Víkend otevřených zahrad 11. – 12. června ve středních Čechách

Do akce Víkend otevřených zahrad se ve středních Čechách letos přihlásilo přes třicet zahrad a parků, mnohé z nich běžně nepřístupné. Jejich skvosty si návštěvníci často mohou prohlédnout také v rámci komentovaných prohlídek a případných jiných doplňkových akcí, které se na víkend 11. – 12. června chystají. Letos poprvé se zapojuje také soukromá anglická zahrada v Ráji ve Stašově u Zdic na Berounsku. Návštěvníci mohou zavítat do zahrad soukromých, historických, školních, botanických, přírodních i komunitních. Podrobnější informace na www.vikendotevrenychzahrad.cz.

Reklama

Do letošního ročníku se vůbec poprvé zapojuje anglická zahrada V Ráji. Komentované prohlídky tam proběhnou v sobotu i v neděli. V Arboretu ve skořápce z ořechu v Říčanech návštěvníci uvidí sbírku dřevin s vzácnými stromy a keři. Brázdimský statek se nachází v areálu komunitního bydlení pro seniory. V parku Neuberk, spravovaném Českou zahradnickou akademií Mělník, proběhnou komentované prohlídky. Ty se chystají i v zahradě České zahradnické akademie v Mělníce, kde jsou připraveny i tematické výstavy a soutěže pro děti i dospělé.

Experimentální zahrada pod Blaníkem připravila mimo jiné poznávací bylinkové aktivity pro děti. Otevřena bude také první přírodní zahrada ve Středočeském kraji v Bystřici, kde v sobotu proběhnou i komentované prohlídky a ochutnávka dobrot ze zahrady. V Komunitní zahradě staré školy ve Vraném nad Vltavu je na programu povídání o kávě, jejím pražení a přípravě. Kumpánova zahrada ve Slaném, známá pod názvem Benar, je největší a nejzachovalejší zahradou založenu v meziválečném období ve Slaném. Letošní akce se tam ponese v dobovém duchu 20.-30. let minulého století. Připraveny jsou komentované prohlídky, koncert i divadlo, návštěvníci si v zahradě mohou udělat piknik.

Květinová farma Loukykvět, otevřená veřejnosti pouze při příležitosti Víkendu otevřených zahrad, připravila na každý den hned tři komentované prohlídky. Pouze v rámci akce bude v neděli otevřen květinový statek Gardenista ve Stehelčevsi anebo školní zahrada da Vinci v Dolních Břežanech. V sobotu své brány otevřou soukromá zahrada Libušín, Zahrada pod studánkami v Kamenici anebo zahrada Zblízka v Mirošovicích. Mimořádně přístupná bude také Rezidence Malá Louka v Kublově, kde se komentované prohlídky uskuteční každou celou hodinu, a také Villa Rudolfa v Černošicích, kde se návštěvníci mohou těšit na prohlídku s doprovodem majitelů. V obci Družec se mimořádně otevře zahrada U Tatíčků, uprostřed satelitu u Mělníka zase malá soukromá zahrada, ve které se daří exotickým rostlinám, v Heřmanově u Kolešovic zahrada Sedmikrás. V Zahradním dvoře Listen v obci Straky jsou připraveny komentované prohlídky, tvořivé dílny i malý koncert pro radost.

Program se dále chystá také v parku u zámku Kačina, v neobyčejně obyčejné zahradě Růžová ve Velvarech anebo ve farmě Základní školy Magic Hill, kde nebude chybět ani malá bojovka s překvapením. Prohlídky jsou připraveny v zámeckém parku Měšice, zapojila se i ukázková přírodní zahrada Jamky a Venkovská zahrada Všejany. „Velmi bohatý program čeká na návštěvníky v parku u zámku Vrchotovy Janovice anebo v parku u zámku Veltrusy, kde je letošní ročník akce spojen také s tradiční místní Slavností růží,“ dodává Karolína Kratochvílová, projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama