Vybíráme helmu na lyže a snowboard

Helma patří vůbec k těm nejdůležitějším doplňkům ve výbavě každého lyžaře či snowboardisty. Mimo to, že vás chrání před vážným úrazem hlavy se také stará o tepelný komfort a odvod vlhkosti z hlavy. Nákup správné helmy na zimní sporty byste tak rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Jak neudělat při nákupu chybu a vybrat helmu, která bude vyhovovat vašim potřebám si rozebereme v tomto průvodci.
Správná velikost a střih
Naprosto zásadní je, aby vám helma správně seděla. Bez padnoucí velikosti helma nebude plnit svůj bezpečnostní účel a helma co tlačí nebo je volná spolehlivě zkazí den na svahu. K tomu, abyste se ujistili, že vám helma dobře padne vám postačí obyčejný krejčovský metr. Obvod hlavy se měří těsně nad obočím a za temenem hlavy.
Odečtěte hodnotu, u dospělých se bude nejčastěji pohybovat v rozmezí 54-66 centimetrů. U menších dětí kdekoliv mezi 46-55 centimetry. Nejste si jisti, zda jste udělali odečet na centimetr správně? Nezoufejte! Většina prodávaných helem má možnost dodatečné aretace velikosti o pár centimetrů více či méně.
Máte-li možnost helmu vyzkoušet, nasaďte si ji směrem od čela k temeni. Helma na snowboard by měla pohodlně obepnout hlavu, bez volného prostoru mezi polstrováním a hlavou. Zároveň by však neměla tlačit. Při mírném pokývání hlavou nahoru, dolu a do stran by neměla samovolně sjíždět.

Typy konstrukce
Vstřikovaná konstrukce
Jedná se o ultralehkou konstrukci, která má velmi tenkou vnější skořepinu vyrobenou z tvrdého plastu. Tato skořepina je s vnitřním EPS spojena v jednom procesu tvarování, což vám poskytne elegantní a stylovou přilbu, která je dobře odvětrávaná. Tuto konstrukci využívají především vyšší modelové řady helem.
Skořepinová konstrukce
Tato přilba je především odolná a snese léta namáhání. U těchto modelů je pěna EPS je lepená či nýtovaná s tvrdou plastovou skořepinou z ABS. Tyto robustní helmy jsou obvykle těžší a nabízejí horší možnosti odvětrávání, odvděčí se však dlouhou životností.
Hybridní konstrukce
Jak název napovídá, jedná se o kombinaci dvou výše popsaných konstrukcí. Skořepinová konstrukce je použita na kriticky exponovaných místech, kde je důležitá maximální ochrana a výdrž. Zbytek helmy pokrývá konstrukce vstřikovaná a šetří se tak na váze helmy.
Ventilace a shoda s brýlemi
Množství ventilačních otvorů vám napoví to, jak dobře helma bude odvádět pot z hlavy. Rovněž je dobré dopředu zvážit, zda si vystačíte s plně otevřenou ventilací nebo zda chcete mít možnost ventilaci regulovat. Helmy s tzv. aktivní regulací vzduchu vám dovolí ventilaci polohovat a nastavit si odvod vlhkosti a tepelný komfort dle aktuálních podmínek – tento typ regulace najdeme zpravidla až u vyšších modelových řad helem.
To, že helma dobře odvádí vlhkost z hlavy se projeví i na brýlích, které se nebudou zevnitř mlžit. Tady je však důležité upozornit, že helma a brýle k sobě musí správně sedět! Mezi helmou a brýlemi by neměla být mezera a zároveň nesmí brýle blokovat ventilační kanálky helmy. Nejsnadnější cestou, jak pořídit kompatibilní pár, je pořídit brýle a helmu od jedné značky, případně se vydat na kamennou prodejnu a otestovat na místě.
Doplňky
Na trhu najdeme helmy s celou řadou různých doplňků. Od těch základních jako možnost připnutí a odepnutí náušníků, přes integrovaná sluchátka až po speciální bezpečnostní prvky jako pohyblivá skořepina, která tlumí ostré nárazy lépe než běžné helmy. Teď už je výběr jen na vás.