Veltrusy: poznejte zámek a rozsáhlý park, kde se konal první veletrh na světě

K letnímu výletování patří návštěvy hradů a zámků. Alespoň jeden takový klenot musí v létě navštívit snad každý bez rozdílu věku. Tak kam to bude tentokrát? Malá nápověda: působili tu Chotkové a zdejší zámecký park, jehož součástí je i dančí obora, patří k nejrozsáhlejším v Čechách. Konal se tu také první veletrh na světě. Novinkou letošního léta jsou dva nové prohlídkové okruhy.

Reklama

Veltruský zámek si nechal postavit hrabě Václav Antonín Chotek, úspěšný a uznávaný politický činitel. Jeho vysoký post si žádal, aby obýval reprezentativní sídlo adekvátní jeho postavení. A právě takové, majestátní a honosné, můžeme sídlo obdivovat dodnes. Celý zámecký areál je navíc krásně opravený a revitalizovaný. K vidění a návštěvě toho nabízí tolik, že vám jedna návštěva bude k jeho poznání sotva stačit.

Zámek Veltrusy. Foto: © MCÚ Media Libor Sváček

Sídlo hraběte Chotka začalo vznikat roku 1704 a od počátku bylo budováno s velkorysou barokní koncepcí jako komplex budov dozdobených řadou alegorických soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Ve své původní podobě patřil k nejvýznamnějším dílům české vrcholné barokní architektury. Čistě barokní podoba byla po roce 1804 obohacena o klasicistní prvky. Syn Václava Antonína, Rudolf, svého otce následoval jak v rozšiřování a zkrášlování panství, tak v politické kariéře u vídeňského císařského dvora. Za působení jeho následovníka Jana Rudolfa Chotka proběhla výrazná úprava parku – z úhledných francouzských zahrad se stal romantický přírodně krajinářský park, patřící k pěti nejstarším a také největším parkům svého druhu v Čechách. Dlouhou éru rozkvětu veltruského panství završil vnuk Jana Rudolfa, Jindřich.

A jak to bylo s tím veletrhem? Hrabě Rudolf Chotek měl za úkol nastartovat hospodářství. Snažil se o to podporou manufaktur, a tak ve Veltrusích uspořádal Velký trh tovarů království českého, což byl vůbec první veletrh na světě. Osobně ho přijela podpořit i císařovna Marie Terezie. Právě její návštěvu má připomínat nově chystaný zámecký prohlídkový okruh. Další novinkou letošního léta je okruh, který návštěvníkům přiblíží život šlechty v 19. století.

Místní park nabízí přírodní scenérie i drobné stavby, které ho oživují a dávají procházkám po jeho cestičkách a zákoutích určitý řád. Některé ze staveb je možné navštívit s průvodcem v rámci cykloprohlídek. Parkem se lze projet na kole i koňským povozem. Jeho součástí je od začátku 19. století také obora s přibližně padesáti daňky. Mlýnský potok a jeho ramena tu překlenuje 16 malebných mostů a lávek, vybudovaných vesměs podle původních vzorů z 19. století. V parku je zkrátka stále co objevovat, stejně jako v zámku samotném. Vyrazíte?

Další tipy na výlety nejen na hrady a zámky najdete na www.strednicechy.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama