V bavorské Šumavě za hranicí se chystá ME v biatlonu, hotely čekají hodně hostů

Železná Ruda (Klatovsko) 16. prosince (ČTK) – Hotely a penziony při české i německé hranici evidují zvýšený zájem o ubytování na konci ledna příštího roku. Od 24. do 30. ledna se pár kilometrů od Železné Rudy v lyžařském centru Hohenzollern pod bavorským Velkým Javorem koná Mistrovství Evropy v biatlonu ARBER 2022. Na akci, která se dá považovat za poslední test výkonnosti biatlonistů před zimní olympiádou v Pekingu, očekávají organizátoři 500 sportovců s doprovodnými týmy z více než 40 zemí. ČTK to řekla Simona Fink ze Zemského úřadu v Regenu, která vede informační centrum Bavorsko-Čechy v Plzni a je koordinátorkou spolupráce obou zemí.

Reklama

Podle webových stránek šampionátu se akce bude konat za přísných hygienických opatření, ale na rozdíl od loňských vrcholných soutěží se jí budou moci zúčastnit diváci. „Denní návštěvnost by se měla pohybovat okolo 2000, což je omezená kapacita,“ uvedla Fink. Rozhodující ale podle ní bude epidemická situace na přelomu letošního a příštího roku. V Německu i v ČR je biatlon velmi oblíbený, a organizátoři tak čekají velký divácký zájem. Mistrovství Evropy finančně podpořil Plzeňský kraj, který bude mít jako jeden z hlavních sponzorů akce svoje loga na stadionu, velkoplošných obrazovkách, v informačních brožurách a letácích.

Kompletně zrekonstruovaný a rozšířený lyžařský stadion Hohenzollern se podle Fink etabloval jako špičkové středisko biatlonového sportu. Šampionát tam připravují celý letošní rok, pomáhá přes 250 dobrovolníků. Plzeňská hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS) byla v areálu na pozvání zemské radní okresu Regen Rity Röhrlové letos v červenci, kdy tam byly v plném proudu velké stavební práce. Dohodly se na spolupráci.

„Už se všechno velmi intenzivně připravuje, mají tam navezeno hrozně sněhu, protože teď byly ideální podmínky. Od 21. ledna budou najíždět sportovci, od 23. pak trénovat,“ řekla Fink. Podle dosavadních informací by měl akci zahajovat bavorský ministerský předseda Markus Söder.

Podle Fink je dojednána spolupráce organizátorů s hotely a penziony na obou stranách hranice. „Už jen 500 sportovců s trenérskými a doprovodnými týmy a rodinami zabere strašně moc,“ uvedla. Ve středu 26. ledna budou závody jednotlivců, v pátek sprint, v sobotu stíhací závody a v neděli 30. ledna štafety.

Návštěvníci šampionátu si mohou zalyžovat na 11,5 km sjezdovek na sousedním Velkém Javoru u Železné Rudy, kde v zimě Češi tvoří téměř polovinu návštěvníků a kde se jezdí světový pohár. Provoz má středisko zahájit 25. prosince.

Václav Prokš hj

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama