelších cyklostezek vede podél Baťova kanálu a řeky Moravy. Trasa propojující historická města Kroměříž a slovenskou Skalicu je dlouhá více než 80 kilometrů. Na ni pak navazují stezky a trasy v okolí. Cyklostezku mají v oblibě jak dálkoví cyklisté, tak i in-line bruslaři, neboť povrch trasy je převážně asfaltový. Je velmi vhodná pro rodiny s dětmi, seniory i vozíčkáře, kteří ocení takřka absolutní rovinu a přehledný terén. Podél trasy se nachází i řada zajímavých turistických cílů.

V úseku od Napajedel je možné využívat také organizované plavby loděmi. Podrobné plavební řády jsou uvedeny na turistickém portálu www.vychodni-morava.cz/vm3/organizovane-plavby   Novinkou jsou jednosměrné plavby, kdy část úseku pak mohou turisté jet na kole nebo na in-line bruslích. Zážitkem jsou také páteční plavby s ochutnávkou vín. Provozovatel ale doporučuje rezervovat si místa na lodích Morava nebo Hollandia s dostatečným předstihem. A než vyplujete z Napajedel, nabízí se návštěva zdejšího muzea nebo barokního zámku, který byl mimo jiné spojen s firmou Baťa. Během letních prázdnin je zámek zpřístupněn kromě pondělí každé odpoledne. Podél řeky Baťova kanálu cyklisté dorazí až do Starého Města, kde je možné navštívit unikátní KOVOZOO, v níž je od června otevřena zážitková kovárna. Každý návštěvník si může vyzkoušet, co všechno obnáší kovářské řemeslo.

Cyklostezka Luhačovice. Foto: © Zdeněk Urbanovský

Ke Slovácku neodmyslitelně patří víno a nejinak je tomu v jeho srdci – Uherském Hradišti a blízkém okolí. Do vinohradů se lze vydat na kole v rámci tradiční akce Na kole vinohrady 10. července, kdy budou v Uherském Hradišti pro zájemce připraveny a pečlivě značeny čtyři cyklotrasy a jedna pěší. K dispozici bude také mobilní aplikace a brožura s mapou. Některé trasy jsou rovinnější, některé vedou kopcovitým terénem. Každý má možnost vybrat si dle svých sil a odhodlání. Nebo podle vinařství, která chce navštívit.

Ze Slovácka se dá na kole vyjíždět také do Chřibů či do Bílých Karpat, které nabízejí i náročnější terény a zajímavé cíle – například zámek Buchlovice, hrad Buchlov, Archeoskanzen a Živou vodu v Modré, Velehrad, vinné sklepy v Mařaticích, Polešovicích. Nabízí se také výlet po rovině do Kroměříže, kde si lze prohlédnout Arcibiskupský zámek a zahrady.

Cyklisté mají v oblibě Hostýnské vrchy, které nabízejí pohodové trasy v čisté přírodě, ale i zajímavé cíle, mezi které patří třeba poutní areál Svatý Hostýn s barokní bazilikou a křížovou cestou od slovenského architekta Dušana Jurkoviče či rozhledna na Kelčském Javorníku. Kopcovitý terén vybízí každoročně také vyznavače cyklistiky ke změření svých sil v několika závodech. Jedním z hlavních a tradičních je Bikemaraton Drásal, který v Holešově odstartuje 26. června.

Z Hostýnských vrchů řada cyklotras vede až na Valašsko, kde si lze užít cyklistiku v údolích řek Vsetínské Bečvy a Rožnovské Bečvy. Ti zdatnější pak mohou vyrazit do kopců a užívat si krásnou přírodu a panoramatické výhledy na hřebenovkách. Část z nich dokonce lemuje i česko-slovenskou hranici, například trasa z Kohútky přes Portáš, Kasárna až do slovenského Makova. Výzvou mohou být výjezdy z údolí Rožnovské Bečvy směrem na Pustevny nebo na hřebenovky v okolí Valašského Meziříčí. Osvěžení v horkých letních dnech nabízejí nejen koupaliště, ale také přehrady a jezera, například tzv. Valašský Balaton v Novém Hrozenkově nebo přehrady Bystřička či Horní Bečva.

Bevlava. Foto: ©archiv obce Valašské Klobouky, Jan Zainer

Novinkou je mezinárodní cyklostezka BEVLAVA, která spojuje údolí řek Vsetínské BEčvy, VLáry a VÁhu. Cyklisty zavede do krásné krajiny moravsko-slovenského příhraničí, od Beskyd, přes Bílé Karpaty až do Pováží. Celá trasa vede údolími i krajinou lesů, horských orchidejových luk, sadů a pastvin. Na dosah je řada kulturních památek a přírodních zajímavostí.

Celá cyklostezka není dosud dokončena, přesto již nyní výrazně zvyšuje komfort a bezpečnost cyklistů. Na severní části BEVLAVY je hotový desetikilometrový úsek z Lužné do Ústí u Vsetína, kde se cyklostezka připojuje na vsetínskou část Cyklostezky Bečva. V jižní části se nabízí 27 km dlouhá jízda z Valašských Klobouk přes Brumov-Bylnici do slovenské Nemšové, kde je možné se napojit na Vážskou cyklomagistrálu a pokračovat až do Trenčína. Jen je potřeba počítat s tím, že necelé 4 km přes česko-slovenskou hranici je zatím potřebné S OPATRNOSTÍ  překonat po silnici I/57.

Určitě stojí za to navštívit Valašské Klobouky, prohlédnout si zdejší muzeum s expozicí nejslavnějšího místního řemesla– soukenictví. Zajímavá je také interaktivní expozice Babiččina komůrka či Modrotisková poštovní dílna. Za výšlap do kopce stojí hrad v Brumově-Bylnici, kde se v létě konají divadelní představení, filmové večery i koncerty. Po celou sezónu je v areálu hradu připravena hra a zábava pro děti. Při poznávání okolí nevynechejte obec Lačnov se zajímavými skalami či Horní Lideč s celoročně přístupnou expozicí česko-slovenského mechanického betlém.

Jízdní kolo si užijete i v největších moravských lázní Luhačovice, které nabízí dostatek příležitostí pro odpočinek a relaxaci. I odtud lze vyrážet do okolí. Například můžete poznávat krajské město Zlín, kde je možné se v Muzeu jihovýchodní Moravy seznámit s fenomén firmy Baťa či s cestovateli Miroslavem Zikmundem a Jiřím Hanzelkou. V Krajské galerii výtvarného umění lze spatřit mistrovská výtvarná díla nebo se seznámit s historií designu. V samotném centru je k vidění také moderní funkcionalistická architektura.

Inspirace a trasy po Východní Moravě, včetně aktuálních informací o cyklistických akcích, závodech a dalších aktivitách získáte na webu www.vmnakole.cz. Zde jsou také informace o ubytovacích a gastro zařízeních, o místech, kde lze dobíjet elektrokola nebo kde najít servis. Novinkou jsou v některých městech také sdílená kola.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama