V zimních střediscích v Libereckém kraji jsou ještě na prázdniny volná místa

Rokytnice nad Jizerou (Semilsko) 3. února (ČTK) – V zimních střediscích v Libereckém kraji jsou ještě na pololetní a navazující jarní prázdniny volná ubytovací místa. Hlavně v příštím týdnu, kdy mají jarní prázdniny také školáci z okresů Praha-východ a Praha-západ, jsou hory hodně obsazené, mění se to ale z hodiny na hodinu. Lidé často pobyty ruší kvůli koronaviru z důvodu karantén a izolací, a tak zájemci mají šanci sehnat ubytování i na poslední chvíli, řekla dnes ČTK Lenka Kostlánová z infocentra v Rokytnici nad Jizerou, která zprostředkovává ubytování také v Pasekách, Harrachově, Vítkovicích nebo Jablonci nad Jizerou.

Reklama

Rokytnice nad Jizerou na Semilsku je s více než 20 kilometry sjezdovek největším zimním střediskem v Libereckém kraji. Podle informací z Českého statistického úřadu (ČSÚ) je ve městě s 2600 stálými obyvateli oficiálně 89 hromadných ubytovacích zařízení s 3350 lůžky, bezmála polovinu představují penziony. Skutečná kapacita ubytování v krkonošském středisku je ale výrazně vyšší, statistiky nezahrnují soukromé apartmány nebo chalupy, kterých jsou ve městě desítky a majitelé je rovněž pronajímají.

Koronavirus výrazně změnil poptávku po ubytování. „Chalupy jely vždycky, ale také hotely byly vždy plné, lidé chtěli kompletní služby se snídaní a večeří, aby se nemuseli o nic starat. Teď se raději stáhnou i do těch apartmánů, které dřív bývaly volné, aby se nemuseli s nikým potkat,“ popsala změny v chování klientů majitelka infocentra. Pryč jsou podle ní také doby, kdy lidé jezdili o jarních prázdninách na hory na celý týden. „Teď preferují pobyty na tři až čtyři dny,“ dodala. Mnohem méně je podle ní také v horách Němců a Poláků.

Také majitel řetězce hotelů Lukáš Pytloun potvrzuje, že hotely nejsou zatím na jarní prázdniny plně obsazené. „Ještě pořád máme volné kapacity,“ řekl na dotaz ČTK. Zájemci tak mají podle něj ještě šanci se ubytovat v některém z hotelů nejen v Krkonoších, ale také třeba v Krušných horách nebo v Liberci, kde bude od pátku v provozu celá severní strana Skiareálu Ještěd. Pytloun věří, že zrušení povinnosti prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělané nákaze covidem-19 zvýší v dalších týdnech zájem o pobyty v horách. „Hlavně rodiny s dětmi staršími 12 let, kteří je nechtěli dávat očkovat, ty pobyty hodně rušily,“ dodal.

Liberecký kraj je o pololetních a jarních prázdninách oblíbenou destinací. Zimní střediska v Jizerských horách a západních Krkonoších nabízejí bezmála sto kilometrů sjezdových tratí a desítky kilometrů tras pro běžkaře. Díky sněžení v minulých dnech jsou podmínky k lyžování velmi dobré, na svazích leží až metr sněhu a většina středisek je plně v provozu. Provozovatelé věří, že zrušení povinnosti předkládat covidový certifikát zvýší návštěvnost ve střediscích.

ivc dvd

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama