Víkend na Křivoklátu

Magistr KELLEY ožívá…

Datum konání: 16.10.2010, Křivoklát


Magistr Kelley a jeho útek z křivoklátského vězení

Reklama

 Hrad Křivoklát byl jedním z nejvýznamnějších královských hradů. K tomuto hradu se váže příběh věhlasného alchymisty magistra Kelleyho, který se na hrad dostal v době, kdy sloužil jako obávané vězení. Kelley nejen že prošel křivoklátskými kobkami, ale pokusil se i o útěk. Příběh magistra Kelleyho nechají na Křivoklátě ožít dne 16. října při nočních prohlídkách.
 
Křivoklátskými kobkami prošly desítky vězňů všech stavů i náboženských vyznání. V té době se jako vězeň dostal na Křivoklát také věhlasný alchymista od dvora císaře Rudolfa II., magistr Kelley. Kelley, vlastním jménem Magistr KELLEY ožívá…Edward Tabolt, byl lékárnickým laborantem původem z Anglie. Svojí vlast však musel opustit, z důvodu podezření z padělání listin. Cestou se seznámil s astrologem a matematikem Johnem Deem, který ho doporučil na dvůr Viléma z Rožmberka. Kelley se těšil veliké přízni a jeho sláva se brzy donesla až k samotnému císaři, a tak se roku 1584 poprvé objevuje na dvoře Rudolfa II. Císaře uchvátil svými alchymistickými pokusy a snadno ho přesvědčil, že dokáže přeměnit železnou rudu na zlato. Císařské pokladnice se mu otevřely dokořán.
 
Jeho nákladný život se však brzy stal trnem v oku mnoha dvořanů a ti začali Kelleyho u císaře pomlouvat. Císaři už také pomalu docházela trpělivost, když se výroba zlata stále nedařila. A tak jak alchymistovi císařova přízeň rychle stoupla, začala nyní stejně prudce upadat. Poslední kapkou bylo, když Kelley zabil v souboji dvořana Hunklera a to i přes císařův zákaz konání soubojů. Kelley byl zatčen a uvězněn na Křivoklátě. Na hradě byl alchymista vyslýchán právem útrpným a k jeho výslechu byl údajně přizván i známý pražský kat Jan Mydlář. Kelley nakonec slíbil, že provede transmutaci železné rudy ve zlato. Byl proto přemístěn z vězeňské kobky do věže Huderky, kde mu byla zřízena laboratoř. Jeho manželka Johana mu na Křivoklát propašovala v jídle zlatý prach, který měl posloužit k chystanému pokusu. Zlatého prachu však nebylo dost a tak se Kelley rozhodl k útěku.
Chcete-li se dozvědět, jak to s Kelleym dopadlo, zda se mu podařilo z Křivoklátu utéct a nebo přeci jen nakonec dosáhl přeměny železné rudy ve zlato, vypravte se na hrad Křivoklát, 17. července při nočních prohlídkách zde oživí alchymistův příběh.

Navštivte stránky www.zivalegenda.cz, dozvíte se více o příběhu alchymisty a můžete si také zasoutěžit. Pokud budete při návštěvě hradu pozorní, jistě pro Vás pak bude vyplnění soutěžního kvízu hračka, dostanete se tak o krůček blíž k hlavní ceně – večeři s Františkem Ferdinandem na Konopišti.

Začátky prohlídek od 19, 20 a 21 hodin.

Počet míst omezen!
Ceny vstupenek uvedeny na prodejním portále on-line.
 Předprodej – využijte on-line nákup vstupenek
nebo zakupte vstupenky na těchto místech

Křivoklání

Datum konání: 16.10.2010 – 17.10.2010, Křivoklát

Mezinárodní festival šermu, hudby, divadla a středověkých řemesel. K vidění budou šermířské souboje a bitky, hudební vystoupení kapel. Mistr kat bude popisovat středověké mučící praktiky. Ukázky středověkých řemesel – mistr kovář, platnéř, řezbář, svíčkař, košíkář a přadleny. Svou zručnost si budete moci vyzkoušet v připravených dílnách. Pro malá pážata je připravena lukostřelba. V tavernách ochutnáte staročeské speciality. Žízeň uhasíte v Orientální čajovně.

Více informací na:

www.krivoklat.cz

Akce na tento víkend

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama