V jeskyni Výpustek v Moravském krasu se zájemci podívají do nových prostor

Blansko 8. února (ČTK) – V jeskyni Výpustek v Moravském krasu se návštěvníci podívají i do dalších prostor, správa jeskyní chystá novou trasu. Dosavadní okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“, nová zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ povede po jeho obvodu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Správy jeskyní Pavel Gejdoš. Novou trasu správa jeskyní otevře od 12. února zatím ve zkušebním režimu.

Reklama

Jeskyně ukrývá unikátní vojenský protiatomový kryt, který vznikl v 60. letech minulého století. Nachází se v hloubce asi 50 metrů pod zemí, je 200 metrů dlouhý a v případě napadení mohl pojmout až 250 lidí. Armády ale jeskyni využívaly i v dřívějších letech, před druhou světovou válkou zde československá armáda skladovala munici a v roce 1943 tu nacisté vybudovali podzemní továrnu, kde se vyráběly části leteckých motorů. Jeskyně však byla známá od nepaměti, osídlena byla už před 15.000 lety.

Návštěvníci si dosud mohli projít jeden klasický šestisetmetrový okruh po betonových chodnících. Začíná ve vestavěném „krytu“ – podzemním velitelském pracovišti armády, dále se pokračuje přes Medvědí sál s nálezy stovek koster jeskynních medvědů a velké sály s vybetonovanou podlahou z dob podzemní nacistické továrny na letecké motory. K vidění jsou například i ukázky těžby hlín a několik nově objevených prostor s krápníky.

Nová trasa povede po obvodu „krytu“, mezi jeho vnější stranou a přírodní stěnou jeskyně. „Bez elektrického nasvícení, s čelovými světly na helmách, v oblečení, které si lze zašpinit či overalech, návštěvníci v malých skupinách maximálně 10 lidí projdou i část Nízké chodby jeskyně, která výškou dělá čest svému jménu. Za prohlídku v podřepu se ale odmění pohledem na krásná tenká brčka – duté krápníky připomínající makaróny. Na stěnách jeskyně uvidí i historické podpisy dobových návštěvníků. Lidé také přes zábradlí nahlédnou do jedné z devíti propastí v jeskyni,“ popsal Gejdoš.

Po prohlídce jedné strany chodby podél krytu se po vystoupání 15 schodů a po nově vybudované kovové lávce dostanou přes tři metry vysokou stavbu krytu na jeho druhou stranu. Na rozdíl od klasické cesty krytem, není nová trasa bezbariérová. Její délka bude 690 metrů a návštěvníci jí projdou zhruba za 80 minut. Vycházet se bude podle zájmu po rezervaci předem na telefonu 516 439 111, účastníci musí být starší šesti let.

V zimě jsou v Moravském krasu pro turisty otevřené tři z pěti jeskyní – kromě Výpustku ještě Punkevní jeskyně s vodní plavbou elektroloděmi a Sloupsko-šošůvské, které od prosince do února nabízejí dvakrát denně zimní prohlídky šošůvské části při světle baterek. Jeskyně Balcarka a Kateřinská po zimní pauze kvůli ochraně kolonií zimujících netopýrů otevřou opět od března.

lip hj

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama