Vánoční stromeček v každé komnatě zámku Loučeň

V každé zámecké komnatě na Vás čeká vždy jiný vánoční stromek se svým příběhem. Od stromečku špičkou dolů, který je maskotem naší vánoční expozice, se vydáte s kostýmovaným průvodcem, kterým je zpravidla jeden z členů knížecí domácnosti, na prohlídku prostor, kde žila knížecí rodina Thurn-Taxisů. 

Reklama

Začátek prohlídky je věnován historii, jak se zdobily vánoční stromky před více než sto lety, a povídání o vánočních tradicích. Je zde například stromeček Jablíčkový, Přírodní či Ledkový. 

Tematická část prohlídky Vám představí několik stromečků, pro letošní rok zasvěcených tématu „Věhlas českého průmyslu první republiky.“ Uvidíte mezi nimi stromeček Strojírenský, Filmový či Baťovský. Pánskou část publika určitě zaujme stromeček Pivovarský, který oslavuje tradiční českou výrobu piva.

V zámecké knihovně pak bude připraven již tradičně ten nejvyšší stromeček, který svou špičkou sahá až po strop. Tento stromeček je vždy zasvěcen aktuálnímu společenskému tématu, v předešlých letech to byl stromeček Sametový či Prezidentský. A protože poprvé v historii sportu oddělí letní a zimní olympijské hry pouze jedny vánoční svátky, bude se jednat o stromeček Olympijský.

V další sekci pro Vás máme stromeček Textilní, Sklářský, Karnevalový a další… Je jich celkem dvacet jedna a rozhodně Vám nechceme prozradit předem všechny. Určitě si svého favorita najdou kluci i holčičky, tatínkové i maminky. Hlasovat o nejoblíbenější stromeček můžete na závěr prohlídky v naší návštěvnické anketě.

Historie vánočních tradic a nadělování dárků

Nepůjde ovšem jen o velkolepou podívanou. Během prohlídky zámku si děti poslechnou, jak se slavily křesťanské Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce, proč se drží půst, kdy se staví betlém, jak k nám pronikla tradice zdobení vánočního stromku a kde najdeme její původ.

Ukážeme  Vám i unikátní mapu dárkonošů v Evropě, abyste věděli, jak se slaví Vánoce v jiných evropských zemích a ve světě, kdo tam  rozdává dárky, a také  jak se k nám zatoulal Děda Mráz.

Těm, které zajímá, jak se slavily Vánoce na zdejším zámku před sto lety, prozradíme, proč se na zámku pekly obří vánočky, kdy a proč se chodilo koledovat, kam si pan kníže pověsil jmelí a mnoho dalšího. Věřili byste, že kapr byl i na zámku tradičním stědrovečerním pokrmem? Ukážeme vám originální menu 🙂

Zámecká prohlídka všemi smysly

Návštěvníci, kteří k nám o adventu chodí opakovaně, již dobře vědí, že na Loučeni to není jenom o koukání, ale také o vůních, chutích a hudbě. Během prohlídky tak budete moci opět ochutnat speciální vánoční pečivo, které se tradičně připravuje v zahraničí a pro ještě větší zážitek se vždy v 17:00 na fasádě zámku rozehraje světelná show.

Termín prohlídek a vstupné  

V sobotu, neděli a o vánočních prázdninách jsou prohlídky denně od 11:00 – 16:00 každou hodinu. Jednotné vstupné 180 Kč na osobu, obsahuje prohlídku zámku “ Příběh vánočního stromečku“ a vstupné do parku s labyrinty. Vstupné pouze do parku s labyrinty 90 Kč na osobu.

Ve všedních dnech mimo prázdnin je prohlídka ve 12:00,14:00 a 16:00 hod. Ve všední dny od 17.11. – 22.12. a 4. – 17.1. zvýhodněné jednotné vstupné 150 Kč na osobu.

S ohledem na maximální počet 20 osob ve skupině prosíme návštěvníky, aby si zakoupili vstupenky na prohlídku zámku předem online, a měli jistotu, že mohou zámeckou expozici navštívit v preferovaném čase. Vstupenky je možné zakoupit také na místě na pokladně, ale zejména o víkendech bude jejich počet omezený. Skupiny rádi uvítáme, ale pouze s předchozí objednávkou.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama