REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 8.12. a svátek má Květoslava
V okolí

V botanické zahradě v Troji můžete poznat tradiční i netradiční plodiny Nového světa

24. 8. 2022

Od léta do pozdního podzimu patří k nejatraktivnějším expozicím Botanické zahrady hl. m. Prahy sekce, která se věnuje plodinám z oblasti Nového světa. Návštěvníci zde mohou objevovat tradiční i netradiční užitkové rostliny Jižní, Střední i Severní Ameriky. Expozice Plodin Nového světa se každoročně mění svým uspořádáním i skladbou pěstovaných zástupců. Letos bylo vysazeno asi 200 druhů a kultivarů plodin. Na čtvrtek 22. září připravila botanická zahrada komentovanou prohlídku s kurátorkou Klárou Lorencovou. Během nich mohou zájemci poznat neobvyklé plody a dozvědí se zajímavosti o jejich pěstování.

„Expozici Plodin Nového světa jsme poprvé představili v roce 2017 u příležitosti celosezónní akce Americký rok. Pro velký ohlas návštěvníků se pole s užitkovými druhy v následujících letech vrátilo a v roce 2020 bylo zařazeno k trvalým expozicím zahrady. Představujeme zde společně rostliny z mírného pásu, subtropů i tropických hor, a to včetně u nás dosud prakticky neznámých plodin. Jsou tu k vidění rostliny s jedlými hlízami, plody, semeny či listy, rostliny poskytující léčiva, barviva, vlákna nebo olej. Bohatá je také kolekce léčivých a aromatických druhů. Po celé léto i během podzimu tato expozice nabízí pestrou paletu barev i vůní,“ zve na prohlídku Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady
hl. m. Prahy
.

Na 200 druhů známých i neznámých plodin

Atraktivní expozici Plodin Nového světa s typickými indiánskými týpí najdou návštěvníci v areálu Horní zahrady, která se rozkládá za vstupem od sídliště Bohnice. Nacházejí se zde užitkové rostliny Jižní, Střední a Severní Ameriky. Jsou uspořádány do užitkových skupin – okopaniny (jedlé hlízy), zrniny (luštěniny a pseudoobiloviny), ovoce a zelenina (jedlé plody), léčivé a aromatické rostliny, zelené koření, barvířské rostliny a další technické plodiny (textilní plodiny, olejniny). Příchozí nejvíce přitahuje plodová zelenina. V letošní sezóně je tu vysazeno na 24 kultivarů rajčat a na 30 kultivarů chilli papriček, které tvoří ornament mexického slunce. Lákavé jsou i kvetoucí rostliny – slunečnice, povijnice, na podzim laskavce.

REKLAMA

„V letošním roce jsme vysadili asi 200 druhů a kultivarů nejrůznějších užitkových rostlin. Kromě zajímavého sortimentu rajčat a chilli papriček bych ráda upozornila na méně známé a u nás nepříliš pěstované plodiny, jako je čajot, oka, ačokča, jakon, rajčenka, lagenárie nebo různé zelené koření, léčivé a aromatické rostliny či barvířské rostliny, které se používají v oblastech Nového světa k barvení pokrmů či textilií,“ říká Klára Lorencová, kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy. „Všechny tyto rostliny poznáme během společné procházky, kterou plánujeme na 18. srpna a 22. září. Zaměříme se především na rostliny jedlé a léčivé a popovídáme si o možnosti jejich pěstování v našich podmínkách. Při poznávání expozice návštěvníci zapojí všechny smysly. Ráda bych je nicméně poprosila, aby během svých návštěv naše rostliny netrhali a nikdy neochutnávali, expozici využíváme ke vzdělávání a výzkumu,“ doplňuje.

Komentované prohlídky s kurátorkou Klárou Lorencovou se konají ve čtvrtek 22. září od 17 hodin a sraz je u hlavního vstupu od sídliště Bohnice. Prohlídka je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady.

REKLAMA

Otevírací doba:

Venkovní expozice: denně včetně svátků 9.00–19.00
Skleník Fata Morgana: út–ne 9.00–19.00
Vinotéka sv. Kláry: po–ne 10.00–19.30

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA