V Poodří vznikla díky ČSOP a NET4GAS interaktivní stezka pro děti i dospělé

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) otevřel pro veřejnost novou naučnou stezku, díky programu NET4GAS Blíž přírodě již desátou v Moravskoslezském kraji. Trasa je dlouhá 4,5 km a vede chráněnou krajinnou oblastí Poodří (CHKO). Představí nivu řeky Odry, která je známá také tím, že chrání Ostravsko před povodněmi. Interaktivní stezka příhodně nazvaná „Krajinou povodní“ tuto problematiku a další zajímavosti přibližuje na devíti zastaveních, která provázejí tok Odry mezi Jeseníkem nad Odrou, Bernarticemi a Suchdolem. Slavnostní otevření se uskutečnilo za účasti hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka.

Reklama

Stezka zábavnou a hravou formou seznamuje zájemce s přírodou na území, které až několikrát do roka zcela opanuje vodní živel. Na informačních panelech se návštěvník dozví o historii i současnosti nivní krajiny a její vládkyni – řece Odře. Zastavení jsou věnována obyvatelům nivy a zajímavostem z jejich života.

„V tomto roce si připomínáme 35. výročí vzniku ČSOP a já jsem moc rád, že díky zájmu o ochranu přírody a programu NET4GAS Blíž přírodě můžeme společně slavit již 67. takto zpřístupněnou lokalitu,“ uvedl předseda ČSOP Libor Ambrozek. „Program NET4GAS Blíž přírodě a spolupráce s ČSOP je pro nás příležitostí podílet se na environmentální výchově, otvírání přírodního bohatství veřejnosti a prohlubování respektu k cenným lokalitám v České republice. V podpoře projektů cílených na ochranu přírody a životního prostředí budeme pokračovat i nadále,“ dodal Radek Benčík, jednatel společnosti NET4GAS.

Slavnostní otevření proběhlo formou komentované procházky se soutěžemi pro děti a volnou diskuzí přítomných o praktické ochraně přírody. Malí návštěvníci si na vlastní oči vyzkoušeli, kolik vody pojme meandrující koryto a kolik napřímené. Zjistili, jaký zvuk vydává tvrdé a měkké dřevo a jak se ozývá záhadný pták chřástal, sáhli si na strom, který pokácel bobr, a zúčastnili se soutěže v házení žabek.

Stezka má tři nástupní místa a je dobře dosažitelná vlakem. „Pozorní návštěvníci mohou, budou-li mít trochu štěstí, během procházky spatřit oba druhy čápů, orla mořského, ledňáčka říčního, morčáka i bobra, a pokud se vydají na trasu brzy z jara, přivítají je lány medvědího česneku,“ uvedl Ondřej Bartoš z ČSOP Studénka, který stezku připravoval. Trasa je určena hlavně pro rodinné a školní výlety a za nepříliš mokrého počasí je sjízdná i pro terénní kočárek.
 
Naučná stezka Krajinou povodní je již desátou přírodní lokalitou zpřístupněnou veřejnosti díky programu NET4GAS Blíž přírodě v Moravskoslezském kraji

2007    Lom Myslík (Myslík, okres Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj)
2008    Chodníčky v Podbeskydí (Kunčice pod Ondřejníkem, okres Frýdek-Místek)
           Mločí studánka (Myslík, okres Frýdek-Místek)
            Pozorovatelna v Blahutovicích (Blahutovice, okres Nový Jičín)
2009    Rezavka (Ostrava-Svinov, okres Ostrava-město)
           Štěpán (Děhylov, okres Opava)
2010    Skalka (Kunčice pod Ondřejníkem, okres Frýdek-Místek)
2011    Okolo Vřesiny (Vřesina, okres Opava)
2012    Heřmanický rybník (městská část Ostrava-Heřmanice, okres Ostrava-město)
2014    Krajinou povodní (Jeseník nad Odrou, okres Nový Jičín)

Více informací naleznete na internetových stránkách www.blizprirode.cz a www.csop.cz.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama