V Bílovci se nově můžete projít po dvou naučných stezkách

Milujete podzimní procházky? V tom případě máme pro vás tip na dvě zcela nové naučné stezky v Bílovci, které byly pro veřejnost otevřeny již ve čtvrtek 14. října 2021. Výstavbu obou stezek v hodnotě přes 350 tis. Kč financovalo prostřednictvím Kulturního centra Bílovec město Bílovec a budou dostupné široké veřejnosti celoročně.

Reklama

První stezka s názvem Hubleska se nachází na jihozápadě města a začíná u křižovatky ulic Bezručova a Pod Hubleskou. Na pětikilometrové trase, která prochází úžasnou krajinou lesa zvaného Hubleska, je šest naučných tabulí, které seznamují návštěvníky nejen s historií dané lokality, ale i s místní nádhernou faunou i flórou. Zdejší zajímavostí jsou i malá jezírka a také vila se stejným názvem Hubleska, kterou zde nechal postavit jeden za zakladatelů firmy Massag v Bílovci, a to Jindřich Salcher. Trasa této stezky končí v obci Bílov.

Druhá naučná stezka se jmenuje Údolím Jamníku a nachází na severovýchodě města, začíná u bílovecké vodní nádrže, hned u přehradní hráze. Název této stezky je odvozen od potoku Jamník, který pramení u Výškovic a ústí do říčky Seziny nedaleko Bravantic. Na pětikilometrové trase narazíte na celkem sedm cedulí s historickými i přírodovědnými informacemi. Dozvíte se, kdy byla vybudována místní přehrada i další zajímavosti.

Foto: ©Petr Nastálka

„Poprvé jsme projekt na výstavbu těchto dvou krásných naučných stezek přednesli v Komisi pro výstavbu a rozvoj města Bílovec před šesti lety. Máme zde nádherné přírodní lokality se spoustou zajímavostí a chtěli jsme, aby se lidé o nich dozvěděli něco více. Moc nás těší, že se vše podařilo a stezky si už v tomto týdnu mohou projít první návštěvníci,“ říká autor návrhu projektu Petr Nastálek, zastupitel města, který se sám ujal dohledu nad samotnou realizací. Ta probíhala od letních měsíců až do začátku října. „Celý průběh vzniku těchto dvou stezek jsem navíc natáčel, jako časosběrný filmový dokument, který bych rád představil bílovecké veřejnosti v první polovině roku 2022,“ dodává Petr Nastálek, amatérský scénárista, fotograf, kameraman i střihač v jedné osobě.

„Nové naučné stezky přispějí k tomu, aby nejen naši občané a turisté, kteří chtějí poznávat a seznamovat se s Bílovcem a jeho okolím, získali různé historické i přírodovědné informace o místní nádherné přírodě. Mnohé z nich budou pro ně možná zcela nové,“ konstatuje starostka města Bílovce Renata Mikolašová a dodává, že stezky jsou určeny pro všechny lidi, kteří mají rádi přírodu v různých ročních obdobích.

Zajímavostí obou stezek je, že konstrukce pro informační tabule je provedena, jako bezúdržbová. Jejich nosná konstrukce je vyrobena z akátové kulatiny. „Akát je dřevina, která není napadána dřevokazným hmyzem a houbami. Obsahuje silice, které jsou pro tyto škůdce odpudivé a přímo jedovaté. Nemusí se provádět ani povrchová úprava nátěrem, toto dřevo je odolné proti vodě. Jeho životnost je kolem 40. let, někdy i víc,“ vysvětluje Petr Nastálek a pokračuje: „Stejně tak osazení do terénu jsme se snažili provést co nejšetrněji k přírodě, takzvanou suchou cestou. Místo betonáže nosných pilířů jsme použili zemní vruty o délce 90 cm, které byly zavrtány do rostlé země a na jejich horní části se do připravené ocelové zinkované konstrukce, připevnily nosné prvky – sloupky.“

Slavnostní přestřižení pásky obou naučných stezek je sice naplánováno až se začátkem jarní turistické sezóny v příštím roce, ale byla by škoda si tyto dvě úžasné stezky neprohlédnout už teď.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama