Vstříc zimním radovánkám po svých

Jet autem na dovolenou může být příjemným a osvobozujícím zážitkem – žádné přeplněné letištní terminály, dlouhé fronty taxíků nebo ztrácení drahocenného času čekáním na místní autobusy.

Reklama

Díky tomu, že jsme uprostřed Evropy, to vlastně máme všude kousek. Za pár hodin v Alpách, u moře nebo u Eiffelovky. Ale motoristé pozor – jízda do zahraničí není bez problémů, zeptejte se kohokoli, kdo zažil dopravní špičku v Římě, byl zablokován v Řecku nebo zdolával Vítězný oblouk v Paříži.

Vždy mějte na paměti, že jízda na neznámých místech může přinést nečekané problémy. Ujistěte se, že jste co nejlépe připraveni a neukousli jste si víc, než dokážete sníst. A jak se říká, kdo je připraven, není překvapen. Takže až budete řešit své cestovní pojištění, nezapomeňte na pár dalších věcí: 

1. Zmapujte si své cestovní plány

Satelitní navigace jsou neocenitelné, ale vyplatí se znovu zkontrolovat trasu pomocí podrobné mapy oblasti.

Nezapomeňte, že požadavky na satelitní navigaci se mohou v jednotlivých zemích lišit – například ve Francii je nezákonné používat zařízení satelitní navigace s radarovou detekcí, která ukazuje, kde jsou umístěny pevné rychlostní kamery.

Man standing by broken car and calling for help

2. Uchovávejte drobné

Mnoho evropských zemí provozuje zpoplatněné silnice, takže se ujistěte, že máte spoustu drobných ve správné měně, abyste pokryli náklady na mýtné. Vyplatí se také ponechat si nějaké volné peníze na pokrytí případných neočekávaných nákladů, které se po cestě objeví.

3. Očekávejte neočekávané

Jezděte opatrně a buďte skutečně pozorní. Pamatujte, že místní styl jízdy se může velmi lišit od toho u nás. A pokud jedete vlastním, opečovávaným miláčkem, rozhodně není od věci zkontrolovat, jak máte nastaveny limity na pojištění auta.

4. Držte se pravidel

Ujistěte se, že dodržujete pravidla a předpisy silničního provozu. Např. ve Španělsku a Švýcarsku, pokud nosíte dioptrické brýle, mějte vždy jedny náhradní; a ve Španělsku nikdy nenoste žabky za jízdy a v Itálii parkujte pouze ve směru provozu.

Dodržování místních pravidel vám ulehčí dovolenou – pokusit se probrat řidičský přestupek s policistou v cizím jazyce není snadné. Navíc pokud se stanete součástí dopravní nehody, myslete i na to, jak se postarat o své auto, aby vám finanční náklady na jeho opravu v cizině nezlomily vaz. Pro tyto případy se hodí mít sjednané havarijní pojištění s kvalitní asistenční službou. 

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama