Vybíráme helmu na lyže a snowboard

Helma patří vůbec k těm nejdůležitějším doplňkům ve výbavě každého lyžaře či snowboardisty. Mimo to, že vás chrání před vážným úrazem hlavy se také stará o tepelný komfort a odvod vlhkosti z hlavy. Nákup správné helmy na zimní sporty byste tak rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Jak neudělat při nákupu chybu a vybrat helmu, která bude vyhovovat vašim potřebám si rozebereme v tomto průvodci.

Reklama

Správná velikost a střih

Naprosto zásadní je, aby vám helma správně seděla. Bez padnoucí velikosti helma nebude plnit svůj bezpečnostní účel a helma co tlačí nebo je volná spolehlivě zkazí den na svahu. K tomu, abyste se ujistili, že vám helma dobře padne vám postačí obyčejný krejčovský metr. Obvod hlavy se měří těsně nad obočím a za temenem hlavy.

Odečtěte hodnotu, u dospělých se bude nejčastěji pohybovat v rozmezí 54-66 centimetrů. U menších dětí kdekoliv mezi 46-55 centimetry. Nejste si jisti, zda jste udělali odečet na centimetr správně? Nezoufejte! Většina prodávaných helem má možnost dodatečné aretace velikosti o pár centimetrů více či méně.

Máte-li možnost helmu vyzkoušet, nasaďte si ji směrem od čela k temeni. Helma na snowboard by měla pohodlně obepnout hlavu, bez volného prostoru mezi polstrováním a hlavou. Zároveň by však neměla tlačit. Při mírném pokývání hlavou nahoru, dolu a do stran by neměla samovolně sjíždět.

Typy konstrukce

Vstřikovaná konstrukce

Jedná se o ultralehkou konstrukci, která má velmi tenkou vnější skořepinu vyrobenou z tvrdého plastu. Tato skořepina je s vnitřním EPS spojena v jednom procesu tvarování, což vám poskytne elegantní a stylovou přilbu, která je dobře odvětrávaná. Tuto konstrukci využívají především vyšší modelové řady helem.

Skořepinová konstrukce

Tato přilba je především odolná a snese léta namáhání. U těchto modelů je pěna EPS je lepená či nýtovaná s tvrdou plastovou skořepinou z ABS. Tyto robustní helmy jsou obvykle těžší a nabízejí horší možnosti odvětrávání, odvděčí se však dlouhou životností.

Hybridní konstrukce

Jak název napovídá, jedná se o kombinaci dvou výše popsaných konstrukcí. Skořepinová konstrukce je použita na kriticky exponovaných místech, kde je důležitá maximální ochrana a výdrž. Zbytek helmy pokrývá konstrukce vstřikovaná a šetří se tak na váze helmy.

Ventilace a shoda s brýlemi

Množství ventilačních otvorů vám napoví to, jak dobře helma bude odvádět pot z hlavy. Rovněž je dobré dopředu zvážit, zda si vystačíte s plně otevřenou ventilací nebo zda chcete mít možnost ventilaci regulovat. Helmy s tzv. aktivní regulací vzduchu vám dovolí ventilaci polohovat a nastavit si odvod vlhkosti a tepelný komfort dle aktuálních podmínek – tento typ regulace najdeme zpravidla až u vyšších modelových řad helem.

To, že helma dobře odvádí vlhkost z hlavy se projeví i na brýlích, které se nebudou zevnitř mlžit. Tady je však důležité upozornit, že helma a brýle k sobě musí správně sedět! Mezi helmou a brýlemi by neměla být mezera a zároveň nesmí brýle blokovat ventilační kanálky helmy. Nejsnadnější cestou, jak pořídit kompatibilní pár, je pořídit brýle a helmu od jedné značky, případně se vydat na kamennou prodejnu a otestovat na místě.

Doplňky

Na trhu najdeme helmy s celou řadou různých doplňků. Od těch základních jako možnost připnutí a odepnutí náušníků, přes integrovaná sluchátka až po speciální bezpečnostní prvky jako pohyblivá skořepina, která tlumí ostré nárazy lépe než běžné helmy. Teď už je výběr jen na vás.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama