REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka
V okolí

Víte, jak si vybrat turistickou bundu?

5. 11. 2023

Jak možná víte z vlastní zkušenosti, na horách se počasí může změnit nečekaně a velmi rychle. Slunné léto se rázem promění v průtrž, kterou navíc provází ještě silný vichr. Proto můžeme prohlásit, že turistická bunda je pro vaše pohodlí i zdraví nejdůležitější součástí turistického oblečení. Ochrání vás před větrem, deštěm i chladem, abyste si mohli svou oblíbenou aktivitu doopravdy užít. Na řádcích níže vám poradíme s výběrem správné bundy, kterých v Decathlonu samozřejmě nabízíme více druhů, z nichž se každý hodí pro něco trochu jiného.

Především je zapotřebí zeptat se sebe samotných: „Jakému počasí má bunda odolat?“ a „Na jakou aktivitu ji budeme používat?“ Podle odpovědí si pak uděláte lepší představu o tom, co od své turistické bundy očekáváte. První otázka vám pomůže ujasnit si, jaké úrovně odolnosti proti větru, vodě a chladu by měla bunda dosahovat. Druhá otázka pomůže s nejasnostmi ohledně hmotnosti, skladnosti a případně dodatečných funkcí. Už máte odpovědi? Skvělé, jdeme se tedy podívat na jednotlivé typy bund.

NEPROMOKAVÉ BUNDY

Naši zákazníci si nejčastěji přejí, aby byla jejich bunda nepromokavá. To je celkem pochopitelné, protože nikdy nevíte, kdy vás zastihne déšť a rozhodně se hodí být pod ochranou spolehlivého materiálu, který vás udrží v suchu. Zde však musíme říci, že je nepromokavost a nepromokavost. Jak tomu rozumět? Inu jde o to, že v Decathlonu, stejně jako na celém trhu, objevíte bundy s různými úrovněmi odolnosti proti vodě. Jaké úrovně voděodolnosti daná bunda dosahuje, nám výrobci sdělí v „milimetrech vodního sloupce“ nebo v „schmerber“ jednotkách. Pokud je u té či oné bundy uvedena voděodolnost 10 000 mm vodního sloupce, znamená to, že i kdybyste na materiál, z níž je vyrobena, umístili 10 metrů vody, dovnitř by se nedostala.

REKLAMA

Voděodolnosti je u bundy dosaženo buď nepromokavou membránou nebo zátěrem

Zátěr: Jde o úpravu – nažehlením – povrchu materiálu, která mu zajistí nepromokavost. Zátěr má jednu velkou výhodu a tím je jednoznačně cena, jelikož se jedná o méně nákladné řešení, než je použití membrány. Nevýhodami jsou nižší prodyšnost, tudíž voda není vedena od těla tak efektivně a fakt, že zátěr časem ztrácí účinnost. Pokud však bundu opatřenou zátěrem vysušíte v sušičce, voděodolnost se obnoví. Bundy se zátěrem se hodí na kratší výpravy jako pojistka pro případ, že by vás zastihl déšť. Nejběžnější úroveň voděodolnosti zátěru je 2 000 mm vodního sloupce.

Membrána: Jedná se o tenkou vrstvu na vnitřní straně bundy. Tento typ turistických bund je odolný, lehký a příjemný. Dobře také odvádějí vlhkost, jelikož membrána je polopropustná – voda tedy může ven, ale ne dovnitř. Membrána má samozřejmě ochranné vrstvy, aby nedošlo k jejímu narušení. Vnější stranu chrání látka, vnitřní strana může být tvořena natavenou vrstvou (3 vrstvy), slabší 3D vrstvou (imprinting – 2,5 vrstvy) nebo síťkou (2 vrstvy). Jaké vrstvy jsou u bundy použity, ovlivňuje jak jejich odolnost, tak i váhu.

REKLAMA

Jaký vodní sloupec opravdu potřebujete?

Sháníte-li bundu na nepříliš náročnou turistiku, dobře vám poslouží některé z modelů se zátěrem nebo dvouvrstvou membránou a vodním sloupcem o hodnotě 2000 až 5000 mm. Pro náročnější turistiku a častějšímu setkání s deštěm doporučujeme bundu s membránou – 3 vrstvy a vodním sloupcem 10 až 20 000 mm. Modely s membránou s 2,5 vrstvami se hodí na fast hiking, tedy rychlostní turistiku. Pro tuto aktivitu se vyplatí zvolit lehkou, nepromokavou a skladnou bundu.

Je třeba vědět, že někteří výrobci udávají pouze voděodolnost materiálu, což však není totéž, co voděodolnost bundy jako celku. Nepromokavost materiálu může být sice vysoká, ale v praxi bunda promoknout může, protože není vybavena třeba nepropustnými zipy či podlepenými švy. Při vybírání vaší ideální bundy se proto zaměřte na nepromokavost celého produktu, jak ji uvádíme u našich značek Quechua a Forclaz.

Někteří lidé vyhledávají bundy s voděodolností nad 20 000 mm vodního sloupce, ale ačkoli takové bundy seženete, ve většině případů tuto úroveň nepromokavosti nevyužijete. Jen si zkuste představit situaci, když byste se setkali s tak velkým tlakem vody. Zbytečně budete investovat více peněz do výrobku, jehož plný potenciál ani nevyužijete. Pokud se samozřejmě chystáte na vícedenní trek, do kvalitní bundy určitě investujte.

ZIMNÍ BUNDY

Zimní bundy můžeme označit za druhý nejžádanější druh. Jelikož od zimní bundy požadujeme, aby nás chránila před chladem a vniknutím sněhu, můžeme se při výběru řídit podobnými pravidly, jimiž jsme se řídili při výběru nepromokavých bund. Zde však musíme navíc zvolit i odpovídající hřejivost. Výběr ovlivní jak vaše vlastní zimomřivost, tak i povětrnostní podmínky a používané spodní vrstvy oblečení, jako je termoprádlo a mikina. Nejčastěji se setkáme s vatovými a péřovými zimními bundami.

Vatové bundy: Hlavní výhody takzvaných vatovek, je příjemnější cena (oproti bundám péřovým), nižší náchylnost materiálu a snadnější údržba. Občasné vyprání postačí. Nevýhodami vatovek jsou vyšší hmotnost a větší rozměry, jelikož vata nabízí menší hřejivost – je jí tedy třeba více.

Péřové bundy: Narozdíl od vatovek jsou péřovky hřejivější a kompaktnější, jsou tudíž lepší na dlouhé treky. Peří je skvělý izolant, avšak bundy s tímto materiálem je náročnější na údržbu. Při praní je třeba postupovat opatrněji, po vyprání je třeba nechat bundu řádně proschnout. Navíc v okamžiku, kdy je peří vlhké, ztrácí hřejivost. Při vybírání péřové zimní bundy vás bude zajímat především poměr prachového a draného peří, přičemž prachové peří má za úkol zahřát, kdežto drané peří určuje tvar celé výplně. Dále vás bude zajímat jednotka CUIN, která udává plnivost peří podle evropské normy. Čím vyšší plnivost, tím lepší izolace.

Doporučujeme věnovat při výběru zimní bundy zvýšenou pozornost i jejímu střihu. Ten ovlivňuje nejen zakrytí těla, ale také volnost pohybu. Nezapomeňte také na správnou volbu spodní vrstvy oblečení. Dodržování principu vrstvení se vyplatí dodržovat: první vrstva odvádí pot od těla, druhá vrstva je především prodyšná, ale musí i zčásti zahřát a třetí ochrání před nepříznivými vlivy.

VĚTROVKY

A jsme u větrovek, bund, které vytvořeny pro ochranu před větrem, když nehrozí chlad ani déšť. Vítr dovede zamávat s pocitovou teplotou, proto můžeme doporučit mít ji po ruce i v letních měsících. Větrovky bývají velice skladné bundy, které nezaberou v batohu zbytečně mnoho místa.

Zajímavým typem větrovek jsou softshellové bundy. Ty dokážou skvěle ochránit před větrem i zahřát, jelikož většina z nich je vybavena na vnitřní straně různě silnou fleecovou vrstvou. Ovšem pozor! Softshellky nejsou vždy nepromokavé. Vyrábí se modely, z nichž některé jsou nepromokavé a jiné pouze vodoodpudivé. Ty vás ochrání před vlhkých vzduchem, mlhou i slabým deštěm, ale nic víc. Při výběru softshellky si tedy dávejte na tento údaj pozor.

BUNDA PODLE AKTIVITY

Pokud se vám nechtějí hledat jednotlivé parametry, jednoduše využijte na webu filtry podle náročnosti aktivity nebo typu terénu. Můžeme vám představit, jaký charakter bude třídění mít. Plánujete-li pouze kratší procházku v hůře předvídatelném počasí, je lepší sáhnout po bundě na nenáročnou turistiku. Zajistí pohodlí, je lehká a skladná Ochrání vás před slabším deštěm a větrem. Tyto bundy mají pouze zátěr, ale pro účely krátkých procházek bohatě postačí a vaše peněženka nebude mít noční můry.

Na vysokohorskou turistiku, kde je proměnlivé počasí a není jisté, zda bude možné se rychle vrátit do výchozího bodu, doporučujeme bundu s membránou s vyšší hodnotou vodního sloupce. Takový typ bundy by měl nabídnout i dostatečnou prodyšnost, aby se nositel při rychlejším tempu tolik nepotil. Prodyšnost materiálu udává hodnota RET. Čím vyšší číslo, tím nižší prodyšnost a naopak. Pokud má bunda dostatek odvětrávacích otvorů, můžete si prodyšnost regulovat i sami.

Na vícedenní trek s objemným batohem na zádech se hodí treková bunda z odolnějších materiálů. Důležitá je zde nepromokavost, jelikož při treku nemusíte mít možnost se schovat před deštěm. Doporučit zde můžeme bundu s třívrstvou membránou a vodním sloupcem 10 000 mm a více.

Zde si dovolíme malý tip: Pokud nemáte informace o tom, jaké počasí se na vás chystá a chcete zároveň uspořit trochu peněz, doporučujeme praktickou cestovatelskou bundu 3v1. Používat ji můžete po celý rok – v zimě v bundě ponecháte vatovou či fleecovou vložku, s příchodem jara je z ní jak fleecka, tak lehčí nepromokavá bunda.

Přejeme vám spousty pohodlných kilometrů v kvalitní bundě, která vás nenechá ve štychu a stane se vaším spolehlivým parťákem!

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA